« Pagina anterioara  |  Vizualizare rezultate 1-10 din 30  |  Pagina urmatoare »
Postat 23:06 pe 1 martie 2010
Deseori se intampla sa mergem cu copilul la vaccin si sa ni se spuna ca nu poate sa i-l faca pentru ca are rosu in gat.Sau observam ca micutii nu mai au pofta de mancare si o refuza si ne intrebam de ce.Alteori are febra micutul si nu stim care e cauza.Insa de cele mai multe ori chiar si medicii nu stiu exact daca e amigdalita sau gat rosu
Sunt lucruri cu care noi mamele ne confruntam si merita sa discutam despre asta.
Fetitei mele i s-a spus vreme de vreo 2 saptamani ca are un simplu rosu in gat si de faptt avea infectie mare .Numai eu stiu cat ma-am chinuit de am repus-o pe picioare intrucat de la lipsa de mancare si neputinta de a manca a facut o mare anemie si nu numai....
Cu siguranta nu sunt singura mamica care am trecut prin asta, de aceea sfatul meu este sa investigati orice neregula si sa consultati mai multi medici cu cat sunt mai mulkte pareri va dati seama pe care sa o urmati...
Multa sanatate
Postat 22:00 pe 2 martie 2010
buna eema! si eu am avut probleme cu fetita mea,adica a facut rosu in gat foarte des iar medicul ei ne dadea mereu antibiotic ceea ce mie nu mi se pare normal.
la alexandra rosu in gat se manifesta prin febra si curgea nasucu,pofta de mancare avea normal si tocmai de aceea consider exagerata chestia cu antibioticul.
poate mamicile care au trecut prin asa ceva ne invata cum sa tratam rosu in gat fara antibiotic.
Postat 13:32 pe 1 iunie 2010
buna fetelor fetita mea face 2 ani in august si a facut rosu in gat febra 39 , ma sperie aceasta febra mmmm intru in panica cand are febra!
Postat 13:32 pe 1 iunie 2010
buna fetelor fetita mea face 2 ani in august si a facut rosu in gat febra 39 , ma sperie aceasta febra mmmm intru in panica cand are febra!
Postat 17:08 pe 16 iunie 2010
buna ziua, dragelor!
de 2 zile baiatul meu de 1 an si 7 luni a inceput sa tuseasca sec, dar nu f des. Azi am ajuns la spitalul de copii si la consultatie se stabileste diagnosticul: faringita acuta. Tratament acasa cu: spen 400 ml x 3; humex 5 ml x 3; eurespal 5 ml x 3. Maine ne intoarcem in spital sa facem analize la sange, scaun, urina si sa dam un exudat. Acum, intrebarea mea e: daca baiatul face 3 ture de ospen pana maine cand mergem la spital nu o sa fie influentat exudatul?
Postat 17:36 pe 16 iunie 2010
Uff, rosu' asta in gat si amigdalita ma urmaresc de cand aveam 10 luni si acum si pe fiica mea de 3 ani si 4 luni :(
Noi am renuntat de ceva timp la antibiotice si ne tratam cu medicamente homeopate si au rezultat mult mai rapid decat tratamentele injectabile/nu cu peniciline (sau alte antibiotice pe care le mai dau medicii). Va recomand cu caldura acest gen de tratament, testat atat pe fiica mea (rosul in gat s-a ameliorat dupa 2 zile, iar dupa inca 2 i-a trecut de tot) cat si pe mine (de 1 mai aveam "ciorchini" de puroi pe amigdale, iar dupa 2 zile au inceput sa se curete, urmand ca dupa alte 3 zile sa dispara de tot).
E insa importanta si o cura de imunizare, fiecare cu ce fel de tratament prefera: fie homeopat, fie traditional (de ex. cu Luivac).
Postat 17:56 pe 16 iunie 2010
cine iti prescrie tratamentul homeopat? sau cum ai ajuns la dr homeopat? eu sunt din iasi si nu cunosc pe nimeni care sa ma ghideze.
Postat 18:24 pe 16 iunie 2010
tratamentul mi-l prescrie medicul. mi-a dat si cateva medicamente pt urgente, gen febra, tuse, diaree... am ajuns la un medic homeopat pt ca nu mai eram multumita de tratamentele (mereu aceleasi si mai ales antibiotice pt orice) prescrise de medicul de fam/pediatru.
nu iti pot recomanda un astfel de medic pt ca eu sunt din Cta si in Iasi nu stiu nici unul.
poti intra si aici http://www.homeopatie.ro/ poate gasesti ceva util
Postat 18:26 pe 16 iunie 2010
ms mult de sfat
Postat 09:03 pe 18 iunie 2010
buna!....de citeva zile puiu meu a facut rosu in gat cu temperatura ffff mare de 40 si infectie.medicul de familie mi-a prescris antibiotic amoxiclav si nurofen..temperatura i-a scazut,dar tot nu are pofta de mincare........ce sa mai fac ca de luni nu a mai mancat nimic ci bea doar ceiuc.......astept si eu un sfat......apropo copilul meu are 10 lunite........
  « Pagina anterioara  |  Vizualizare rezultate 1-10 din 30  |  Pagina urmatoare »