Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita flory.cosma's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.03.2013
    Postari in forum
    5

Sunt insarcinata si mi-e foame tot timpul!

buna ziua tuturor..sunt de putin timp inscrisa,as vrea sa imi spuneti parerea voastra pt ca eu nu mai inteleg nimic..am 9 saptamini de sarcina sunt foarte bucuroasa si imi doresc enorm de mult sa fim bine amindoi,simpt ca mie foame mereu zi si noapte,incerc sa ma abtin si sa maninc normal dar daca nu maninc in acel moment cind simpt ca mie foame incep sa tremur

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Probabil tu esti exceptia de la regula, pentru ca majoritatea gravidelor au niste greturiiiii:))
    Nu manca aiurea, nu e bine sa iti umpli stomacul non-stop.Nu trebuie sa mananci pentru doi, trebuie sa te alimentezi sanatos, sa te hidratezi corespunzator.
    Profita din plin de salate, de varietatea de legume care e pe piata, mananca supe si ciorbe care dau satietate fara sa aduca multe calorii.
    Peste zi, daca ti-e foame, bea un pahar cu apa sau mai bine rontaie un mar (in nici un caz sticksuri, grisine sau covrigei).
    Iti urez multa sanatate:)

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Aoleu, pai ce, e la dieta drastica de ii recomanzi sa bea un pahar cu apa daca ii e foame? Sau supe si ciorbe cu putine calorii? Sau e gravida si ar trebui ca daca are pofta de ceva sau ii e foame, sa manance? Doar nu ne apucam in timpul sarcinii sa vrem sa mai si slabim?!

sadia
    Guest
    Mananca ,bea,canta,tipa,asta e sarcina........hormonii topaie
    Sa ma fii vazut pe mine ce fel mancam,eu care aveam 50 de kg toata viata....ma facusem de 100kg.
    Am avut o sarcina super,ffff linistita,barbati-miu ma sustras de la tot stresul posibil si imposibil,pana si de la cel de spalat de oale .spalam doar farfuriile....
    M-am lungit sa-ti spun ca sarcina e asa :9 luni de liniste si calm,fara sa te stresezi daca mananci sau nu .
    Mananca ,mai incolo nu ai sa mai poti asa mult,o sa creasc burtica si nu o sa-ti mai poti umple stomacul.
    Vei manca putin si des.
    Sarcina usoara....

Floricica Nou Venita ela2013's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2013
    Postari in forum
    181

Zambitor Saptamana 9 - foame mai ok

Hello,

Si eu sunt noua pe forum :) Am intrat si eu in sapt 9 si tot cu o foame ... cateodata un pic exagerata. Spre fericire insa, simt ca totusi sunt pe drumul cel bun, si foamea usor usor isi revine la normal. Eu am mai rontait sticksuri..pentru ca aveam arsuri la stomac, desi nu sufar de gastrita sau alte miunatii. Si acum le am pe noptiera .

Membru inregistrat la
    05.03.2013
    Postari in forum
    5
    dragele mele multumesc pt parerile voastre,adevarul este ca nu vreau sa iau foarte mult in greutate,findca eu deja am o problema de greutate,in urma cu un an am fost descoperita cu hiptiroidism,merg in paralel la ginecolog si la endocrinolog pt a duce sarcina pina la capat,niciodata nu am fost o mincacioasa,am spus ambilor medici de ceea ce simpt dar au spus ca trebuie sa maninc normal,am si greturi, incerc sa imi traiesc sarcina normal si imi doresc din suflet ca bebe meu sa fie sanatos si bine

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Eee, eu nu i-am zis sa tina cura de slabire, doamne fereste...dar nici sa rupa frigiderul in doua la inceputul sarcinii...e spre binele ei, foamea se poate educa...:) daca acum se ingrasa mult, la sfarsotul sarcinii ce mai face?
    Ideal e sa mananci sanatos si nu sa rontai intruna cate ceva....Eu m-am ingrasat 17 kg la prima sarcina, si 14 la a doua...si asta mancand fara restrictii, dar cu cap:) Am mancat si dulciuri, si fainoase, si..condamnatii cartofi prajiti :D, insa nu la ore tarzii in noapte sau la juma' de ora dupa ce am mancat copios.

Iti doresc multa sanatate, flory:)

Floricica Nou Venita Corina_c's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.04.2013
    Postari in forum
    1
    Ciao...stai linistita..si eu am fost la fel de norocoasa ca nu am avut deloc greturi, acum sunt in saptamana 13 de sarcina, insa in primele 8-9 saptamani la fel m-am confruntat cu o foame greu de stapanit,ma lua cu dureri de stomac si ameteli de nu mancam in secunda doi, am crezut ca pana la sfarsitul sarcinii ma voi face big mama, dar dupa cele 9 sapt s-a redus apetitul...asa ca nu te stresa si hraneste-te bine:)

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Supermami, cand ii spui sa bea un pahar cu apa daca ii e foame, o pui la cura de slabire. Asa se procedeaza la curele de slabire, toata lumea pe care o aud bea apa ca sa uite de foame. Sau cand ii recomanzi ciorbe cu putine calorii. IN sarcina trebuie sa iti asculti organismul, daca iti cere ceva trebuie sa ii dai, nu sa te apuci acum sa pui restrictii. Fie ca e la inceputul sarcinii, fie ca e la sfarsit. Nu acum e momentul sa iti "educi foamea".

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Sa stii ca si eu in sarcina am mancat ponderat. Chiar cate 2, 3 feliute de paine cu o portie micuta de mancare, la fiecare masa. Si am sfarsit sarcina cu 15 kg, iar la 2 luni de la nastere am putut sa imbrac si rochia de mireasa marimea M. Asa ca e foarte important si sa iti mentii greutatea in limite acceptabile in sarcina. Altfel, risti sa iti faci si tie probleme, dar si fatului, amandoi putand ramane cu probleme de greutate.

Membru inregistrat la
    05.03.2013
    Postari in forum
    5
    multumesc multa sanatate si tie..am inteles ce vrei sa spui si ai dreptate,nu rup frigideru incerc sa ma controlez,unica mea teama e ca daca nu maninc incep sa tremur,dar sper sa treaca si asta,imi doresc enorm de mult sa imi tin copilul in brate si o sa fac orce este nevoie pt asta,eu deja acuma am 98 kg si medici ma inebunesc sa nu iau foarte mult in greutate,sunt optimista am asteptat un an sa pot ramine insarcinata iar acuma nu as vrea sa risc nimic..numai bine supermami

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari