Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andra_p's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2012
    Postari in forum
    7

Contractii dureroase

buna fetele... pe 9 luna asta, in sapt 18, am fost internata pt colica renala si montare de stent ureteral din cauza calculilor, am stat 12 zile in spital. la internare, din cauza colicii, am avut contractii f puternice, si apoi, dupa montarea sondei, din cauza durerilor, iar am avut contractii. dar de pe 9, incepuse zilnic sa mi se intareasca uterul. inainte de asta, se intarea de 2-3 ori pe zi, dar nu durea. insa acum, se intareste pana la de 30 de ori pe zi, dureroase toate, unele atat de mult incat simt urgent nevoia sa urinez si sa stau jos, la unele incepe sa ma doara si spatele... uterul mi se intareste mai ales in jumatatea de sus, si se vede cum iese in afara, uneori tot, uneori ba pe stanga, ba pe dreapta, si de cateva zile simt durerea pana in col, chiar mai jos in sfera genitala. eu iau 6 pastile pe zi la recomandarea medicilor din spital, insa tot am contractii si ma doare, am si recomandare de repaus fizic si sexual, si mai am o saptamana pana ajung la ginecologul meu. ar trebui sa imi fac griji? sunt in sapt 21 acum..

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Nu poti sa mergi undeva la Urgente pt a fi sigura ca totul este in regula?

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Citat Postat de andra_p Vezi mesajul
    buna fetele... pe 9 luna asta, in sapt 18, am fost internata pt colica renala si montare de stent ureteral din cauza calculilor, am stat 12 zile in spital. la internare, din cauza colicii, am avut contractii f puternice, si apoi, dupa montarea sondei, din cauza durerilor, iar am avut contractii. dar de pe 9, incepuse zilnic sa mi se intareasca uterul. inainte de asta, se intarea de 2-3 ori pe zi, dar nu durea. insa acum, se intareste pana la de 30 de ori pe zi, dureroase toate, unele atat de mult incat simt urgent nevoia sa urinez si sa stau jos, la unele incepe sa ma doara si spatele... uterul mi se intareste mai ales in jumatatea de sus, si se vede cum iese in afara, uneori tot, uneori ba pe stanga, ba pe dreapta, si de cateva zile simt durerea pana in col, chiar mai jos in sfera genitala. eu iau 6 pastile pe zi la recomandarea medicilor din spital, insa tot am contractii si ma doare, am si recomandare de repaus fizic si sexual, si mai am o saptamana pana ajung la ginecologul meu. ar trebui sa imi fac griji? sunt in sapt 21 acum..
    Andra...o saptamana inseamna muuuuuuult!!! Suna-l pe dr tau ACUM si intreaba-l ce trebuie facut! Daca nu poti sa iei legatura cu el, du-te la spital, la urgente! Poate nu e nimic grav...insa mai bine faci un drum degeaba si stai linistita ca e totul ok decat sa iti faci griji inca o saptamana de acum incolo! Sanatate si sarcina usoara !

Floricica Senior paulici's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2009
    Postari in forum
    3.046
    Citat Postat de andra_p Vezi mesajul
    Sa iti faci griji nu pt ca si stresul e o cauza a contractiilor, insa eu in locul tau as merge la urgenta sau mi-as suna medicul, nu e normal si te poate pune pe perfuzii. Sarcina usoara la termen

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Andra, pentru linistea ta, cel mai bine este sa te vada un medic.

Eu insa nu cred ca ceea ce descrii tu sunt contractii dureroase periculoase pentru bunul mers al sarcinii. Uterul se intareste si e normal sa simti o jena sau o durere. Si eu la prima sarcina am avut aceste contractii incepand cu saptamana a 9-a si erau exact asa cum le descrii si tu. Eu am discutat atunci cu ginecologul meu si mi-a spus ca nu e nimic ingrijorator. Si a avut dreptate. Eu insa abia cand am nascut si am simtit adevaratele contractii dureroase, m-am convins ca medicul meu stia ce spune...

Si acum, la aceasta sarcina (acum am 22 de saptamani) e la fel. Uterul mi se contracta de foarte multe ori pe zi: de fiecare data cand ma ridic de pe scaun, de pe pat etc, de fiecare data cand fac miscari bruste etc. Si e normal ca atunci cand se contracta sa isi modifice si forma si sa si doara sau sa simti un discomfort, sau chiar nevoia de a urina (preseaza vezica urinara). Durerea nu trebuie insa sa fie foarte puternica...
    Eu am avut astfel de contractii chiar in timp ce eram la ecografie (de fiecare data mi se intampla asta) dar medicul nici nu le ia in seama...

Eu ti-am descris aici situatia mea, dar fiecare sarcina difera de la femeie la femeie...
    Cel mai bine este sa te vada un medic ginecolog, pentru linistea ta, dar parerea mea este sa nu intri in panica!!! Uneori panica poate fi mai daunatoare decat problema in sine!
    Sanatate multa si sarcina usoara!

Membru inregistrat la
    26.09.2012
    Postari in forum
    7
    am fost la medic acum 3 zile.. a zis ca daca in urmatoarea luna mai am aceste contractii, ma interneaza :( a zis ca nu e normal sa ma doara asa tare, si mai ales sa dureze pana la 5-15 min unele... mi'a dat sa iau scobutil si no-spa de 3 ori pe zi.. vad ca e putin mai bine acum.. sa vedem in continuare.

Floricica Avansata luyzza2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2012
    Postari in forum
    1.415
    buna,si eu am aceste contractii de care zici si exact asa se manifesta doar ca la mine durerea dureaza cateva secunde dar la fel in momentul acela simt nevoia sa urinez,am zile cand sunt mai putine zile cand sunt mai multe dar eu sincer nu ma ingrijorez am citit si am aflat ca sunt oarecum normale si sa evit efortul si statul mult in picioare,la doctora marti merg sii o sa-i explic cum simt desi sunt convinsa ca-mi va spune sa iau no-spa cu scobutil ceea ce iau deja...multa sanatate si fara stres

Membru inregistrat la
    26.09.2012
    Postari in forum
    7
    am ajuns la medic pana la urma, acum o sapt, si azi. de 2 zile am contractii tot mai dese, mai dureroase, mai lungi, si senzatie de presiune in col, cu intepaturi, ca si cum ma scap pe mine si trebuie sa incordez muschii ca si cum as opri urinarea. si ce'i mai grav, la unele contractii mi se incordeaza si abdomenul, nu numai uterul, si fara sa vreau ma trezesc ca imping putin, ca la constipatie.. acum 2 zile, in 2 ore, am avut 20 si ceva contractii dureroase, cea mai lunga fiind de 15 min.. orice as face, am contractii, ma trezesc si noaptea, nu s'au oprit desi stau in pat... de azi mi'a dat sa iau si utrogestan, si a zis ca daca in cateva zile nu se opresc, ma interneaza, caci colul mi s'a scurtat de la 4 cm la 3.2 parca, ceva de genul... deci, am risc crescut de nastere prematura, si a zis ca sigur nu ajung la termen, dar macar sa o lungim cat mai mult, caci abia am 23 sapt si 2 zile...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari