Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mika89's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.11.2011
    Postari in forum
    10

Indemnizatie in cazul mamei studente

Buna seara! sunt o tanara mamica de 22ani, voi naste pe 5mai 2012 o fetita. sunt inca studenta in anul 3 zi la o facultate particulara, apoi nu vreau sa renunt la studii ci sa continui si masterul. Am nelamuriri in legatura cu indemnizatia de crestere a copilului in cazul in care mama este studenta si isi continua studiile, am observat k exista astfel de lege in favoarea mea insa sunt in ceata: este valabila chiar daca sunt la o facultate particulara cursuri la zi ???? Mai mentionez ca nu am lucrat pana acum cu carte de munca. Si daca nu voi primi aceasta indemnizatie k sunt la facult particulara, va avea copilul doar alocatia de 200 lei ? Va rog sa ma lamuriti, multumesc!

Floricica Avansata kiky's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2009
    Postari in forum
    1.608
    Buna.
    Daca urmezi cursuri la zi(indiferent de facultate stat-particulara), beneficiezi de indemnizatie, doar sa nu ai intrerupere in timpul studiului.
    in aceeasi situatie eram si eu anul trecut, acum beneficiez de indemnizatie.
    bafta si un bebe sanatos

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Intr-adevar, asa este. Daca esti la zi si ai inceput facultatea imediat dupa ce ai terminat liceul (fara vreun an pauza)beneficiezi de indemnizatie.La fel si pt master cred. Sarcina usoara in continuare!

Floricica Avansata kiky's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2009
    Postari in forum
    1.608
    Nu trebuie sa nu ai pauza intre liceu si facultate, eu am terminat liceul acum ceva ani si tot primesc indemnizatie, importat e sa nu ai intrerupere in timpul anilor de studiu la facultate, si chiar cer sa se specifice pe adeverinta care iti este eliberata de la facultate ca nu sunt intreruperi, asta ca o paranteza ca sa nu faci 2 drumuri ca mine.

Membru inregistrat la
    08.11.2011
    Postari in forum
    10
    Citat Postat de kiky Vezi mesajul
    Buna.
    Daca urmezi cursuri la zi(indiferent de facultate stat-particulara), beneficiezi de indemnizatie, doar sa nu ai intrerupere in timpul studiului.
    in aceeasi situatie eram si eu anul trecut, acum beneficiez de indemnizatie.
    bafta si un bebe sanatos

Multumesc pentru raspuns, mai ales daca zici k ai fost in aceeasi situatie k mine ...:) nu am intrerupt nimic pana acum, m-am inscris la facultate imediat dupa ce am dat bacul.

Membru inregistrat la
    08.11.2011
    Postari in forum
    10
    Citat Postat de qwer1 Vezi mesajul
    Intr-adevar, asa este. Daca esti la zi si ai inceput facultatea imediat dupa ce ai terminat liceul (fara vreun an pauza)beneficiezi de indemnizatie.La fel si pt master cred. Sarcina usoara in continuare!
    nu am facut nici un an pauza. multumesc pt raspuns !

Floricica Nou Venita rhyanna10's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2008
    Postari in forum
    2

o sa iau indemnizatie???

cred ca sunt insarcinata si nu stiu daca voi beneficia de indemnizatie.nu mai lucrez din luna decembrie 2010,dar sunt studenta in anul II cursuri de zi la facultate particulara.vreau sa stiu daca voi beneficia de indemnizatie si daca da,unde ar trebui sa merg sa ma interesez ce acte imi sunt necesare pentru aceasta.nu am intrerupt cursurile si nici nu am de gand.va rog sa ma ajutati.mi-ar fi de mare ajutor mai ales ca in familia noastra este un singur salariu,stam in chirie si mai avem o fetita de 4 ani.va multumesc mult.

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Nu stiu exact ce sa-ti raspund ...Cred c-ar trebui sa precizezi si din ce cauza nu mai lucrezi: proprie vointa, daca esti in somaj etc.

Floricica Avansata florizarnovean's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    1.753
    Si...felicitari si sarcina usoara!:)

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    A mai fost un topic similar. Daca esti studenta la zi, primesti indemnizatie.Intereseaza-te la primarie pt acte.Sarcina usoara!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari