Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita atish's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    264

Gluconat de Ca solutie injectabila

Fetelor, am primit de la pediatra reteta pentru fetita cu Ca gluconic, si de la farmacie am primit Gluconat de Ca scrie solutie injectabila. Se prezinta sub forma de fiole de 10 ml, 5 ml trebuie sa ia ea si 5 ml eu, insa uitandu-ma pe prospect am vazut ca are multe contraindicatii. Ati avut si voi asa ceva de la medici pentru puii vostri? Oare sa-i dau? E pentru profilaxia rahitismului si se da in combinatie cu Vigantolul. Acest tratament cu Ca trebuie sa-l facem timp de 10 zile, iar vigantolul vreme mai indelungata pentru fontanela. Sfatuiti-ma ca nu stiu ce sa fac. mi-e teama sa nu-i fac cumva rau copilului

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    buna! eu i-am dat fetitei mele calciu gluconic de la inceput pana acum ,vara asta.nu ii face nici un rau,din contra,se asimileaza mai bine decat alte siropuri pe baza de calciu,cel putin asa mi-a spus un medic pediatru foarte bun.ii dadeam 5 ml pe zi ,alaturi de vigantol.
    fata mea a fost diagnosticata de acelasi emdic ce mi-a recomandat calciul gluconic,cu inceput de rahitism.
    parerea mea e ca poti sa il dai fara probleme,dar sa nu depasesti doza.in calciul gluconic e o concentratie mai mare de calciu si se asimileaza mai bine

Floricica Avansata adnana_giulia_yannis's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.03.2011
    Postari in forum
    1.957
    buna.ia si dai cu toata increderea este f bun,cel mai bun calciu care se da la bebelusi.i-am dat si eu calciu gluconic.si pot sa zic ca fetita mea a mers de la 9 luni jumate iar nepotul care nu a baut calciu a inceput abia la 1 an si 3 luni sa faca pasi(incepand sa bea calcliu),chiar si la dinti ajuta sa iasa mai repede si fara dureri prea mari,cel putin asa a fost la a mea acum nu stiu daca chiar numai din cauza calciului sau asa a fost la ea si in primul rand ajuta la intarirea oaselor si previne rahitismul.deci da-i cu incredere..

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    atish si eu i-am dat lui Edi gluconolactat de calciu fiole la fel 5 ml lui 5ml eu timp de 10 zile pe luna. Poti sa ii dai fara probeleme.

Floricica Nou Venita panavio2003's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.10.2009
    Postari in forum
    6
    Buna! Si noi am luat gluconat de calciu, la fel, 5 ml fetita si 5 ml eu, timp de 10 zile. Am citit ce a scris adnana mai sus despre faptul ca ajuta la dintisori - nu am stiut lucrul asta; cert este ca ne-au iesit dintii de la 6 luni si fara batai de cap, deci poate fi si asta cauza. :)
    Vigantol luam in fiecare zi (avem 8 luni acum).
    Sanatate multa!

Floricica Avansata adnana_giulia_yannis's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.03.2011
    Postari in forum
    1.957
    eu asa cred ca de la calciu i-a iesit asa repede,adica la 5 luni jumate i-a iesit 2 o data si nu mai ce am vazut ca ia spart gingia si cand am pus degetu am simtit dintucii,
    Citat Postat de panavio2003 Vezi mesajul
    Buna! Si noi am luat gluconat de calciu, la fel, 5 ml fetita si 5 ml eu, timp de 10 zile. Am citit ce a scris adnana mai sus despre faptul ca ajuta la dintisori - nu am stiut lucrul asta; cert este ca ne-au iesit dintii de la 6 luni si fara batai de cap, deci poate fi si asta cauza. :)
    Vigantol luam in fiecare zi (avem 8 luni acum).
    Sanatate multa!

Floricica Novice daniela37's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.05.2011
    Postari in forum
    556
    Da-i linistita Gluconatul de calciu, pentru ca doctorita ta ti-a zis sa i-l dai oral nu sa il faci injectabil, iar din tubul digestiv se va asimila numai cat calciu are nevoie copilul tau. Restul se elimina prin scaun. Iar daca ti l-a recomandat inseamna ca chiar are nevoie de calciu.
    Efectele adverse la calciu sunt mult mai mici decat efectele bune. Sanatate multa si stai linistita. Nu iti mai face atat de multe griji, in niciun caz de la calciu!

Floricica Novice felix83's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2009
    Postari in forum
    507
    Citat Postat de atish Vezi mesajul
    Fetelor, am primit de la pediatra reteta pentru fetita cu Ca gluconic, si de la farmacie am primit Gluconat de Ca scrie solutie injectabila. Se prezinta sub forma de fiole de 10 ml, 5 ml trebuie sa ia ea si 5 ml eu, insa uitandu-ma pe prospect am vazut ca are multe contraindicatii. Ati avut si voi asa ceva de la medici pentru puii vostri? Oare sa-i dau? E pentru profilaxia rahitismului si se da in combinatie cu Vigantolul. Acest tratament cu Ca trebuie sa-l facem timp de 10 zile, iar vigantolul vreme mai indelungata pentru fontanela. Sfatuiti-ma ca nu stiu ce sa fac. mi-e teama sa nu-i fac cumva rau copilului
    Da atish, e acelasi lucru, Ca gluconic cu gluconat de calciu, asa mi-a scris si mie medicul pe reteta si de la farmacie am primit gluconat de calciu. Eu una nu i-am dat, pt ca mi l-a prescris pt altceva nu pt rahitism, dar daca alte mamici zic e e bun, asa o fi. Si nu stiu ce sa zic cu iesitul dintilor mai repede, pt ca si la al meu i-au iesit primii 2 dintisori la 5 luni jumate si la 1 an si 1 luna avea 16 cu tot cu masele, asa ca nu-i o regula..

Floricica Nou Venita atish's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    264
    fetita mea are 2 saptamani. nu e prea repede pentru asa ceva????

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari