Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860

Imprumut aparat de facut nuci!!!!

De curand am gasit in debaraua bunicii un aparat nou nout de facut faimoasele nuci este model vechi intra cam 10 jumatati o data si se pune pe flacara la aragaz...stiu ca este la mare cautare si ca multe ati vrea sa le faceti la copilasi aceste dulciuri deosebite asa ca...daca sunteti din Bucuresti si sunteti serioase va pot imprumuta acest aparat...pt 1-3 zile cine este interesat ???????
    Cer seriozitate deoarece eu mi am dorit de mult acest aparat si nu as vrea sa raman fara el...eu vreau sa ajut asa cum pot !
    PS.Cine vrea trebuie sa vina pana la Tineretului sa-l ia si tot acolo trebuie sa-l si dea inapoi!
    Modificata de cryssa; 07.12.2011 la 14:28:52.

Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    Foarte frumos gestul tau!!Daca eram din Bucuresti, as fi apelat si eu cu mare drag la minunatia ta de aparat...nici eu nu am mai vazut asa ceva........

Dar ai si o reteta de aluat...sau cred ca se gaseste si pe net....

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    se gasesc retete si pe internet eu stiu reteta cu untura si cu crema de vanilie cu nuci tavalite prin nuca pisata sau nuca de cocos...asa ne facea mama si mamae cand eram mici...eu am cautat ffff mult un astfel de aparat dar pe bunica nu am intrebat-o intamplarea a facut sa mi zica ca vrea sa o ajut sa arunce de prin camara una alta si cand am vazut...ziceai ca am gasit o comoaraaaaa erau 2 unul era ruginit rau si l-am aruncat....si am mai gasit unul care face floricele triunghiuri diferite forme dar mai mari...

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Si mama mea are acea forma de facut nuci. Imi aduc aminte ca in fiecare an de Craciun faceam impreuna aceste prajituri delicioase , eu eram mai micuta si le umpleam cu crema. O sa ii zic mamei mele sa mi-o dea mie , stiu ca nu o mai foloseste.Un gest frumos cryssa.
    Modificata de llorikiss; 07.12.2011 la 16:08:17.

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    o fac pentru bucuria copiilor nostri ca sa simta si ei ce am simtit noi si pt noi sa ne retraim copilaria...

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    uite si reteta...deoarece baiatul meu nu apreciaza crema cu cacao si rom lui i le-am umplut cu finetti
    500 gr untura ( eu fac uneori cu unt uneori cu untura la gust nu e nici o diferenta) , 5 oua, 1 borcan mic iaurt, 300 gr zahar ( eu sunt zgarcita si la toate retetele pun numai jumatate din zahar, mai ales ca si crema e dulce), 1 lingura de amoniac stins (ultima data am pus bicarbonat ca parca nu miroase asa aiurea), faina cat cuprinde..( nu mi-a trecut prin cap sa cantaresc niciodata). oricum daca se lipesc de forma inseamna ca mai trebuie faina. aluatul trebuie sa fie vartos.
    crema:
    200 grame margarina sau unt ( eu nu folosesc margarina niciodata, si am folosit 2 pachete de unt ca sa-mi ajunga crema la toata compozitia...da le-am umplut bine), se freaca bine cu zahar pudra merge foarte bine cel cu vanilie de la dr oetker, si cu cacao si arome. eu pun rom insa nu mult ca nu se mai incorporeaza. daca se inmoaie crema o dati la frigider un pic si se rezolva. se mai poate pune si o bucata de nuca in crema... am mancat o data si au fost grozave. din compozitia asta ies cam 260-270 de jumatati....

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    multumesc roxy cam asa o stiam si eu bunica mea zicea ca e mai bun cu untura ca se pastreaza fragede mult timp ea facea jumatatile cam pe 15 dec si le punea in cutii apoi pe 23 dec le umplea si erau fragede si buuuuuuune rau

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    Citat Postat de roxy29 Vezi mesajul
    uite si reteta...deoarece baiatul meu nu apreciaza crema cu cacao si rom lui i le-am umplut cu finetti
    500 gr untura ( eu fac uneori cu unt uneori cu untura la gust nu e nici o diferenta) , 5 oua, 1 borcan mic iaurt, 300 gr zahar ( eu sunt zgarcita si la toate retetele pun numai jumatate din zahar, mai ales ca si crema e dulce), 1 lingura de amoniac stins (ultima data am pus bicarbonat ca parca nu miroase asa aiurea), faina cat cuprinde..( nu mi-a trecut prin cap sa cantaresc niciodata). oricum daca se lipesc de forma inseamna ca mai trebuie faina. aluatul trebuie sa fie vartos.
    crema:
    200 grame margarina sau unt ( eu nu folosesc margarina niciodata, si am folosit 2 pachete de unt ca sa-mi ajunga crema la toata compozitia...da le-am umplut bine), se freaca bine cu zahar pudra merge foarte bine cel cu vanilie de la dr oetker, si cu cacao si arome. eu pun rom insa nu mult ca nu se mai incorporeaza. daca se inmoaie crema o dati la frigider un pic si se rezolva. se mai poate pune si o bucata de nuca in crema... am mancat o data si au fost grozave. din compozitia asta ies cam 260-270 de jumatati....
    Mersi pt reteta nu o mai gasisem de mult si aveam o pofta grozava de nuci.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari