Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime AndrutzaC's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    6.111

Rusinos Burticute de primavara 2013(si nu numai) (3)

Burticile de primavara 2013 care isi asteapta comorile:

bumbi - nume mamica :Ana Maria, nume tatic :Viorel. DPN : 21-25 Ianuarie 2013
    fly82 - nume mamica :Andreea, nume tatic :Doru. DPN : 23 Ianuarie 2013 -N.naturala
    Luyzza2000 - nume mamica :Luiza, nume tatic :Dan. DPN : 25 Ianuarie 2013
    Klaudytza - nume mamica :Claudia, nume tatic :Claudiu. DPN : 22-31 Ianuarie 2013
    bebepau - nume mamica :Paula, nume tatic :Tony. DPN : 31 Ianuarie 2013
    alynaandrey - nume mamica :Alina, nume tatic :Andrei. DPN : 31 Ianuarie 2013
    scarlet - nume mamica :Camelia, nume tatic :Razvan. DPN : 10 Februarie 2013
    LavinutzaB - nume mamica :Lavinia, nume tatic :Gabriel. DPN : 12 Februarie 2013
    ralukypuky - nume mamica :Raluca-Maria, nume tatic :Stefan. DPN : 5 Martie 2013
    stefania_daria - nume mamica :Emilia, nume tatic :Satish. DPN : 7 Martie 2013 Bebe 2, mamica de Stefania - Bebe 1
    Eleonor20 - nume mamica :Eleonor, nume tatic :Ionut. DPN : 20 Martie 2013
    gorcea -nume mamica :Mihaiela, nume tatic :Nezir. DPN : 22 Martie 2013
    birotique - nume mamica :Ana Maria,nume tatic :Catalin. DPN : 21 Martie 2013
    sorina88 - nume mamica :Sorina,nume tatic :Mihai. DPN : 23 Martie 2013
    indyra - nume mamica :Ramona, nume tatic :Claudiu. DPN : 4 Aprilie 2013
    karla010 - nume mamica :Karla, nume tatic :Mario. DPN : 5 Aprilie 2013
    miha.ela27 - nume mamica :Mihaela, nume tatic :Ionut. DPN : 5-6 Aprilie 2013
    oana.mitica - nume mamica :Alexandra, nume tatic :Catalin. DPN : 8 Aprilie 2013 Bebe 3, mamica de Rebeca - Bebe 2 si Bianca - Bebe 1
    AndrutzaC - nume mamica :Andra, nume tatic :Costin. DPN : 13 Aprilie 2013 Bebe 2, mamica de Maria-Amalia 11.08.2009 - Bebe 1-N.cezariana
    Naty_Adina - nume mamica :Adina, nume tatic :Andrei. DPN : 20 Aprilie 2013
    Poly_R - nume mamica :Paula, nume tatic :Razvan. DPN : 25 Aprilie 2013 Bebe2, mamica de Raluca Elena - Bebe 1
    iulia86 - nume mamica :Iulia, nume tatic :George. DPN : 25 Aprilie 2013
    rraicuraluca - nume mamica :Raluca, nume tatic :Catalin. DPN : 29 Aprilie 2013
    meral27 - nume mamica :Mihaela, nume tatic :Aly. DPN : 30 Aprilie 2013
    adelina_c - nume mamica :Adelina,nume tatic :Dan. DPN : 4 Mai 2013
    vassi - nume mamica :Vasi, nume tatic : Daniel. DPN : 7 Mai 2013 Bebe2, mamica de Denis 04.11.2007 - Bebe 1
    norocel - nume mamica :Ramona, nume tatic :Adi. DPN : 17 Mai 2013 Bebe 2, mamica de Nicolas - Bebe 1
    cristall - nume mamica :Cristina, nume tatic :Marius. DPN : 19 Iunie 2013
    ankandra - nume mamica :Anca, nume tatic :Cosmin. DPN : 24 Iunie 2013

Rugaciune pentru pruncul din burtica:
    Marie, Maica Preacurata, ceea ce ai purtat in pantecele tau cel binecuvantat pe Mantuitorul a toata lumea, inconjoara-ma pe mine, pacatoasa, cu dragostea ta de Maica si du rugaciunea mea la Fiul tau si Dumnezeul nostru, ca sa-mi binecuvanteze pruncul pe care-l port in pantece si sa ma invredniceasca sa-l aduc la lumina in chip firesc si sanatos, intarindu-ma cu puterea dreptei Sale, intru care bine am nadajduit. Amin.

Informatii utile:
    -- corespondent luni de sarcina/saptamani:
    Luna 1= 01-05 sapt -----Luna 4= 14-18 sapt -----Luna 7= 28-31 sapt.
    Luna 2= 06-09 sapt -----Luna 5= 19-22 sapt -----Luna 8= 32-36 sapt.
    Luna 3= 10-13 sapt -----Luna 6= 23-27 sapt -----Luna 9= 37-40 sapt

---- greutate bebe in sarcina: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...1/index32.html
    - gentuta pentru spital, cumparaturi: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...1/index28.html
    - tehnica alaptarii: https://www.copilul.ro/sugar/alaptar...rea-a6229.html
    - alaptatul exclusiv la san (si nu numai): Zooziesme
    - farmacii online cu preturi bune si produse bebe:
    Farmacia Aldedra - Farmacie Online Cluj-Napoca - Farmacie Cluj
    https://comenzi.farmaciatei.ro/
    - Intelidon si DHA: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...ml#post2922521
    - haine utile pentru nou-nascuti: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...1/index69.html
    - dosar pentru intrarea in CIC: https://www.copilul.ro/forum/sarcina...2/index61.html
    - calcul alocatie copii: alocatia se calculeaza astfel:
    - pentru copiii cu varsta de pana la 2 ani se calculeaza 0,4 x ISR, rezulta o alocatie pentru copii in valoare de 200 lei/luna.
    - pentru copiii cu varsta cuprinsa intre 2 ani si 18 ani, se calculeaza cu formula 0,084 x ISR, adica tot 42 de lei

Acte sunt necesare:
    - cerere tip;
    - certificat de nastere al copilului nou-nascut in original si copie;
    - buletin (carte) de identitate pentru unul dintre parinti (cel care solicita sa fie titularul alocatiei) in original si copie;
    - dosar incopciat.
    Actele de mai sus se depun la consiliile locale comunale, orasenesti, municipale sau ale sectoarelor municipiului Bucuresti, unde au domiciliul sau resedinta, dupa caz, reprezentantii legali.
    Cererile se aproba, dupa caz, de catre directorul directiei generale judetene de munca si protectie sociala; dupa aprobare, documentele care atesta dreptul la incasarea alocatiei de stat pentru copii se transmit titlurilor prin institutiile abilitate.
    Plata se realizeaza prin mandat postal, cont curent personal sau cont de card
    Modificata de AndrutzaC; 13.11.2012 la 13:10:21.

Floricica Cu Vechime AndrutzaC's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.09.2008
    Postari in forum
    6.111
    Bine v-am gasit in noua noastra casuta pe care sper ca o sa o umplem numai si numai de vesti minunate!!!!!!!!! Sa avem toate sarcini ,nasteri usoare,recuperari rapide si bebei sanatosi,papaciosi si frumosi ca noi
    Hai sa ne cinstim si azi un picut :!
    Felicitari celor care astazi rotunjesc saptamanile si un week-end minunat tuturor!!!

Floricica Debutanta LavinutzaB's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2012
    Postari in forum
    1.145
    Multumim de primire si de cinste Andra!
    Sa dea Domnul sa avem toate bebelusi nascuti la termen ,sanatosi si mancaciosi si sa uplem casuta noastra numai cu vesti bune:)

Floricica Debutanta Poly_R's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.08.2012
    Postari in forum
    937
    Neata fetele. Si eu va urez sa aveti sarcini usoare si la terman si cu mai putine emotii. Andra multumesc pt cafea si ceai eu o sa iau din amandoua. Andra fetele noastre s-au vorbit ca si fata mea sa trezit la 7:30.

Floricica Avansata luyzza2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2012
    Postari in forum
    1.415
    neata burticile mele multumim de cafeluta...Andra felicitari ptr scumpetea de baietel ma bucur enorm ptr voi ca v-a dat DD un baietel pupici si multa sanatate
    Eu sunt putin ingrijorata ca de ieri dimineata ma mananca rau burtica si sanii si sunt rosie ca si cum ar fi vreo intoxicatie sau vreo iritatie ca am doar pe sani si burta ma gandesc sa nu fie de la ulei ca de cateva zile ma dau cu ulei johnson,aseara nu m-am mai dat cu nimic si dimineata tot m-a luat mancarimea uffffffff sunt putin ingrijorata tocmai marti merg la doctora ce o fi burtici ati intimpinat asa ceva???
    Bumbi eu am facut urocultura de 2 ori la synevo si mi-a iesit ok,s-a intamplat ceva acolo...ai dubii???
    sunt putin ingrijorata de Karla sper din tot sufletul sa fie totul bine din cate a spus ea de ieri trebuia sa fie acasa
    Va pup pe toate si va doresc o zi frumoasa in ciuda vremii

Membru inregistrat la
    03.08.2012
    Postari in forum
    1.145
    Luiza nu am patit pana acum asa ceva dar sfatul meu e sa te linistesti,sa nu te mai dai cu nimica si sa ai grija ce mananci pana marti.E posibil sa fie de la ulei daca nu mai ai si altceva gen stari de voma,diaree...Eu de cate ori am facut intoxicatie am avut si aceste chestii.
    Karla e posibil sa fi ajuns deja acasa si poate intra azi sa ne spuna ce a facut.O asteptam:)

Membru inregistrat la
    03.08.2012
    Postari in forum
    1.145
    Eu azi-noapte pe la 1,30 m-am trezit ca nu mai puteam de frig,imi tremura toata carnea pe mine si imi clantaneau dintii in gura.S-a dus sotul meu sa dea centrala mai tare :)M-am gandit ca am febra ,asa frig imi era dar m-am incalzit.
    Si e asa urat afara:(

Floricica Novice sorina88's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.09.2012
    Postari in forum
    574
    Neatza burtici!! Ms de primire Andra in noua casuta si sa dea Dumnezeu sa avem toate sarcini usoare in continuare si bebei sanatosi.pupici

Floricica Avansata luyzza2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.07.2012
    Postari in forum
    1.415
    Citat Postat de LavinutzaB Vezi mesajul
    Luiza nu am patit pana acum asa ceva dar sfatul meu e sa te linistesti,sa nu te mai dai cu nimica si sa ai grija ce mananci pana marti.E posibil sa fie de la ulei daca nu mai ai si altceva gen stari de voma,diaree...Eu de cate ori am facut intoxicatie am avut si aceste chestii.
    Karla e posibil sa fi ajuns deja acasa si poate intra azi sa ne spuna ce a facut.O asteptam:)

multumesc mult Lavi,nu am nici un altfel de simptom decat acea mancarime si apar ca niste pete mici rosii,o sa sun la cabinet mai tarziu sa vad daca pot schimba programarea ptr luni ca nu mai am rabdare

Floricica Novice sorina88's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.09.2012
    Postari in forum
    574
    Fetele eu plec cu sotul in vizita la ai mei si apoi la niste prieteni...Va doresc o sambata placuta si relaxanta! Revin mai pe seara..pupici

Membru inregistrat la
    03.08.2012
    Postari in forum
    1.145
    Fetelor eu plec la plimbare cu sotul meu si cu finii :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari