Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bita_simona's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2009
    Postari in forum
    6

Bianca, printesa ai carei ochisori nu mai zambesc

“Peste putin timp am sa implinesc 7 ani. Cel mai mult imi doresc ca mami si tati sa nu mai planga. Imi doresc ca fratiorul meu sa nu mai fie trist si sa nu mai merg la spital.”

In primavara acestui an parintii au observat ca e ceva in neregula cu ochisorul stang al fetitei. De aici povestea devine urata si trista. Au mers la medic si diagnosticul a cazut ca o piatra peste sufletele lor. Tumoare! Toate s-au petrecut pe repede inainte. Analize, tomografii, RMN si interventia chirurgicala. Raul extirpat a fost analizat de catre un anatomopatolog de la Paris care a confirmat ceea ce neurochirurgul spusese aici: Gliom de cale optica.
    Gliomul de cale optica este un neoplasm al nervului optic. El poate afecta unul sau ambii nervi optici. Glioamele optice sunt tumori rare, apar mai frecvent la copii, iar prognosticul este rezervat, adesea nefavorabil.
    Eroina povestii noastre, a trecut cu bine peste operatia din luna mai. Domnul doctor care a operat-o si care a mai lucrat cu printese nici nu i-a taiat tot parul. Pesemne ca stia ca asta ar durea mai rau decat taietura. Din nefericire insa, ochisorul stang nu a putut fi salvat. Bianca vede acum cu un singur ochi si exista riscul sa-l piarda si pe acesta.
    Bianca este o printesa, din pacate nu este fiica unui rege si a unei regine. Este copilul unor oameni simpli, dar oameni adevarati. Tata bugetar si mama casnica de cand s-a imbolnavit micuta. Familia mai are un copil, pe Robert. Baietelul este cu 3 ani mai mare decat sora lui, intelege mult si trece cu greu prin aceasta incercare. Au trecut cateva luni de cand mama sta acasa cu copiii si intre timp amandoi au inceput scoala. Robert e in clasa a patra iar Bianca e bobocel de clasa intai. N-a fost usor deloc anul acesta. Ghiozdanele au ramas de anul trecut, manualele sunt vechi si ponosite, iar printesa noastra a imbracat in prima zi de scoala o rochita pe care anul trecut a purtat-o o prietena de joaca. Ea e mica si nu stie, dar cu siguranta mama si-ar fi dorit mai mult pentru fetita ei. Soarta le-a jucat feste, au dat banii de rochita pe medicamente.

Haideti sa facem printesa sa zambeasca din nou!

Pentru zambetele Biancai am deschis conturi la ING BANK
    Pentru donatii in LEI: RO03 INGB 0000 9999 0266 8939
    Pentru donatii in EURO: RO83 INGB 0000 9999 0266 8954

Va multumim din suflet!

Simona Bita,
    Editor Binefacere.ro

Binefacere.ro
    E-mail: binefacere@gmail.com
    Fax: 0357.81.66.47
    Binefacere.ro | Facebook
    Binefacere.ro (@binefacere) on Twitter
    Binefacere.ro este o inițiativă non-profit care își propune să ajute oameni în nevoie, promovându-le cazurile sociale
    Imagini atasate

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    Sa va ajute Dumnezu! Felicitari din tot sufletul pentru ca ati ramas in piciaoare dupa toate cele intamplate. Doamne ajuta!

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    de cate ori citesc ceva de genul asta mi se face pielea de gaina si imi dau lacrimile... dumnezeu sa o ajute si sa-i ajute pe parinti sa treaca peste toate...

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari