Ultimele discutii din forum
    cristina elena
    Guest

Halloween pro sau contra?

Topicul este raspuns la articolul Halloween pro sau contra?

Eu nu sunt nici pro nici contra, sunt indiferenta-desi am o mica doza de "contra".
    Sunt impotriva tuturor americanismelor. Avem destule sarbatori si traditii in tara; de ce ne apucam sa mai copiem si pe altii?
    Si avem zic eu sarbatori si traditii frumoase, chiar foarte frumoase pe care le dam uitarii in favoarea unora de prost gust din import.

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    asa este Cris ai mare dreptate si sunt de acord cu tine.

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    Nici noi nu tinem cont de sarbatorile imprumutate de la americani in mare parte...

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Nici eu nu sunt pro sarbatori preluate de la Americani, gen Holloween, Valentine's Day sau altele.
    Macar sa le sarbatorim pe ale noastre si asa avem destul de multee.

Floricica Cu Vechime monica76's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2007
    Postari in forum
    5.513
    Eu nici nu vreau sa aud. Ma apuca niste nervi.
    Avem si noi atatea srbatori frumoase, oare de ce nu stim altceva decat sa copiem de la altii?

mischa2000
    Guest
    ... asa si valentine's day l-a inlocuit pe sfantul valentin, dar cine se supara? cine refuza cadouri si cine romantice?
    ... daca pe raluca o s-o intereseze sa scobeasca dovleacul ca sa o faca pe bau bau o sa fiu langa ea.
    ...
    noi de exemplu am inventat o sarbatoare din cauza ei...
    pe fiecare 15 ale lunii sarbatorim... ziua ralucai...

Floricica Cu Vechime monica76's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.06.2007
    Postari in forum
    5.513
    Noi sarbatorim pe 25 ale lunii ziua cand m-am cunoscut cu sotul meu.
    Dar sa-ti spun ce am patit de un Valentine's Day. Ne-am strans o gasca mai mare de prieteni intr-un club la invitatia altor prieteni. Pe sotul meu il cheama Valentin. Nu-ti spun ca au venit unii cu cadouri si a trebuit sa ne simtim si sa platim masa. Mai era si un club de fite. Asta-i viata.

Floricica Nou Venita sorina31's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2007
    Postari in forum
    1
    .mai usor fetelor.tot ceea ce ne aduce nitica bucurie sau un zambet, tre sa luam in seama.nu am nimic cu aceasta sarbatoare.e bn venita.

Floricica Nou Venita maryam's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2006
    Postari in forum
    38
    Mi se pare groaznic ca desi se bate apa `n piua cu identitatea culturala si mai ales nationala, din ce in ce mai mult romanii au devenit un neam de copiatori, de imitatori...parca ar fi niste maimute...
    Sunt romanaca si culmea, nu mi-e deloc rusine de asta dar nu suport aceasta permanenta obsesie ca tot ce este de afara este super.
    Parca au trecut multi ani de cand pachetele de la PTTR faceau "moda"...

cristina elena
    Guest
    Asta cu neam de copiatori mi-a placut.
    In general romanilor orice prilej de petrecere si de zile libere le aduce nu nitica ci foarte multa bucurie.
    Dar sa incercam sa ramanem la ale noastre neaose obiceiuri.
    Azi maine vom tine si noi Ziua Recunostintei cu curcan si 4 iulie cu artificii.

mischa2000
    Guest
    ... noi oricum sarbatorim si 4 iulie. atunci ne-am casatorit. ... si a cazut lunea...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari