Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita luc11's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2006
    Postari in forum
    24

Intoarcerea la serviciu cand implineste copilul 1an

sunt mamica unui baietel de 7 luni, am optat sa ma intorc la servici la un an, cu cate zile inainte de a implini copilul un an trebuie sa te intorci la serviciu? ce acte trebuiesc facute si unde?

mada_lyna
    Guest
    din cate stiu eu,trebuie sa revii la servici in ziua in care face copilul 1an. in ceea ce priveste actele, tot la servici vb. adica ,ti se va inceta suspendarea pt crestere copil si re-introducerea pe functie. nu stiu daca trebuie sa anunti si la directia de asis sociala(sau unde ti-ai depus dosarul) pt ca mi se pare ca pe cerere ai specificat daca stai acasa 1 an sau 2. si atunci,daca ai specificat1, atunci iti inceteaza indemnizatia si de la ei mai mult ca sigur,fara alte complicatii. dar mai bine suna sau mergi la ei si te lamuresc cucoanele alea.

Floricica Nou Venita klauu's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2011
    Postari in forum
    5
    buna ziua.
    o intrebare de la un viitor tatic.
    daca aleg sa intru eu in concediu de paternitate, pe perioada de un an, este o limita de timp cand sa ma intorc inapoi la serviciu, pentru a lua stimulentul de 500 lei?
    eu as dori sa revin cat mai repede, sau se poate obtine acest stimulent fara a intra in concediu de paternitate?
    si daca este, care este aceasta perioada.

va multumesc!
    Modificata de klauu; 09.09.2011 la 16:42:49.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de alinadonu@yahoo.com Vezi mesajul
    sunt mamica unui baietel de 7 luni, am optat sa ma intorc la servici la un an, cu cate zile inainte de a implini copilul un an trebuie sa te intorci la serviciu? ce acte trebuiesc facute si unde?
    De ce nu optezi pt stimulentul de insertie daca tot te intorci la serviciu in jurul varstei de ( pana la ) 1 an? Fa cerere de incetare a suspendarii CIM inainte cu 1-2 luni ca bebe sa implineasca 1 an si vei primi ,pe langa salariu , o suma fixa de 500 lei

Art. 7. — (1) Persoanele care in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) obtin venituri supuse impozitului prevazute la art. 3, inainte de implinirea de catre copil a varstei de un an, au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 500 lei pentru perioada ramasa pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.

"Persoana îndreptățită poate solicita direct stimulentul de inserție, începând cu ziua următoare celei în care încetează concediul de maternitate, dacă îndeplinește condițiile pentru acordarea indemnizației pentru creșterea copilului prevăzută la art. 2 alin. (1) lit. a) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, denumită în continuare OUG nr. 111/2010. Dacă la momentul cererii persoana solicită de la început stimulentul de inserție, se consideră că și-a exprimat opțiunea pentru varianta de concediu/indemnizație lunară sau, după caz, stimulent, prevăzută la art. 2 alin. (1) lit. a) din OUG nr. 111/2010. Această opțiune nu mai poate fi modificată pe parcurs, însă persoana poate reveni în concediu de creștere a copilului, până la împlinirea de către acesta a vârstei de un an, cu plata unei indemnizații aferente concediului și poate continua apoi cu stimulentul de inserție până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, în situația în care se reîntoarce la activitatea profesională înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an."

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de klauu Vezi mesajul
    buna ziua.
    o intrebare de la un viitor tatic.
    daca aleg sa intru eu in concediu de paternitate, pe perioada de un an, este o limita de timp cand sa ma intorc inapoi la serviciu, pentru a lua stimulentul de 500 lei?
    si daca este, care este aceasta perioada.
    va multumesc!
    Exista un termen limita: inainte de implinirea varstei de un an a copilului. Revenirea se poate face oricand inlauntrul acestui termen de 1 an .

Membru inregistrat la
    09.09.2011
    Postari in forum
    5
    Citat Postat de Krisstina Vezi mesajul
    Exista un termen limita: inainte de implinirea varstei de un an a copilului. Revenirea se poate face oricand inlauntrul acestui termen de 1 an .
    Multumesc pentru raspunsul dvs.
    Cred ca m-am exprimat eu gresit si imi cer scuze.
    Ceea ce doresc sa aflu este: daca fac aceasta cerere de paternitate, este un termen limita minim cat sa stau acasa?
    Adica, as dori intru in concediu de paternitate si dupa maxim o luna sa ma intorc la serviciu, pentru a lucra dar si pentru a incasa stimulentul de la stat.
    Se poate proceda in acest fel?
    Si daca da, imi puteti spune care este procedura ?

Multumesc frumos !

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Multumesc pentru raspunsul dvs.
    Cred ca m-am exprimat eu gresit si imi cer scuze.
    Ceea ce doresc sa aflu este: daca fac aceasta cerere de paternitate, este un termen limita minim cat sa stau acasa?
    Adica, as dori intru in concediu de paternitate si dupa maxim o luna sa ma intorc la serviciu, pentru a lucra dar si pentru a incasa stimulentul de la stat.
    Se poate proceda in acest fel?
    Si daca da, imi puteti spune care este procedura ?

Multumesc frumos !
    Persoana îndreptățită poate solicita direct stimulentul de inserție, începând cu ziua următoare celei în care încetează concediul de maternitate, dacă îndeplinește condițiile pentru acordarea indemnizației pentru creșterea copilului prevăzută la art. 2 alin. (1) lit. a) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor.

Fiind tatal copilului nu beneficiezi de prenatal sau postnatal, deci se poate solicita stimulentul de insertie incepand cu data nasterii copilului, la fel ca la acordarea indemnizatie.
    Presupun ca nu te referi la "concediu de paternitate" care inseamna 5 zile libere platite cu ocazia nasterii copilulu.

Se face dosar la fel ca la ICC-indemnizatia pentru cresterea copilului, dar numai dupa ce recunosti copilul.

Mama este necasatorita si tatal vrea sa recunoasca copilul

Pentru obtinerea certificatului de nastere al copilului sunt necesare actele urmatoare:

- actul de identitate ale mamei in original;

- actul de identitate ale tatalui in original;

- certificatul de nastere al mamei in original;

- certificatul de nastere al tatalui in original;

- certificatul medical constatator al nasterii copilului;

- o declaratie de recunoastere a paternitatii semnata in fata ofiterului de stare civila de ambii parinti.

Acte necesare stimulent:

-*cerere (Anexa 1 la HG 52/31.01.2011)
    -actul de identitate al solicitantului (copie și original);
    -certificatul de naștere al copilului pentru care se solicită dreptul (copie și original); hotărârea judecătorească de încredințare în vederea adopției sau de încredințare a adopției, hotărârea judecătorească sau hotărârea comisiei pentru protecția copilului pentru măsura plasamentului în regim de urgență (copie și original);
    -certificatele de naștere ale tuturor copiilor născuți după data de 1 ianuarie 2006 (copie și original);
    -certificat căsătorie (copie și original); daca este cazul
    -adeverință tip eliberată de angajator, din care să rezulte că persoana îndreptățită : a beneficiat de concediu de maternitate (pre și postnatal), (să se precizeze perioada),
    a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei nașterii copilului (nu interesează cuantumul acestora);
    -realizează venituri în prezent, cu precizarea datei (zi/luna/an) de reluare a activității;
    -dosar cu șina din carton (coperți întregi);
    -pentru plata în cont bancar - extras de cont, deschis la B.C.R., ProCredit Bank, Banca Transilvania, Romexterra Bank, B.R.D., Alpha Bank, Piraeus Bank, Raiffeisen Bank, CR Firenze Bank, VOLKSBANK, UniCredit Tiriac Bank, CARPATICA, C.E.C. Bank, ATE Bank, Intesa Sanpaolo Bank, Romanian International Bank (RIB), OTP bank, BANCPOST și ING pe numele solicitantului
    Modificata de Krisstina; 10.09.2011 la 15:18:06.

Membru inregistrat la
    09.09.2011
    Postari in forum
    5
    Multumesc pentru raspuns.
    Mai am o nelamurire...
    Daca aplic direct pentru stimulentul de 500 de lei,fara a intra in concediu crestere copil, plata acestuia va fi pe o perioda de 2 ani sau doar 1 an pentru ca nu a fost efectuata nici o zi de concediu crestere copil?

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Multumesc pentru raspuns.
    Mai am o nelamurire...
    Daca aplic direct pentru stimulentul de 500 de lei,fara a intra in concediu crestere copil, plata acestuia va fi pe o perioda de 2 ani sau doar 1 an pentru ca nu a fost efectuata nici o zi de concediu crestere copil?
    Dacă la momentul cererii persoana solicită de la început stimulentul de inserție, se consideră că și-a exprimat opțiunea pentru varianta de concediu/indemnizație lunară sau, după caz, stimulent, prevăzută la art. 2 alin. (1) lit. a) din OUG nr. 111/2010. Această opțiune nu mai poate fi modificată pe parcurs, însă persoana poate reveni în concediu de creștere a copilului, până la împlinirea de către acesta a vârstei de un an, cu plata unei indemnizații aferente concediului și poate continua apoi cu stimulentul de inserție până la împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, în situația în care se reîntoarce la activitatea profesională înainte de împlinirea de către copil a vârstei de un an.

Art. 2
    (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
    a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;

Membru inregistrat la
    09.09.2011
    Postari in forum
    5
    Deci, pentru a beneficia2 ani de stimulent, trebuie ori sa intru in CCC pe o perioada de minim o luna de la inceput, ori pe parcursul unui an sa intru in CCC si sa revin la munca pana sa implineasca copilul 1 an. (am inteles eu corect?)
    Si inca o rugaminte daca se poate si ma puteti ajuta :)
    Imi puteti spune ,informatii cu toate articolele din codul muncii le pot gasi pe un site specializat cu toate adnotarile, sau imi puteti recomanda un ghid al codului muncii in care sa pot gasi toate articolele explicate pe larg?

Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Deci, pentru a beneficia2 ani de stimulent, trebuie ori sa intru in CCC pe o perioada de minim o luna de la inceput, ori pe parcursul unui an sa intru in CCC si sa revin la munca pana sa implineasca copilul 1 an. (am inteles eu corect?)
    Si inca o rugaminte daca se poate si ma puteti ajuta :)
    Imi puteti spune ,informatii cu toate articolele din codul muncii le pot gasi pe un site specializat cu toate adnotarile, sau imi puteti recomanda un ghid al codului muncii in care sa pot gasi toate articolele explicate pe larg?
    As vrea si eu o astfel de lucrare, comentata si adnotata, si daca se poate sa contina si normele de aplicare :)) !!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari