Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ade_'s Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2009
    Postari in forum
    24
    Ei sunt prea mici ca sa poata striga,dar noi ,cei care vedem conditiile in care copiii sunt tratati avem glas si putem inalta un strigat de ajutor in numele lor.

In Sectia Pediatrie I a Spitalului Judetean Buzau sunt conditii greu de exprimat in cuvinte.Lipsurile cu care se confrunta sectia nu gasesc ecou si rezolvare nicaieri.Copiii internati in sectie sunt ingrijiti in conditii care ne amintesc de razboi:faianta de pe pereti este cazuta in multe lociri;peretii exteriori sunt plini de mucegai si egrasie;cand este oprita caldura,saloanele copiilor sunt incalzite cu un radiator - un radiator la 10 saloane( 20 de camere);camera de reanimare numita izolator arata ca o temnita,singurul aparat de monitorizare a functiilor vitale nu functioneaza(asistentele numara bataile inimi cu ochii pe ceas,ca in vremea razboiului)..dar cuvintele nu sunt suficient de cuprinzatoare ca sa descrie starea sectiei ,puteti vedea pozele facute acolo:

http://citadelaalbastra.hi5.com

Asociatia Umanitara Citadela Albastra prin programul "De la suflete mari,pentru suflete mici"si-a propus sa schimbe situatia de dragul micilor pacienti (cu varste cuprinse intre 0 si 2 ani)care merita sa fie tratati si vindecati in conditii decente indiferent daca provin din familii fara posibilitati materiale sau din casele de copii.Fiindca in aceasta sectie nu veti gasi alta categorie de copii( parintii care au posibilitatea de a-si trata copiii in alt spital sub nici-o forma nu ii interneaza aici).

Dar pentru noi toti copiii sunt egali si ar trebui sa beneficieze de sansa de a creste sanatosi.

Stim ca ceea ce ne-am propus este greu de realizat,dar cineva trebuie sa le intinda si lor o mana de ajutor.Noi facem tot ce putem,dar singuri nu vom reusi.Speram ca stigatul lor de ajutor sa ajuga la inimile voastre si impreuna sa schimbam ceva in bine,de dragul tuturor copiilor care se vor interna aici.

Astazi s-au terminat de pregatit planurile pentru renovarea saloanelor de reanimare ale Sectiei Pediatrie I.

Lucrarile care trebuiesc efectuate sunt urmatoarele:

-curatarea peretilor de resturi de faianta si de vopsea

-indreptarea peretilor,izolarea lor(unde este cazul),tratarea cu solutie anti-egrasie

-vopsirea cu vopsea lavabila

-inlocuirea peretilor de separatie ,a geamurilor si a usilor dintre cele 2 camere ale salonului ,precum si dintre camere si camera pentru infasat , cu altele cu tamplarie tip termopan

-inlocuirea cablurilor electrice,a prizelor si intrerupatoarelor

-amplasarea corpurilor noi de iluminat

-montarea aerului conditionat

-montarea pe pardoseala a linoleumului de trafic

Ne dorim ca in urma renovarii sa se schimbe complet aspectul saloanelor.Peretii vor fi vopsiti cu culori vii si vor fi ornamentati cu figurine reprezentand personaje din desene animate.La geamuri vor fi perdelute cu modele pentru copii si draperii care sa se poata trage atunci cand bate soarele direct in geamuri.Tot mobilierul va fi nou.Fiecare salon are cate 2 camere (cu cate 3 paturi fiecare,o masa si 1-2 scaune) si o camera pentru infasat (cu masa pentru infasat,dulap pentru medicamente si chiuveta in care sa imbaiaza copiii).Deasupra fiecarui pat se monteaza o sursa de lumina si una generala in tavan(deci in total 7 surse individuale si 3 surse generale)

Paturile(noi) vor avea saltele noi si cate 3 seturi de lenjerii de pat noi.Pentru sala de infasat vom achizitiona o masa de infasat noua,cu o saltea noua ,un dulap pentru medicamente,baterie noua pentru chiuveta,cos de gunoi,galeata pentru scutecele murdare.Totodata,la inaugurarea salonului vom amplasa in cele 2 camere cate un radiator electric,pentru ca micutii pacienti sa nu mai sufere de frig cand este oprita caldura.

Acestea sunt planurile noastre,dar pentru a le putea realiza avem mare nevoie de ajutor.

Suma aproximativa necesara renovarii unui salon de reanimare este de 20.000 lei(incare sunt incluse atat materialele ,mana de lucru,cat si mobilierul).Suma poate varia in functie de pretul materialelor din momentul achizitionarii lor,a manoperei,etc.In cazul in care suma pe care o vom folosi la renovarea unui salon va fi mai mica decat suma aproximata,restul banilor vor fi folositi pentru cel de-al doilea salon.Saloanele vor intra in renovare pe rand,pe masura ce se vor strange sumele necesare.Nu dorim sa facem lucrari de mantuiala si nici sa cumparam produse de o calitate indoielnica .Vrem ca ceea ce vom face sa dureze cat mai mult.

Speram ca cu ajutorul oamenilor cu suflet,sa putem renova aceste saloane cat mai curand,pentru ca cei mici sa se bucure de conditii mai bune de tratament.

Sunt binevenite atat ajutoarele financiare,cat si cele materiale.Mai jos voi expune lista necesitatilor intocmita cu personalul medical al sectiei.

Relatii despre activitatea asociatiei se pot lua si de la Seful Sectiei de Pediatrie,Dr.Patrascu Alexandru,sau de la Asistenta Sefa a Sectiei Pediatrie I,Dna.Panaete Maria,apeland direct centrala Spitalului Judetean de Urgenta Buzau.

Pentru toti cei care vor mai multe informatii despre asociatie si activitatea acesteia, sau care pot intinde o mana de ajutor,datele asociatiei sunt urmatoarele:

Asociatia Umanitara Citadela Albastra

Buzau , CIF:25819877

Tel:0338.110.628; fax:0338.112.012 :mobil:0722.702.760

Cont lei:RO55 BUCU 3310 7368 2511 RO01

Cont euro:Ro12 BUCU 3310 7368 2511 EU01

Deschise la Alpha Bank – Sucursala Buzau

Lista de necesitati:

Produse sanitare:

nebulizatoare

aparate tensiune

lampa ultraviolete

stative perfuzie

barbotoare oxifematoase

termometre

biberoane cu cate 2 tetine

izolete (corturi cefalice - erau necesare 10 bucati , dar am donat noi 5 bucati)

pampers - diverse marimi

branule:22G albastre si 24G galbene

ace mana 18G

leucoplast

fese 10cm/10cm

comprese 40cm/40cm

seringi:2cc,5cc,10cc,20cc

sampon pentru baie copii

servetele umede

betisoare urechi

PRODUSE ALIMENTARE

lapte praf (consum mediu 2-3 kg/zi)

orez ( in medie 2 kg/zi)

zahar (in medie 2 kg/zi)

menta pentru ceai

morcovi

cartofi

NAN fara lactoza(se da copiilor cu probleme de digestie,dar spitalul nu achizitioneaza,ci numai din donatii)

PRODUSE TEXTILE

cearceafuri pat si plic

fete de perna

scutece din finet

paturele pentru sugari

prosoape

caciulite,pantaloni,sosetute,bluzite,pijam ale,etc

PRODUSE DIVERSE

aparate aer conditionat

dulap penrtu medicamente

cuptor cu microunde

radiatoare sau calorifere electrice

saltele pentru masa de infasat

cantar pentru copii

cantar pentru bucatarie

PRODUSE MENAJ ( conform normelor europene produsele de menaj trebuie sa fie din inox)

cani si castronele,farfurii mici

cratiti si oale cu capac

polonic,tel,masuri gradate,spumiera,lingurite

robot de bucatarie pentru maruntit carne si legume

termometru pentru camera

tavi pentru transportat biberoane

carucior pentru tratamente

cosuri pentru gunoi

galeti din plastic

carucior pentru transportat lenjerii curate/murdare

furtun pentru oxigen

detergenti si bureti

cantar electronic

Lista este asa cum am intocmit-o impreuna cu personalul medical al sectiei.

Deschideti-va inima pentru toti copiii bolnavi!

Ajutati-ne ca sa ii putem ajuta!

Numai impreuna vom reusi!

mother
    Guest
    FACETI SI O LINIE DE TELEDON, SI PT RETELELE MOBILE

Membru inregistrat la
    18.09.2009
    Postari in forum
    24
    Am depus o cerere la romtelecom in urma cu 3 saptamani,dar nu am primit inca raspuns.Mai asteptam.Intre timp facem tot ce putem fiindca vine iarna si sectia se umple de copii bolnavi.Noi speram sa facem macar un salon inainte de craciun.Am discutat la o banca (de fapt la mai multe dar numai una a fost interesata) si am primit promisiunea ca daca facem 1 salon,ca sa demonstram ca suntem hotarati si ducem lucrurile la capat,vom primi o sponsorizare substantiala din partea lor.Deci ne dorim sa facem primul salon ca sa obtinem sponsorizari pentru celelalte 2 si poate si pentru izolator ,ca ati vazut cum arata.
    Multumesc pentru interesul acordat acestui subiect si suntem deschisi oricaror sugestii.
    Cu drag,Ade

Floricica Nou Venita flitercorina's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2009
    Postari in forum
    267
    Acum am inteles cu ce va ocupati!
    Ideea este foarte buna, dar de asta trebuie sa se ocupe conducerea spitalului.....ei ptr ce sunt platiti acolo!!Sa caute fonduri pentru renovarea spitalului!!!
    Sa acceseze Fonduri Europene!Eu de asta ma ocup la o firma aici in Buzau si va asigur ca sunt foarte multe fonduri, dar nu-s oameni care sa se ocupe , ptr ca trebuie foarte multe acte si banii luati cu un anumit scop nu pot fi furati, ca se verifica cum au fost utilizati!!!
    Cum pot sa va ajut, mai exact( ca nu sunt copii vinovati ca traim in tara in care traim)??
    Poate ceva de mancare ptr copii: fructe, lapte praf, paturele, dar trebuie sa stiu cam cati copii sunt internati acolo zilnic si cam ce am voie sa aduc!
    Poate reusesc sa mobilizez mai multe mamici si sa le facem viata mai frumoasa!
    Aveti un plan , cum abordati patronii din Buzau, oamenii cu bani, ptr ca ei va pot ajuta!!!
    Tinem legatura!

Membru inregistrat la
    24.06.2009
    Postari in forum
    267
    Astept cat mai repede cu nr de copii internati acolo zilnic , sa-mi pot face o idee cam cate trebuiesc cumparate.....
    Jucarii, hainute, ceva de mancare,biberoane , seringi.......

Membru inregistrat la
    18.09.2009
    Postari in forum
    24
    Avem un contract de parteneriat incheiat cu spitalul.Ei nu au cu ce sa ne ajute dar avem prioritate la consultatii de specialitate pentru cazurile asistate de asociatie si putem pune afise in spital.Lista de necesitati am intocmit-o impreuna cu Dna Asistenta Sefa Panaete - Sectia Pediatrie I.In urma cu cateva zile a aparut in Sansa un articol care confirma informatiile pe care le avem noi si anume ca au mari probleme financiare si abia mai pot achizitiona medicamente.De la spital avem mana libera sa facem amenajari si orice altceva putem pentru aceasta sectie.Pentru colectare de fonduri am confectionat urne din plexiglas si le-am amplasat in diverse locatii din oras,unde au fost patronii sau directorii de acord.Toti patronii cu care am discutat au tinut sa ne spuna ca este un an dificil si nu pot face donatii.Noi am pus urnele pentru a fi accesibile oamenilor simpli,care rup din putinul lor si pun un banut in urna.Am intampinat si multe refuzuri:la Boromir(desi ne-ar fi prins bine sa punem in toate magazinele lor );electrica;distrigaz;cofetariile Ioana(pe motiv ca daca colaboram cu Briana si Evelini atunci sa ramanem cu ei in continuare).De XXL,Galeria,Carefour,Kaufland,Praktiker,Dedeman si Proges nu ne-am putut lipi (probabil din lipsa de pile).Ne-ar fi de mare ajutor sa amplasam cat mai multe urne.Oamenii sunt sensibili la durerea copiilor.Noi nu facem ca alte asociatii care strang fonduri prin Buzau si duc banii in alte orase(nu stim care).Noi tot ce facem ,facem pentru aici,fiindca aici traim .De ce sa nu fie si la noi conditii de bun simt?
    In paralel cautam sa adunam cat mai multi de 2% si speram sa convingem cat mai multe firme sa ne dea cei 20% din profitul platit statului.
    In spital se afla internati in medie cam 30 - 40 de copii (unii se externeaza,altii se interneaza,dar cam asta e media).
    Am primit o oferta de sponsorizare de la un Fan Club ( nu stiu daca am voie sa spun numele aici) si strang banii ca sa achizitioneze patuturi pentru copii .In privinta conducerii spitalului,nu stiu ce sa zic,nu stiu ce posibilitati ar avea.Tot ce sti este ca arata asa cum arata ,nu s-a facut nimic si nu exista perspective.Nici primarul nu are timp sa citeasca o cerere de-a noastra si nici sa ne primeasca in audienta.(ni s-a comunicat ca desi i-ar face mare placere sa stea de vorba cu noi,nu dispune de timpul necesar).Nu are timp nici sa citeasca scrisoarea de intentie prin care ii ceream sa ne aprobe instalarea urnelor in caseriile din primarie.(Directorul economic si Viceprimarul Barla au fost de acord si incantati de ceea ce facem si sunt dispusi sa ne sustina cu ceea ce depinde de ei,fara rezerve).
    Cam asta e situatia actuala.Continuam sa insistam cu aceste urne si cautam alte metode prin care sa adunam suma necesara demararii renovarii.(Avem promisiune de la o banca ,ca daca facem un salon ca sa vada Bucurestiul ca ne miscam,ne dau o sponsorizare consistenta de sarbatori).
    Oricand ,putem merge impreuna la spital.
    Suntem optimisti ca daca vom avea sustinere,vom reusi sa facem o schimbare.
    Orice ajutor este de nepretuit.
    Cu drag,Ade

Membru inregistrat la
    24.06.2009
    Postari in forum
    267
    Indica aceasta adresa de mail sefilor Spitalului Judetean Buzau;www.inforegio.ro
    Acolo , mai exact la DOMENIUL MAJOR DE INTERVENTIE 3.1 exista un titlu:
    REABILITAREA/MODERNIZAREA/ECHIPAREA INFRASTRUCTURII SERVICIILOR DE SANATATE
    este exact ceea ce le trebuie lor , adica fonduri europene NERAMBURSABILE ptr modernizarea spitalului.
    De ce nu le acceseaza?
    Contributia spitalului e de doar 2 %, restul sunt din fonduri europene...
    Va stau la dispozitie cu mai multe lamuriri...daca e nevoie pot discuta chiar si cu conducerea spitalului..
    Si nu e gluma, banii chiar se dau.... dar trebuie facute tot felul de hartii ca sa obtii banii astia, adica sa dovedesti ca-i folosesti exact asa cum trebuie....
    Sper ca v-am fost de ajutor, cumva!

Membru inregistrat la
    18.09.2009
    Postari in forum
    24

In data de 01.10.2009,am primit de la o mamica sufletista urmatoarele: 500 seringi 5 ml , 500 seringi 10 ml , 100 branule 22G albastre , 220 fiole gentamicina injectabila , 1 termometru , 1 biberon , 11 paturi , 1 prosop pentru baie si hainute pentru sugari.In data de 02.10.2009 am primit de la o alta mamica o multime de hainute pentru sugari.Pe cele pentru interior le-am donat impreuna cu medicamentele de la prima mamica , la spital.Hainutele pentru exterior le-am donat unei mamici de gemeni care era internata cu ambii copii,unul dintre ei fiind la Terapie Intensiva ( cu probleme grave).Tot pe 01 oct am primit suma de 1000 lei donata de un suflet mare din Bucuresti in contul asociatiei.Mii de multumiri.
    Cu drag,Ade

Membru inregistrat la
    18.09.2009
    Postari in forum
    24
    Am primit aprobare de la Primaria Buzau .Putem instala o urna pentru donatii in caseria Directiei Taxe si Impozite din cadrul Primariei Buzau din 15.10.2009 timp de 6 luni.
    Am primit azi raspuns si de la Winmarkt SA si ne lasa sa tinem urna din magazinul din Buzau in continuare,pana la 01.01.2010 si au promis ca se uita pe lista magazinelor lor ca sa vada daca ne mai lasa sa amplasam undeva(eu sper ca da).
    Si am nevoie de niste sfaturi:
    Am luat in administrare spatiul de joaca din Victoria Shoppig Mall din Rm.Sarat.Firma care are in proprietate magazinul ne-a dat jucariile(topogan cu bile,o casuta,mese,scaune,mocheta,etc).Parintii mei platesc utilitatile (120 euro/luna + TVA).Pentru spatiu nu platim chirie magazinului cu conditia sa avem om care sa se ocupe de spatiu si sa organizam minim 4 evenimente /luna.
    Speram sa facem din acest loc de joaca un loc de unde sa facem si mai cunoscut proiectul nostru si sa strangem fonduri si donatii.
    Pe data de 15 oct. trebuie sa deschidem locul de joaca.Am nevoie de idei de concursuri si alte activitati pentru copii mici.
    Oare daca organizam vizionari de filme pentru copii o sa fie interesati cei mici?Dar de pictat pe fata?
    Ajutati-ma cu idei,va rog.

Membru inregistrat la
    18.09.2009
    Postari in forum
    24
    Am discutat cu conducerea spitalului despre fondurile europene si din cate am inteles scaunelke conducerii sunt cam incerte in acest moment si se feresc de orice actiune care i-ar scoate in "ochii" adversarilor.Trebuie sa steptam sa treaca alegerile si pe urma putem discuta despre alte proiecte.
    Intre timp noi strangem banuti si poate vom face ceva pana la Craciun.Orice suma ar fi binevenita sau ajutor pentru amplasarea a cat mai multe urne pentru donatii .
    Cu drag,Ade

Floricica Nou Venita rudolfleonard's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2009
    Postari in forum
    25
    #

Bolnav de cancer la 24 de ani

Mă numesc Magyara Rudolf Leonard, am 24 de ani și bani prea puțini pentru a-mi permite medicamentele necesare tratării afecțiunilor de care sufăr. Nu am pe nimeni, am crescut, de la un an, în mai multe case de copii din Sibiu, iar de la 18 ani sunt pe drumuri. Acum dorm la un adăpost de noapte din Sibiu și nu pot munci pentru că medicii mi-au interzis efortul fizic. Sufăr de ciroză hepatică, ulcer, leucemie și scolioză toracică și am nevoie, lunar, de medicamente în valoare de aproape cinci milioane de lei pentru a putea urma tratamentul prescris de medici. Mă adresez oamenilor cu suflet și credință în Dumnezeu să mă ajute pentru a putea continua acest tratament. Cei care doresc, mă pot ajuta cu mici donații în contul deschis la BCR RO36RNCB0231088855520001 (lei).

Vă rog ajutați-mă dacă nu pot să mor.

E-mail: rudolfleonard@yahoo.com

Telefon: 0757205495

Vă mulțumesc anticipat.

Boală, disperare, durere, neajutorare și câte sinonime ar putea descrie situația acestui om. În jurul nostru în fiecare zi mor oameni. Mor sau trăiesc cu o frică teribilă de moarte din cauza indiferenței noastre. În fiecare zi semenii noștri duc poveri grele în sufletele lor. Cine dintre noi este gata să întindă o mână de ajutor???

Nu pot să ajut acest om financiar, dar vreau prin acest anunț să sesizez pe cei care nu stau cu mâna întinsă și pot să pună ceva deoparte ca să contribuie la această nevoie. Dumnezeu spune că: religiunea curată și neîntinată înaintea Lui constă în cercetarea văduvelor și orfanilor în necazurile lor. (Iacov 1). Tu ce faci în acest sens. Contribuie și tu la salvarea lui Rudolf. Am aflat despre situația lui de la el, când a lăsat mesajul de mai sus într-un comentariu pe acest blog. Trimite acest mesaj tuturor celor care ar putea să dea o mână de ajutor.

# September 16, 2009, 2:13 pm - rudolf leonardx

Bolnav la 24 de ani

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari