Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita deflina2566's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2006
    Postari in forum
    5
    dragele mele,am implinit pe 29 martie 7 luni.am inceput diversificarea la 4 luni si jumatate.va rog sa imi spuneti ce fel de meniu folosii/sau ati folosit pentru bebelushul dvs?ce are voie sa manance si ce nu are voie sa manace la aceasta varsta??? va multumesc si va urez tot binele din lume!!!!mamica anastasia

Floricica Nou Venita peggy123's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2006
    Postari in forum
    16
    eu o sa-ti scriu meniurile mele, ok? poate nu fac intru totul bine, dar poate te ajuta. tine minte ca fiecare copil e altfel. la 6 dim noi papam 200 ml lapte praf-eu ii dau humana, la 10.30 papam niste fructe-mar, banana, putina portocala stoarsa sau chiar piureuri de fructe de la hipp, la 14.30 papam mancarea aia buuuuuuuna, adica piure de legume cu carnita de pui-3 zile, cu ficat-2 zile, cu ou-2 zile, sau spanac cu ou( spanacul il fac ca pt noi, oamenii mari, insa fara usturoi), sau curcan cu legume, sau cateodata, ca sa mai diversificam, ia mami ceva piureuri de la hipp pt luna a -8-a, pt ca noi mancam bucatele mai mari si avem si 7 luni si 3 sapt.apoi la 18.30 mancam iaurtel, dar nu ne place decat cu fructe-il cumpar, nu-l fac in casa pt ca nu stiu ce fructe sa pun, si ii iau zuzu, campina si o firma nemteasca care are iaurtetlul facut din lapte covasat,sau mamaliguta cu branza fagaras, sau un gris facut cu lapte de oamni mari. seara, dupa 4 ore mancam cereale cu lapte de la humana, cele cu banane si cu cirese. razvan nu prea bea lapte, doar dimineata devreme, pt ca adora mancarea solida.dar pt aia nu e gras, are 8.500 si 75 cm. sper ca ti-am fost de folos.dar iti repet, atatea bordeie, atatea obiceiuri...pupici la cel mic si tie!!!

Floricica Senior getutica's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.10.2006
    Postari in forum
    2.571
    Parerea mea e ca ar trebui sa incerci cate un pic din fiecare mancare ca sa vezi daca ii place. Al meu mananca si ciorbica, supita, carnita de pui si ficatei, piure de cartofi sau de morcovi. Am inceput de pe la 5 luni, iar acum nu prea refuza nimic, iar laptele praf sau sanul sunt mai mult un fel de desert.

Floricica Nou Venita nicopet's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    44
    Delfinutza, poti sa-i faci supita de legume (telina, morcov, pastarnac, rosie, ardei, ceapa,cartof cateodata patrunjel), le fierbi bine dupa care le strecori, separat fierbi carnita de pui sau de vita si o mixezi cu supa, apoi o poti ingrosa cu un pic de grisulet sau chiar cu morcov sau cartof sau fideluta. Pui si un pic de ulei si un varf de cutit de sare, sau mai poti bate si un galbenus de ou in supa. Poti face supita cu diverse legume pasate, si cu dovlecel ii fac eu lui bebe si ii place.Incerci diverse combinatii, jongleaza cu legumele si cu carnita cat poti.
    Sper sa te poata ajuta sfatul meu, stiu ca si eu eram disperata cand avea bebe varsta asta.
    Pupici.

Floricica Nou Venita sabmarc's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2007
    Postari in forum
    108
    am un baietel de 7 luni jumatate. dimineata (10 - 11) mananca piure de fructe (fructele le schimb la 2 - 3 zile, desi cel mai mult ii plac piersica si banana) cu branzica preparata in casa. dupa - amiaza (14- 15)piure de legume + carnita (peste alb: pastrav, salau, gaina de curte dc ai de unde sa iei, vita)sau cu galbenus de ou. i-am diversificat alimentatia la 5 luni incepand cu suc de fructe si supa de legume, dupa care piureuri. timp de 1 luna jumatate a mancat piureul cu pofta dupa care s-a plictisit de el. acum il mananca numai cu un pic de lapte si o lingurita de cereale. legume: morcov, pastarnac, radacina de patrunjel, ceapa dar o scot inainte de a le baga in blender, cartof (ii place mai putin)ardei gras, fasole verde, sau mancarica de spanac si de vreo 2 ori i-am dat si urzici. cand fierb legumele la vreo 10 min adaug o lingurita de ulei de masline presat la rece. seara (18, 19)mananca cereale cu lapte (cereale bio : orez sau orez , tapioca, porumb sau 7 cereale). dimineata la ora 5 sau 6 sau 7 lapte si seara la max 22 iar lapte.am primit mail o carticica cu retete dc o vrei adresa mea este sabinaniel@gmail.com. eu nu i-am dat deloc cu sare sau zahar.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari