Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita filiumihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2013
    Postari in forum
    1

Placenta praevia centrala

Buna ziua! Sunt mamica unei fetite de 2 anisori si acum sunt insarcinata in 18 saptamani! La 16 saptamani am fost diagnosticata cu placenta praevia centrala! Sunt o fire f energica si nu prea pot sta in pat asa cum mi-a cerut medicul meu! Sunt f speriata pt ca imi este frica sa nu nasc prematur! Cat de grav este?! Ce ma sfatuiti?! Va multumesc anticipat

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Citat Postat de filiumihaela Vezi mesajul
    Buna ziua! Sunt mamica unei fetite de 2 anisori si acum sunt insarcinata in 18 saptamani! La 16 saptamani am fost diagnosticata cu placenta praevia centrala! Sunt o fire f energica si nu prea pot sta in pat asa cum mi-a cerut medicul meu! Sunt f speriata pt ca imi este frica sa nu nasc prematur! Cat de grav este?! Ce ma sfatuiti?! Va multumesc anticipat

Draga mea,

Cand am fost insarcinata si eu am fost "fericita" posesoare a unei placente previa. Eu insa am avut norocul sa nu sangerez niciodata.
    Ce mi s-a spus mie....ca pana la 28 de saptamani placenta previa se poate "ridica"....abia dupa aceasta varsta poti vorbi propriu-zis de o placenta previa....La mine nu s-a rezolvat pb si am nascut prin cezariana.
    Dintre inconveniente....sangerari, contractii - eu am inceput sa am din sapt. 24 si pana la sfarsit nu am mai scapat de ele, cu tot tratamentul....am avut burtica pietroi pana la nastere....La un moment dat mi s-a scurtat si colul...si am avut contractii dureroase...am stat vreo doua zile mai cuminte...si colul si-a revenit.
    Avand o situatie familiala mai complicata...nu m-am putut menaja mai deloc...pana in ultimul moment am facut treaba, am alergat de colo colo si am carat carutul de piata cu cate 20 de kg in el....Am mers la serviciu pana cu 2 saptamani inainte sa nasc...Am nascut la 38 de saptamani....
    Ce te pot sfatui....daca poti...si iti permiti...sa fii cat mai relaxata si sa te odihnesti cat poti de mult, sa nu faci efort....

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Si eu te sfatuiesc ca,daca este posibil,sa urmezi ceea ce ti-a recomandat medicul,adica sa te menajezi.Sunt si cazuri fericite,ca cel al lui Haiety,dar daca poti preveni,de ce sa n-o faci?Pana la urma cel mai mult conteaza copilul,chiar daca pentru tine ar fi dificil sa stai locului.Sarcina usoara!

Floricica Novice alexandraene's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2013
    Postari in forum
    500
    Draga mea la mine s-a pastrat diagnosticul de placenta previa totala pana in saptamana 28...la ecografie la 28 de saptamani mi-a spus ca placenta s-a ridicat si acopera fundul uterului,deci nu mai este o problema,si pot naste natural.Nu am sangerat deloc...mi-am continuat activitatile de zi cu zi,pe care le aveam si inainte de sarcina.Dupa 28 de saptamani e greu sa apara modificari ale pozitiei si atunci va ramane diagnosticul de placenta previa pana la nastere si sigur vei naste prin cezariana.Nu te ingrijora.
    Modificata de alexandraene; 01.11.2013 la 13:18:18.

Floricica Nou Venita mariana1983's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.10.2013
    Postari in forum
    2
    Sunt mamica a patru copii si ultimul baietelul de trei ani lam nascut prematur ,am avut acelasi diagnostic placenta praevia asculta medicul si trebuie sa stai numai la pat e foarte grav orice efort.Eu am fost la medic cand era sarcina la cinci luni si medicul a decis sa raman internata in spital si am ramas dar am crezut ca pentru 5 sau 7 zile ....gresit....ma tinut acolo pana am nascut cu tratament ca pentru elefanti doze foarte mari ,si imi recomanda numai patul si toaleta atat nu ma lasa nici sa cobor scarile sa ies afara si la fiecare vizita imi spunea roagate si roagate sa mai poti tine copilul sa ia in greutate .Si dupa o luna de tratament am nascut baietelul la sase luni si a urmat cea mai grea perioada am fost transferata la spitalul judetean buzau unde am stat acolo trei luni cu baietelul micut 1 6oo greutatea lui probleme cu inimioara si multe alte diagnostice dar am trecut cu ajutorul lui Dumnezeu peste toate astea si Rares e bine un copil normal .Eu te sfatuiesc draga mamica sa asculti medicul si multa odihna ai grija de tine si cel micut ,te rog sa mai scri ce ti se mai intampla .Iti doresc toate cele bune ,cu mult drag Mariana

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari