Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita andreea22can's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.01.2018
    Postari in forum
    3

Nefericire oare e sarcina ?

Buna mamici, sunt noua aici...am si eu o problema,poate a mai patit cineva ...prima zi a ultimei menstruatii a fost 6 decembrie...bineinteles ca luna aceasta nu mi-a venit...acum 2 zile am fost la eco...doctorita mi-a spus ca nu se vede nimic,ori e sarcina prea mica ( ceea ce e posibil daca fac calcule cand am avut contact neprotejat)ori e extrauterina,mi-a dat acid folic si utrogestan pentru fixare si mi-a recomandat sa mai fac un test de sarcina pe sfarsitul saptamanii si saptamana viitoare sa revin sa mai facem un eco...simptome am,am facut 3 teste de sarcina pana acum, la primul nu s-a vazut foarte clar dar la ultimele 2 da.Medicul meu ginecolog nu a avut loc liber pentru data de 26 cand are program, si am mers la acea doctorita ca sa imi spuna daca e totul in regula sa stau linistita pana la urmatoarea tura cand vine dr meu ginecolog...ne dorim foarte mult un copil...m-a bagat in ceata de tot doamna doctor :(.

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Ti-ar putea fi de folos calculatorul de aici:
    https://www.copilul.ro/calculatoare/...r-sarcina.html

Eu am introdus datele tale si spune ca din 15 ian sarcina ar fi putut fi confirmata ecografic. Ia tratamentul recomandat si repeta eco dupa ce faci 8 sapt de sarcina. Tin pumnii! Succes!

Membru inregistrat la
    24.01.2018
    Postari in forum
    3
    Am introdus si eu datele inainte de primul eco, oricum astazi sun pentru programare la medicul meu ginecolog.Sper sa fie totul bine.Multumesc.

Floricica Nou Venita Raysa2018's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.02.2018
    Postari in forum
    2
    Buna! Printr-o situatie asemanatoare am trecut eu in urma cu o jumatate de an.menstruatia nu imi venise o luna si jumatate.ma simteam balonata sanii incepusera sa ma doara atat de rau incat imi era imposibil sa dorm pe burta pentru ca ma dureau.simptomele astea au inceput sa apara cam la cateva zile de la data la care ar fi trebuit sa apara menstruatia.vazand ca intarzie atat m-am hotarat sa fac un test pe care il tot amanam ca sa nu fiu dezamagita pentru ca mi s-a mai intamplat sa-l cumpar si a doua zi dimineata cand sa-l fac sa vina menstruatia.de data asta nu a fost asa.l-am facut au iesit 2 liniute numai ca cea de-a doua era un roz pal.nici nu am mai stat si am fugit la spital entuziasmata sa primesc si confirmarea unui medic.am ajuns la medic si dupa aproape 2 ore de asteptare intru in cabinet arat testul , ii spun medicului motivul pt care am venit si imi face un eco intravaginal.totul pt mine s-a prabusit in momentul in care imi spune ca din ceea ce se vede este posibila o sarcina dar nu se vede bine ori pt ca este prea mica ori pt ca este o sarcina extrauterina.mai auzisem despre sarcini extrauterine dar nu eram foarte documentata.dorindu-mi un copil intreb daca o astfel de sarcina poate fii dusa la capat.mi s-a spus ca nu.si daca va inainta o sa fie nevoit sa-mi faca un avort care este diferit de cel la o sarcina normala si necesita chiar internare.am intrebat si ce s-ar putea intampla daca sarcina ex. nu se opreste din evolutie si nici eu nu vreau s-o intrerup.mi-a raspuns ca pot sa mor.ca in orice moment pot face o hemoragie care in 2 -3 ore poate fii fatala.ce am simtit atunci ? Si acum mi-e numai cand povestesc.. m-a trimis sa fac un beta hcg dimineata urmatoare.pana a doua zi am simtit ca timpul se scurge foarte greu.ma gandeam numai la ce-mi spusese , nu am dormit , nu am putut sa mananc normal si am plans toata noaptea.a doua zi am facut beta hcg.nu mai stiu exact ce valoare a avut pt ca in atata stres nu am retinut dar stiu ca nu a fost o valoare care sa infirme sarcina dar nici o valoare destul de crescuta incat sa confirme o sarcina normala si sanatoasa.dupa asta , mi s-a spus sa repet din nou peste 3 zile sa vedem daca scade sau creste valoarea beta hcg.am mers iar dupa 3 zile pline de stres dar obisnuita cu ideea , atunci cand rezultatul a fost cu mult mai mic , rezultat care acum era clar negativ..inainte de asta , seara parca ,am inceput sa am scurgeri ca la menstruatie.m-am speriat groaznic stiind ce imi spusese medicul dar am zis ce vrea Dumnezeu..a doua zi dupa rezultat si cam a treia dupa acea sangerare, am mers cu rezultatul la medic , mi-a mai facut un eco asa cum eram , mi-a spus ca o sa mai am cateva zile sangerari, mi-a dat pastile , numai stiu exact ce..mi s-a oprit 2 -3 zile dupa care a mai curs foarte putin altele doua si gata dupa a reintrat la normal..aceasta a fost experienta mea..la final sincer nu am inteles nimic concret mi s-a spus ca sunt bine la momentul acela si sa fiu linistita..iti doresc multa sanatae si sa fie cum iti doresti !!������
    Modificata de Raysa2018; 02.02.2018 la 14:31:49.

Membru inregistrat la
    24.01.2018
    Postari in forum
    3
    Imi pare rau pentru ce ti s-a intamplat :(. La mine s-a confirmat sarcina dupa o saptamana de asteptari cand am reusit sa merg la doctorul meu ginecolog iar astazi cand iti scriu am 9 saptamani de sarcina.A doua zi dupa ce am fost la control am avut si eu o sangerare care a durat 2 minute maxim si nu s-a repetat si in zilele urmatoare.. dar nu am intrat foarte tare in panica pentru ca imi spusese doctorul sa nu ma sperii daca vad pete ca e normal...ii multumesc lui Dumnezeu ca am intalnit acest doctor anul trecut...nu stiu daca azi as fi avut o sarcina fara tratamentul pe care mi l-a dat( avand in vedere ca am un fibrom de 3/3,5 cm)...sper doar sa fie totul bine pana la capat iar voua va doresc bebelusi sanatosi si frumosi

Inainte sa pleci,

Poti gasi informatii utile si in materialele urmatoare:

Urmareste-ne si primeste cele mai noi informatii pentru tine si copilul tau!