Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Pofta de dulce in sarcina

In general, consumul de zahar nu este recomandat in sarcina si se pare ca ceea ce am alege drept gustare, o prajitura cu mere sau un croissant, nu sunt cea mai buna algere deaorece contin prea mult zahar,

Cand apare pofta de dulce in sarcina, viitoarelor mamici le sunt recomandate iaurtul cu frcute poaspete, covrigii din cereale, unul de arahide sau frcutele uscate, mere copate sau alte frcute praspete, nuci, seminte.

Eu care sunt o pofticioasa cu acte in regula, in periaoda de sarcina, culmea nu prea am poftit la dulce, am poftit mai mult la acru (mere verzi, cocroduse) si la fructele pe care le vedeam cand treceam seara prin piata in drumul spre casa deci dulciuri nu prea am consumat.

Voi cum va potoleati poftele de dulce in sarcina?

iubytzik22
    Guest
    Eu eram innebunita dupa ciocolata ca niciodata...inainte sa raman gravida mai mancam dar nu mult ....dar in timpu sarcinii nu ma mai puteam opri....tot timpu imi cumparam o ciocolatica sau mai mancam kinder delice....erau febletea mea si normal ca acuma si fii miu e innebunit dupa ciocolata...doar ca evit sa ii dau sau ii dau ff putin dupa masa....

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    eu cum am avut glicemia mare chiar nu am probat dulciurile, nici macar la o zi de nastere sau anul nou.
    mancam foarte multe fructe proaspete si iaurturi.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Eu nu am avut nicio pofta in timpul sarcinii... Insa intr-o seara, prin luna a 8-a, ma uitam la un film si era una care manca o inghetata din aia colorata, de fructe... Mi s-a facut o pofta de credeam ca mor daca nu mananc inghetata. Si am iesit la 11 noaptea sa caut. :)))))))))) am gasit doar intr-un bar o inghetata de casa, destul de buna, cu care mi-am potolit pofta cat de cat... a doua zi nu imi mai trebuia :)))))

Floricica Nou Venita doina_84's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2010
    Postari in forum
    62
    Eu pe toata perioada sarcinii am incercat cu greu sa ma abtin de la dulciuri, nu am gasit nimic care sa-mi suplineasca aceasta dorinta. Nu stiu daca zaharul face rau copilului, dar doamna doctor mi-a recomandat sa mananc mai putin pentru ca bebelul are mai multe grame decat este normal la numarul de saptamani. Acum nu stiu ce sa cred, am inteles ca si cantaritul asta la eco nu e foarte sigur, abia astept sa nasc sa vad daca e adevarat sau nu.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de doina_84 Vezi mesajul
    Acum nu stiu ce sa cred, am inteles ca si cantaritul asta la eco nu e foarte sigur, abia astept sa nasc sa vad daca e adevarat sau nu.
    :)))))) mie mi-a facut ultima ecografie cu 3 zile inainte de nastere si mi-a spus ca va avea in jur de 2400 - 2600 si 48 cm... sa vezi ce hainute pentru new born i-am luat! erau ca de papusa! si toate le-am facut cadou unei fete in maternitate, care nascuse la 7 luni o fetita de 2500, pentru ca a mea avea 3500 si 51 cm! :))))

Floricica Nou Venita doina_84's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.09.2010
    Postari in forum
    62
    Aoleu!!!
    La mine, doamna doctor, pe 15, mi-a spus ca are 3,300 si urmeaza sa nasc prin cezariana pe 27, oare la cat sa ma astept?
    Am inteles ca probleme ar fi daca ar avea peste 4,500 pt ca se considera ca are diabet gestational, Doamne fereste!

copaitzul
    Guest
    Eu mai mancam cate-un croissant simplu, uneori prajituri facute in casa...si cel mai mult imi potoleam pofta de dulce cu fructe... sau imi faceam gris cu lapte si pe deasupra dulceata...sau paine cu dulceata...si uite asa imi potoleam pofta de dulce.

manuelamanu
    Guest
    Sa recunosc, mananc ciocolata, prajituri, croissante, dar nu in exces. Si fructe mananc cat incape. Iar orice lucru, facut fara exces, nu are cu ce sa dauneze!

Moderator Floricica Debutanta zonica's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.06.2011
    Postari in forum
    739
    .Cand am fost insarcinata mancam in fiecare zi fructe,in ultimele luni de sarcina eram topita dupa ciocolata in fiecare zi in drum spre serviciu aveam un magazin in care intram sa imi iau cate un baton de ciocolata si o punga de seminte decojite de floarea soarelui colegele se minunau de cate ori ma vedeau cu punga de seminte dupa mine (as fi luat-o si la baie),dupa ce am nascut nu am mai pus gura pe ciocolata dar culmea pofta de seminte a ramas.Sincer cand aveam pofta de ceva dulce nu prea tineam cont de nimic(tati imi facea toate poftele),bine, mie nu mi-a interzis doctorul dulciurile,pt ca aveam glicemia scazuta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari