Doresc sa stiu se poate face vreo reclamatie privind legea de indemnizatie a copilului?Nu m-i se pare normal ca cine e mama si nu a lucrat niciodata, sa nu primeasca copilul indemnizatia .Nu imi amintesc nr legii ,dar ea se refera la mamicile care sunt studente in timpul sarcinii si e cam ilogica pt ca suna cam asaDaca data nasterii este inainte de data sustinerii examenului de licenta, nu beneficiati de indemnizatie pentru cresterea copilului. Insa, Hotararea Guvernului nr. 1025/2006 prevede la art. 4 alin (8):<br />
(8) Īn situaþia īn care naºterea se produce īnainte de termen, perioada prevãzutã la alin. (1) se diminueazã cu perioada cuprinsã īntre data naºterii copilului ºi data prezumatã a naºterii, certificatã de medicul de specialitate.<br />
<br />
De exemplu: data posibila a nasterii este 15 iulie 2008, insa nasterea se produce pe data de 25 iunie 2008, iar licenta este pe 2 iulie 2008. Daca va sustineti licenta pe 2 iulie 2008, veti beneficia de indemnizatie de cresterea copilului, conform art 4 (8) din H.G. 1025/2006. Trebuie sa prezentati o adeverinta medicala cu timbru fiscal, eliberata de medicul de familie sau medicul de specialitate, care sa certifice ca ati nascut inainte de termen.<br />
<br />
<br />
<br />
asa eu am luat licenta in sesiunea iunie 2008,iar bebe a venit in decembrie 2008.E cam aiurea ca cineva care a terminat la buget,si se stie ca daca faci Faculta la Buget cu frecventa la zi nu ai cum sa lucri.E aiurea ca ,copilul sa fie fara indemnizatie adica daca stai logic sa o iei de unde sa aiba parintele abia iesit din facultate bani sa si creasca copilul,daca nu e un pic ajutata de parinti.Eu sunt si mama singura si nici nu am vreun sprijin de la tata .Nu am fost casatorita niciodata.Primesc Alocatie de sustinere lunara a lui bebe 54 lei si alocatie copil tot lunara de 200 lei,dar stand si gandindu-ne ,e cam aiurea ca doar pampersul e 50si ceva,plus mancare un ex laptele praf care e si ala 20 si ceva.Noroc cu parintii mei care mereu m -au sustinut.Dar as vrea sa se faca ceva privitor la legea asta absurda ,ca doar nu ai cum sa ti programezi copilul cand sa l nasti.E ca un fel de discriminare,doar nu parintele are ajutorul ci copilul si mai zic domnii nostrii ca se gandesc la viitorul tarii si doresc sa fie cat mai multi copii.Pai daca asta e ajutorul statului la cresterea natalitatii, nu stiu ce sa zic.Bine eu asa a fost sa fie cu bebe,dar domnule e aiurea adica aia care fac faculta si pot lucra mai zic dar astialalti care mai patesc ca si mine ce dumnezeu fac.Si se mai mira oamenii de ce sunt atatea suflete abandonate,oare de ce pentru ca nu toti sunt rai doar ca nu au cum sa si ajute copii.Eu oricum si daca nu as fi trait in familia mea care mereu ma ajuta si sunt intaia sa zicem asa tot nu faceam prostia sa mi abandonez copilul sau alte chestii pe care le auzi si le vezi zilnic de t-i se rupe inima.Dar faceti ceva cu legea asta.Nici acum nu lucrez ca doar bebe are nevoie de parinte pana creste si asta daca stam si ne uitam la cei care au lucrat ceva pana sa aiba bebe, ei au concediu de maternitate de 2 ani,deci ,faceti ceva cu legea ,caeva reclamatii,nu stiu e foarte aiurea.

IN legatura cu samajul .Am fost vreo 2 luni de colo colo ca asa se face pana l primesti.Inca nu stiu cum va fi mai departe trebuie sa merg curand acolo iar,numai atunci o sa stiu ce mai trebuie sa fac, e prima data cand ma bat de asa ceva.

Multumesc