Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Novice admin's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2010
    Postari in forum
    508

Lucruri mai putin placute in sarcina

Miraculoasa, magica, minunata. Acestea sunt cuvintele prin care este descrisa de cele mai multe ori sarcina. Cu toatea astea, noi cele care am trecut printr-o sarcina stim ca lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Da este magic si miraculos ca in corpul unei femei ia nastere o noua fiinta, insa nu e nimic minunat in transformarile prin care trece acel corp pe parcursul celor noua luni de zile. Citeam undeva ca un cunoscut fotomodel a declarat pentru revista People ca "Acea miraculoasa stralucire a femeilor insarcinate este o gluma" si ca nu i-a placut deloc sa fie insarcinata. N-as fi chiar atat de categorica, sunt multe si frumoase momente pe parcursul sarcinii, momente pline de farmec de care o sa ne amintim cu drag toata viata. Insa, cu siguranta sunt si multe lucruri neplacute, incepand cu greata de dimineata, trecand prin constipatie, balonare, dureri inghinale, ecografiile transvaginale si numeroasele investigatii medicale care presupun fie un ac, fie betisor introdus cine stie unde (de fapt stim toate, dar am vrut sa fiu delicata), trebuie sa recunoastem ca sarcina nu e numai magie si splendoare.

Intrebarea mea este: Care sunt lucrurile care vi s-au parut sau vi se par cele mai neplacute in timpul sarcinii?

Floricica Nou Venita Amalia.Tudorache810's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2013
    Postari in forum
    65
    cu siguranta greturile! daca nu as fi avut aceste stari permanente de greata cred ca m as fi bucurat 100% de sarcina :) in rest altceva,cum ar fi eco transvaginale,etc sunt floare la ureche,sa fim seriosi ;)

Floricica Avansata ssinziana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2011
    Postari in forum
    1.268
    Greturile au fost cea mai nasoala parte din sarcina mea.In rest totul a fost extraordinar de frumos,n-am sa uit niciodata

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    AAA...deci...de unde sa incep....

Si eu totusi pot spune ca am fost o fericita, pt. ca nu am avut nici un fel de greturi...am luat doar 6 kg, de care am scapat instant la nastere...si au fost si ceva pb. medicale...

Chiar imi aduc aminte ca cineva m-a intrebat daca de abia astept momentul nasterii ca sa-l cunosc pe bebe...si eu am raspuns ca de abia astept sa-mi recapat corpul inapoi...sa fiu din nou propriul meu stapan !

Pe mine in sarcina m-au deranjat foarte tare balonarile...nu mancam mai nimic, dar dupa cum spune sotul meu, puteam sa-mi deschid propria fabrica de butelii ...Si din cauza gazelor ma simteam maaaaare...si-mi apasa stomacul in diafragma si abia puteam respira...

Apoi au fost junghiurile in zona pelviana, cu precadere cand Osmicu' juca tontoroiu pe ovarele mele...de ziceai ca face din ele papusa voodoo, nu alta....Ma intorceam odata de la serviciu si veneam grabita catre casa cand brusc m-am indoit la 90 de grade si am luat pozitia ghiocelului sfios...si asa m-am tarat pana acasa...peste cateva zile, la eco morfofetala am vazut ca bebe statea frumos ca intr-un hamac, cu capul tocmai in locul cu pricina...

Cel mai penibil moment, cand am plans in pumni si m-am simtit degradant a fost cand spre final, mi s-a intamplat cand am stranutat sa ma scap pe mine de treaba mica...nici nu vreau sa-mi amintesc...dar am simtit ca s-a terminat cu jmecheria...aia cu JM mare ....

Nu m-am simtit nici o clipa sexy, stralucitoare sau horny, as a matter of fact...ma simteam o elefanteasa cu tutu....desi, cum am spus...nejustificat....

Si ma mai gandesc ....

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Pe mine m-a deranjat faptul ca nu puteam(la propriu),s-a mai dorm nici pe spate,nici pe o parte cum se spune ca ar trebui sa dormi cand esti gravida.Sincer cand m-a vedeam cat de mare eram, nu ma mai simteam in nici un fel,as fii vrut sa fiu gravida da" sa am o talie de viespe(dar de viespe flamanda rau de tot)!

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Eu sunt la a doua sarcina si sunt norocoasa,la ambele nu am avut decat constpatie(dar eu oricum sufeream si inainte) atat in rest....e super ok.

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    La prima sarcina nu am avut nici cea mai mica neplacere, nici greturi, nici constipatie, nici balonare, nimic..totul a fost mai frumos decat m-as fi asteptat. Acum insa, de la bun inceput ma chinuie greturile,varsaturile si arsurile la stomac, plus ca nu ma prea pot odihni noaptea, merg des la baie, nu suport mirosuri de nici un fel,ma simt si balonata pe deasupra, ce sa mai...de data asta e total pe dos.

Floricica Nou Venita sabi85's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.08.2013
    Postari in forum
    4
    +-**rau tare la a doua sarcina cu dureri continuu de burta ,contractii uterine inca de la inceput,risc de nastere prematura incepand cu luna a 5 a.tratament de cate 10 pastile pe zi, slabuta ,doar 5 kg pe toata sarcina.am nascut cu 1 luna mai devreme si nici macar cu dr mea care a spus ca trb sa fac cezariana pt ca am plecat in vizita la niste prieteni in constanta si am nascut acolo,departe de casa,pe neasteptate dintr-o scurta vizita doar de cateva ore si a inceput travaliul.nu m-am putut intoarce repede acasa pt ca nu mi-au dat voie cei de la sptal din constanta pt ca eram cu risc.m-au lasat sa nasc normal dupa cateva ore bune de chin...plangeam si ma gandea la dr mea care a avut atata grija de mine si ca nu sunt cu ea in acele clipe.....grea tare sarcina aceasta dar totusi ma gandesc cu mult drag la ea si placere..............as face copii numai de dragul de a f insarcinata si de a simti bebelsul in mine.....=e tare frumos si am+ uitat de toate relele prin care am trecut

sadia
    Guest
    Lista e lunga dar cea mai urata chestie e ca m-am ingrasat muuuuuult,eram euforica ....nu mai stiam de nimeni si de nimic.imi amintesc cand sotul imi spala vasele si intindea rufele,nu prea fc de mancare ca aveam un sooooooomn as fii dormit in apa,unde ma puneai acolo dormeam.....si vine intr-o zi de la munca....dua ce ce i se lungise urechile de foame....imi spune"iubito te rog facem ceva de mancare ca nu mai pot de foame"......nu am sa uit niciodata....saracul nu mai mancase o ciorba hat hat.......Ce sa ma,i in afara de kilograme ,eu am trait un vis de 9 luni,nu dormeam tot din cauza euforiei.......
    Acum le-am dat jos dar greuuu.....sala si creme,si mers pe jos hilometri...asta e partea cea proasta....euforia ma costat 3 ani de diete si sport ca in armata.........

Floricica Nou Venita Urlatica's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2013
    Postari in forum
    28
    Varsaturile, clar! Din saptamana a 5a pana in prezent (saptamana a 16a) zi de zi, fara exceptie! Plus stresul daca totul e in regula, daca sarcina se dezvolta normal, daca si daca...

Si faptul ca sunt la prima sarcina, la o varsta destul de inaintata ma face panicoasa rau ;))

Floricica Nou Venita Chrissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2013
    Postari in forum
    155
    greutatea, constipatia,gazele si Grijile prea multe pentru k sunt la prima sarcina si precum "Urlatica" sunt o mamica in devenire fff panicoasa :D Ps: trecut cu bine si de sapt 23 !! <3

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari