Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mamamia1's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.02.2009
    Postari in forum
    14
    La ce varsta au invatat copilasii vostri culorile??? Am un baietel de 3 ani, desi i-m aratat de nenumarate ori inca nu le-a invatat, dar nici nu imi dau seama daca face diferenta.

claudia73
    Guest
    Copilul meu e mult mai mic si n-am capacitatea si nici experienta sa-ti spun daca copilul tau are sau nu o problema dar, ca sa te linistesc pot sa-ti spun ca mi se pare o varsta cam mica sa-i ceri asa ceva. Si spun asta raportandu-ma la alti copii de varsta copilului tau, pe care-i cunosc, si care nu stiu sa raspunda nici cum ii cheama, nici cati ani au (chestii elementare, dupa parerea mea).
    Din cate stiu, de la 1,6 ani incepe sa distinga toate nuantele, invatarea culorilor debuteaza practic incepand cu varsta de 3-4 ani, cand copilul invata sa recunoasca si sa numeasca culorile primare: rosu, albastru, verde, galben. Retine: incepand cu varsta de 3-4 ani, deci nu e nimic grav la voi.
    Testul culorilor si testul figurilor geometrice se face pe la varsta de 5-6 ani.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari