Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andya's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153

Cum sa procedez cu intarcarea

Buna fetelor. Nu stiu cum sa mai fac sa reusesc sa o intarc pe kati. Nu vrea sa renunte la titi deloc. Ideea e ca la sfarsitul lui septembrie eu trebuie sa plec in italia si ea va ramane cu bunicii, pana cand voi veni din Italia sa o iau. Nu stiu ce sa mai fac. Plang si eu si ea . Va rog niste sfaturi..

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Ei, ia-o usor...la varsta ei este destul de greu s-o intarci de azi pe maine!

Va fi cu atat mai greu ca tebuie sa pleci!Eu iti urez bafta multa!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Iti pun aici un link, si in cazul in care nu stii engleza traduc cateva sugestii.

kellymom.com :: Weaning Techniques

- nu oferi, nu refuza
    - renunta la cate o masa o data
    - distrage atentia sau ofera un substitut
    - schimbari in rutina sau programul zilnic
    - amana alaptarile
    - scurteaza timpul de alaptare

Daca totul se intampla treptat, cum este si recomandat, o sa iti scada si laptele si nu o sa ai probleme cu sanii. Oricum nu se recoamanda stransul sanilor sau pastilele. Mai bine daca chiar e sa fie prea mult lapte scoti tu putin cu mana cat sa te simti confortabil si tot asa pana dispare laptele de tot.

Eventual mai poveste-ne putin cam cat mai suge fetita ta, cum a reactionat pana acum, ce ai incercat?
    Parerea mea ca se poate face intarcarea si fara plansete si sa fie o trauma pentru copil, presupun ca nu iti doresti asta. Dar trebuie rabdare si perseverenta.

Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153
    nu pot spune ca are un orar foarte bine stabilit. suge de cate ori are ea chef. nu vrea sa papae laptic din biberon. daca se loveste daca o cearta cineva imediat vrea titi. problema nu ar fi in timpul zilei ci seara la culcare sau la somnul de dupa amiaza cand nu adoarme decat cu titi. ma doare sufletul dar nu am ce face. as vrea sa stau cu ea mai mult dar nu se poate . ies din concediul de maternitate si firma la care am lucrat nu ma mai primeste. ma da in sommaj si de asta am luat aceasta decizie sa plec la tati. of of

Moderator Floricica Avansata NicoleD's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.05.2011
    Postari in forum
    1.467
    Nu te stresa, vei vedea ca va fi bine...nu-i mai da de fiecare data cand cere, apoi scoti masa de pranz si apoi pe cea de seara!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu as incerca intai sa elimin toate supturile in afara de cele de la somn, asa ca o prima etapa. As iesi cu ea mai mult afara, as refuza, as amana, i-as da ceva sa rontaie. Nu e musai sa ii dai tot lapte. Poti sa ii dai si iaurt sau alte produse din gama de lactate.
    Iar la somn poate ar fi de ajutor sa mai incerce si altcineva sa o culce. Sa vorbiti mult cu ea, pentru ca acum sigur intelege foarte multe. Sa o asigurati ca mami o iubeste. Eu acum sunt insarcinata si nici nu mai am asa mult lapte si nici tot timpul nu mai imi place sa o alaptez. Asa ca pur si simplu vorbesc cu ea, ii spun ca nu pot, sau pot doar daca e cuminte, sau pot doar 5 minute, etc. Si asa incet incet a inteles si a acceptat, fara sa planga. Seara la somn acum nu ii mai dau sa suga, o tin doar in brate.
    Succes

Floricica Debutanta cristyangeleu's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2007
    Postari in forum
    772
    andia vezi ca nu au voie sa te concedieze mai ales ca esti in CIC. Sunt obligati sa iti ofere un post pe aceeasi bani cel putin 6 luni de la terminarea CIC.

Eu lui Vlad ii mai dau doar noaptea, in rest si el la fel nu adormea fara sa suga, dar l-am pus pe picioare si i-am pus muzica si leganandu-l asa a inceput sa adoarma si fara titi....

problema la noi e noaptea ca nu vrea absolut nimic, si tipa rau daca nu ii dau titi.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Eu pe Irini am intarcat-o la 16 luni, foarte repede si usor.
    Ea era innebunita dupa tzatza... adoarmea doar la san, iar in timpul somnului se trezeaza la fiecare jumatate de ora. La un moment dat, am simtit ca nu mai pot. Asa ca am asteptat-o sa se trezeasca din somnul de dupa amiaza, si cand a vrut sanul, i-am spus ca pur si simplu am buba, si pe tzitzi e caca. In prealabil lipisem si cate un plasture pe fiecare sfarc si cand a vazut imaginea, s-a oripilat efectiv si a inceput sa palmuiasca ceea ce ea iubea cel mai mult. Nu a plans deloc.

In seara respectiva a adormit leganata la mine in brate. S-a trezit de vreo 2 ori noaptea, a marait putin si a adormit la loc. Nu am bagat-o deloc in seama. Nu i-am dat nici apa, si nici altceva.
    A doua zi la pranz a adormit singura, repede, dar dupa jumatate de ora s-a trezit plangand si nu a mai adormit. Seara, a adormit singura (ii cantam) si s-a mai foit o singura data in timpul noptii.
    De a doua zi, n-am mai avut nicio problema cu somnul.

Iar de sanii mei nici nu mai vroia sa auda. Abia acum, dupa 6 luni, a apucat-o dragostea si vine sa ii pupe si sa ii alinte.

Parerea mea este ca nu trebuie sa cedezi deloc. Copilul trebuie sa stie ca nu mai exista lapte in tzatze sau ca pur si simplu nu mai e bun, sau ca nu mai are acces la ele.
    Degeaba il adoarme tata bunica... La un moment dat, tot o va vedea pe mama care are ceea ce lui ii place atat de mult.
    Eu una nu prea cred in treaba asta cu fentatul...
    Eu la pranz i-am spus Irinei ca tzatza are buba si nu mai e bun laptele iar seara am adormit-o EU. in felul asta am scurtat agonia. Nu mi se pare normal sa te ascunzi de copil in momentele in care el te vrea aproapte. Irini poate s-a necajit ca a pierdut tzitzi, dar a fost fericita ca am fost alaturi de ea sa o consolez in momentele acelea.

E nevoie de multa rabdare, stapanire de sine si intelegere.
    Pentru copii cred ca intarcarea e mult mai usor de suportat decat pentru mame.

Am scris aici un talmes-balmes dar sper sa intelegi ce am vrut sa spun.

Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153
    Citat Postat de cristyangeleu Vezi mesajul
    andia vezi ca nu au voie sa te concedieze mai ales ca esti in CIC. Sunt obligati sa iti ofere un post pe aceeasi bani cel putin 6 luni de la terminarea CIC.

Eu lui Vlad ii mai dau doar noaptea, in rest si el la fel nu adormea fara sa suga, dar l-am pus pe picioare si i-am pus muzica si leganandu-l asa a inceput sa adoarma si fara titi....

problema la noi e noaptea ca nu vrea absolut nimic, si tipa rau daca nu ii dau titi.
    Stiu ca asta este dar imi ofera un fost nu similar cu salsariul scazut la Vatra dornei. Eu sunt din Piatra Neamt. Sau daca nu ma da in somaj cum ca mi s-a desfiintat postul si voi lua nu mai mult de 580 ron. Asa ca singura solutie este sa plec Mersi pentru raspuns

Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    153
    Mai aseara pisica mea a adormit fara titi . Pentru prima data. dar pot sa spun ca desi afara era 10 grade pe mine m-au luat toate caldurile. Toata noapate a marait. Sper sa o scurtez cat de mult. Tre sa mergem si la mare si acolo tre sa fie fetita mare. Va pup si multumesc de informatii

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Andya, e normal sa maraie in primele nopti fara tzitzi. O sa vezi ca va fi usor. Daca a acceptat sa adoarma fara sa stea la san, treaba e pe jumatate terminata. Inca 2-3 zile si se va obisnui cu ideea...
    E fetita mare si o sa se adapteze usor noii situatii!

Tu trebuie insa sa ai grija si de tine, este posibil sa ti se umfle sanii si sa te doara. Eu asa am patit si am rezolvat problema relativ usor, mulgandu-ma cate putin de fiecare data cand nu mai suportam durerea. Eventual poti sa te si masezi usor cand faci dus. Eu in 3-4 zile am scapat.

Mult succes si sa ne dai de veste!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari