Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    De fiecare data cand merg la medic cu fetita mea si are rosu in gat mi se da antibiotic.De ce???? Poate din comoditate sau ca unii medici nu discuta indeajuns cu parintii...Rosu in gat se trateaza cu ceaiuri , pastilute de supt [depinde de varsata copilului] si siropele naturale. Cand fetita mea a facut rosu in gat iam administrat urmatorul tratament si care a functionat foarte bine. Ceai de tei si cimbrisor cu lamaie si miere de albine , tantum verde sprey , pastilute de supt cu vitamina C DECASEPT [aceste pastilute contin albastru de metil si sunt foarte bune dezinfectante pt gat] si sirop natural din muguri de brad cu propoili si echinaceea foarte bun pentru imunitate. In caz de febra care nu ar trebui sa depaseasca 38.5 in caz de rosu in gat paracetamol.Am de un an de zile cam 3 sticlute de antibiotic in casa pentru ca la fiecare vizita la medic mi se da acest medicament. Precizez ca apelez la acest antibiotc dor atunci cand fetita mea nu are rosu in gat ci INFECTIE. Dar daca suntem putini atenti nu ajungem atat de departe.Sanatate.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.049
    Ziua buna!

Daca pediatra NOASTRA (accentuez, a noastra, nu oricare alt pediatru) ar fi prescris pentru Irini antibiotic, fara doar si poate i l-as fi dat. DAr stiu sigur ca lucrul asta s-ar fi intamplat doar daca antibioticul ar fi fost ultima arma in lupta cu vreo boala. Mi-a spus clar, antibiotic sa ii dau copilului doar daca are 3 zile febra CARE NU CEDEAZA LA ANTITERMICE!!
    Pentru un simplu "rosu in gat" neinsotit de febra, nici vorba de antibiotice!

Madalina, scuza-ma ca iti spun, dar cred ca tratezi cam superficial problema administrarii antibioticelor la copii! Efectele sunt pe termen lung, nu neaparat pe termen scurt (ca nu mai creste copilul... sincer, de asa ceva nici n-am auzit pana acum). Daca dam cu atata usurinta astfel de medicamente copiilor, ce facem cand chiar - Doamne fereste! - vor avea nevoie de un tratament mai puternic. Cred ca stii si tu ca organismul devine din ce in ce mai rezistent la medicamente si va fi din ce in ce mai greu sa se lupte cu boala.
    Citind postarea ta, imi aduc aminte de o ruda a sotului... e o mamica a 3 copii frumosi (mi-ar fi placut sa spun si sanatosi tun) pe care de bebelusi, la cel mai mic semn de raceala, ii trata cu antibiotice... Deja acum cu greu isi mai fac efectul si... ii trateaza cu cortizoane :(((
    Intamplarea cu pneumonia, te rog eu, ia-o ca pe o intamplare. Inarmeaza-te cu multa rabdare si cand micuta ta se mai imbolnaveste (sper sa nu fie cazul) nu ii mai da imediat antibiotice!
    NU te supara pe mine ca ti-am raspuns astfel la postarea ta, dar ma revolt foarte tare cand aud de copii indopati cu antibiotice, ca sa fie "fresh", dupa cum chiar tu spuneai.
    IRINI
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

IORGOS
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    big LIKE!.................................................
    Citat Postat de anna_creteanu Vezi mesajul
    Ziua buna!

Daca pediatra NOASTRA (accentuez, a noastra, nu oricare alt pediatru) ar fi prescris pentru Irini antibiotic, fara doar si poate i l-as fi dat. DAr stiu sigur ca lucrul asta s-ar fi intamplat doar daca antibioticul ar fi fost ultima arma in lupta cu vreo boala. Mi-a spus clar, antibiotic sa ii dau copilului doar daca are 3 zile febra CARE NU CEDEAZA LA ANTITERMICE!!
    Pentru un simplu "rosu in gat" neinsotit de febra, nici vorba de antibiotice!

Madalina, scuza-ma ca iti spun, dar cred ca tratezi cam superficial problema administrarii antibioticelor la copii! Efectele sunt pe termen lung, nu neaparat pe termen scurt (ca nu mai creste copilul... sincer, de asa ceva nici n-am auzit pana acum). Daca dam cu atata usurinta astfel de medicamente copiilor, ce facem cand chiar - Doamne fereste! - vor avea nevoie de un tratament mai puternic. Cred ca stii si tu ca organismul devine din ce in ce mai rezistent la medicamente si va fi din ce in ce mai greu sa se lupte cu boala.
    Citind postarea ta, imi aduc aminte de o ruda a sotului... e o mamica a 3 copii frumosi (mi-ar fi placut sa spun si sanatosi tun) pe care de bebelusi, la cel mai mic semn de raceala, ii trata cu antibiotice... Deja acum cu greu isi mai fac efectul si... ii trateaza cu cortizoane :(((
    Intamplarea cu pneumonia, te rog eu, ia-o ca pe o intamplare. Inarmeaza-te cu multa rabdare si cand micuta ta se mai imbolnaveste (sper sa nu fie cazul) nu ii mai da imediat antibiotice!
    NU te supara pe mine ca ti-am raspuns astfel la postarea ta, dar ma revolt foarte tare cand aud de copii indopati cu antibiotice, ca sa fie "fresh", dupa cum chiar tu spuneai.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.049
    Varsaturile la copii care au discomfort de orice fel la caile respiratorii, este un fenomen foarte des intalnit.
    Cred ca in afara de faptul ca micutii au dificultati la inghitire, au si o continua senzatie de greata...
    E nevoie de multa rabdare din partea noastra, a parintilor.

Irini, de pe vremea cand era bebelus, varsa foarte des si foarte usor (fara sa fi fost bolnava) asa ca va imaginati ce se intampla daca o deranjeaza cu adevarat ceva... :(((

A mai avut si ea de cateva ori raceli usoare, insotite de gat iritat sau mucozitati... niciodata nu i-am dat antibiotice si se pare ca lucrul asta a ajutat foarte mult.
    Ca o paranteza am sa spun ca i-am dat antibiotice o singura data, cand avea 10 luni, pentru ca facuse 2 zile la rand febra mare. Pediatra mi-a spus sa nu ii dau antibiotic decat daca lucrul asta ma face pe mine sa ma simt mai bine (a spus de mai multe ori ca ar fi mai bine sa nu ii dau INCA). In a 3-a zi de febra am inceput sa ii dau Augumentin (desi eram cu inima indoita). In aceeasi zi, in ciuda antitermicelor administrate la 4 si chiar la 3 ore, seara, a facut febra 40 (luata axilar). A doua zi dimineata a inceput o eruptie cutanata puternica... Irini facuse exantem subit (a 6-a boala a copilariei, mai putin cunoscuta).
    De aceea e bine sa asteptam cel putin 3 zile inainte de administrarea antibioticelor (atunci cand singurele simptome sunt febra si gatul rosu- pentru ca la bolile copilariei poate fi si gatul rosu). Eu si acum regret faptul ca i-am dat atunci Irinei antibiotic.
    In fine... Irini are un sistem imunitar destul de puternic,virozele/racelile ei sunt foarte usoare (chiar daca s-a molipsit de la copii care au suferit mult mai mult) si nu o tratez decat cu antitermice atunci cand face febra mai mare de 38,5C.
    Doamne ajuta sa fie mereu asa rezistenta!

Multa sanatate copilasilor!
    IRINI
    Lilypie - Personal pictureLilypie Fifth Birthday tickers

IORGOS
    Lilypie - Personal pictureLilypie First Birthday tickers

Floricica Nou Venita marilena84's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    84
    Buna ! duminica seara am ajuns la urgenta din cauza ca a vomitat de 5 ori in jet
    si acolo surpriza nu avea rosu in gat,vomita din cauza ca fusese in vizita la soacra mea si acolo a mancat o sarmaluta
    bine am facut ca nu iam dat antibioticul

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    84
    la tinut o noapte la perfuzi si luni nea dat drumu acasa
    a spus medicu ca ma externeaza ca sa nu ne pricopsim cu alta boala

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    84
    multumesc din suflet celor ce miau raspuns

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Buna ! duminica seara am ajuns la urgenta din cauza ca a vomitat de 5 ori in jet
    si acolo surpriza nu avea rosu in gat,vomita din cauza ca fusese in vizita la soacra mea si acolo a mancat o sarmaluta

Si fetita mea a ajuns la urgenta dupa ce a papat cu pofta cam 2 sarmalute cu tot cu varza si imi voma foarte rau ... Am tratato cu ceai de menta , pliculete smecta pentru diareea care nu a durat mai mult de o zi , linex baby pliculete care ajuta foarte bine organismul si flora micutului si picaturi espumisan pentru dureri de burtica. Regim si multa rabdare iar acum suntem foarte bine.Si inca ceva atunci cand copilul vomita timp de 2 ore de cand a vomat nu i se administreaza nimic NIMIC nici macar apa pentru a i se linisti stomacutul iar dupa ceai de menta cu lingurita si saruri ... Asta o stiu de la un medic si sincer chiar functioneaza.

Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Sanatate si voua :) si sper ca micutul sa fie bine

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    84
    Citat Postat de llorikiss Vezi mesajul

Si fetita mea a ajuns la urgenta dupa ce a papat cu pofta cam 2 sarmalute cu tot cu varza si imi voma foarte rau ... Am tratato cu ceai de menta , pliculete smecta pentru diareea care nu a durat mai mult de o zi , linex baby pliculete care ajuta foarte bine organismul si flora micutului si picaturi espumisan pentru dureri de burtica. Regim si multa rabdare iar acum suntem foarte bine.Si inca ceva atunci cand copilul vomita timp de 2 ore de cand a vomat nu i se administreaza nimic NIMIC nici macar apa pentru a i se linisti stomacutul iar dupa ceai de menta cu lingurita si saruri ... Asta o stiu de la un medic si sincer chiar functioneaza.
    Multumesc mult de sfat
    sincer iti spun ca nu mia spus medicu decat sai dau mancare de regim
    nu mia zis sai dau nimic altceva ,nici pt flora

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    84
    nu am stiut ca nu trebuie sai dau nimic timp de 2 ore dupa ce a vomitat
    si saracutu imi cerea apa bea o gurita si iara imi vomita