Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita claudia_olimpia's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2008
    Postari in forum
    3
    am 6 saptamani de sarcina si peste 2 saptamani trebuie sa plec in 2 vacante,cu avionul.stiti cumva daca este periculos ptr bebe?pupici la toate burticile.

Floricica Cu Vechime stassyia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.10.2007
    Postari in forum
    7.818
    eu nu am calatorit cu avionul in perioada sarcinii.....eu zic ca cel mai bine e sa discuti cu medicul inainte sa-ti planifici plecarea....cu medicul de familie su ginecologul.
    sarcina usoara!

stefaniajohansson
    Guest
    claudia, daca sarcina nu e cu risc, poti sa calatoresti cu avionul cat ai tu chef..unele companii insa nu te mai lasa dupa 28 saptamani..altele de la 32, altele de la 34..
    eu am calatorit cu avionul la 11 sapt, la 13 saptamani, la 22 saptamani si la 23 saptamani..nu e periculos pt bebe..dar trebuie sa te plimbi..nu stai mai mult de 1 ora jos..nu te abtii daca iti trebuie sa mergi la baie..
    dar, bineinteles, mai intai sfatul medicului si apoi deciziile ;P

Floricica Debutanta selena_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2007
    Postari in forum
    1.140
    si eu am calatorit cu avionul cand aveam 5 luni ,,,iar la decolare si aterizare misca bb ul meu in burtica saracutul ...stiu ca nu e asa indicat pana in 5 luni dar cel mai bine e sa vb cu doctorul tau ....

Floricica Avansata corinap's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2007
    Postari in forum
    2.371
    Buna, si eu am zburat cu avionul in saptamana 8-a si am avut probleme...era sa pierd sarcina, am avut sangerari imediat dupa zbor....acum nu stiu daca neaparat de la zbor sau mi se intampla oricum.....
    Doctorul mi-a zis ca nu e prea bine sa calatoresc cu avionul din cauza radiatiilor...o calatorie cu avionul este ca si o radiografie....cela putin asa mi-a zis mie dr....dar uite ca acum sunt bine si sunt in sapt 38 si asteptam sa vina bebe pe lume.....

Floricica Debutanta corina85's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.02.2008
    Postari in forum
    772
    buna!eu la 12 sapt eram in avion ..un zbor mic de circa 2 ore si nu am avut nici un fel de problema...si in plus o sa mai zbor si cand voi avea 6 luni si ceva ca mergem in vacanta!sper sa nu fie probleme..ce-i drept nu credeam ca ar putea fi!mai bine intreba doctorul ...si sa ma anunti si pe mine!pupici si sarcina usooara!

"http://lilypie.com">Lilypie Expecting a baby Ticker

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    aveam si eu vre-o 3 saptamani cu tia si am zburat acasa .a fost mai nasol ca tipul de langa mine a dormit si mi-a fost jena sa il trezesca samaerg la baie si m-a cam durut burta.dar in rest totul a fost bine si inainte si dupa ce am nascut

Floricica Debutanta irra's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2007
    Postari in forum
    810
    Eu am calatorit cu avionul cand aveam 5 luni de sarcina, n-au fost nici un fel de probleme. Singura inconvenienta a fost ca a trebuit sa merg la baie foarte mult. :-) Daca sarcina e obisnuita, fara complicatii, se poate calatori pana aproape de sfarsit, 36-37 saptamani. Cand sarcina e inaintata, unele companii aeriene cer o scrisoare de la medic, cum ca e OK sa calatoresti cu avionul.

Floricica Avansata loreley's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    si eu trebuia sa plec in tara si eram insarcinata in 5luni.am vrut sa plecam cu avionul dar ne trebuia in aeroport o hartie de la medic precum ca nu va fi nici o problema sau daca nu o aveai te duceai la medicul din aeroport la control si-ti spunea daca e OK.dar eu auzisem multe cazuri care au pierdut sau erau pe cale de a pierde sarcina si ne-a fost frica asa ca am plecat cu masina(vara)si a fost totul Ok

Floricica Avansata erika81's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.07.2008
    Postari in forum
    1.271
    Buna
    Eu am un raspuns pentru intrebarea ta
    NU ai voie sa calatoresti in primul trimestru cu avionul, este pericol de avort sau daca nu copilul sa se nasca cu malformatii, deoarece inca nu este dezvoltat si din cauza presiunii si a altor factori pot aparea probleme. Eu am fost in aceeasi situatie si dr mi-a permis sa calatoresc abia acum cu avionul la 24 de saptamani cu un acord scris, il cer cei de la compania aeriana. Indicat este peste 18 a saptamana de sarcina pana la 32 de saptamani.
    Erika
    DPN 18 noiembrie 2008

Floricica Avansata biskita's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.06.2008
    Postari in forum
    1.743
    eu stiam ca pana in luna a VIIa poti calatori cu avionul..nu e bine fiinca sunt radiiatile alea puternice ..
    eu nu am fostcu avionull il timpul sarcinii orcum prefer trenul sau masina1!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari