Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita cristinatoma's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2011
    Postari in forum
    1

Cefuroxim (Zinnat) la 8 saptamani de sarcina?

Buna.

Sunt insarcinata in 8 saptamani si 5 zile. In urma analizelor facute mi-a iesit infectie urinara cu e coli. Medicul meu, in care am incredere, mi-a prescris Cefuroxim 500mg, o pastila la 6 ore, timp de o saptamana, dupa care voi repeta urocultura. (infectia e sensibila la cefuroxim si alte antibiotice)

Mi-am cumparat deja medicamentele, desi farmacistele de la 2 farmacii s-au cam mirat ca mi s-a prescris o doza atat de mare de antibiotic la numai 8 saptamani de sarcina. In general ma simt bine, am din cand in cand greturi, reusesc sa mananc destul de bine cred, dar mai am stari de slabiciune .

Va intreb daca pot incepe sa iau cefuroxim ( zinnat) sau nu.

Floricica Nou Venita andya's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153
    eu la 11 saptamani am facut cefatoxim injectabil deoarece infectia urinara pe care o aveam era sensibila.am luat si antibiotice ampicilina si nu imi mai trecea. stai linistita. medicii ginecologi stiu mai bine decat farmacistii. in primul trimestru de sarcina sunt prescrise antibiotice pe baza de penicilina. am o fetita sanatoasa de 1 an si 7 luni. sarcina usoara\

Floricica Nou Venita andya's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153
    ia tratamentul neaparat pentru ca in cazul in care nu le iei poti avea probleme la nastere . tensiune mare etc

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    nu cred ca antibioticul afecteaza sarcina.cat timp bb e in burtika,nu il afecteaza,dar la nastere aceea infectie se poate transmite sau se poate agrava pe parcurs,sau mai stiu io ce.ia cu incredere,ai incredere mai multa in doctor decat intro farmacista.sarcina usoara

Floricica Novice davidica's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2010
    Postari in forum
    210
    zinatul este printre putinele antibiotice care se pot da in sarcina, mai ales daca ai infectie cu Coli, care este f periculoasa in sarcina.
    nu iti face griji, stie ginecologul ce e mai bine.
    poate doar sa fie doza cam mare, ar trebui sa-i spui ca te simiti slabita, poate iti reduce doza.
    multa sanatate....sarcina usoara

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari