Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387

Ce mancaruri nu mai suportati si care au intrat abia acum in palmares?

M-am gandit sa propun si eu un subiect, dat fiind ca vad chiar la mine un exemplu. Daca inainte eram disperata dupa carnea de pasare de tara - cocosi si gaini, mai ales in ciorbe - acus nu le mai suport. La fel sosurile cu aroma pronuntata de ardei, carne in mazare sau tocanita nu mai pot manca si nimic ce are strat sau pelicula de grasime, nici chiar daca dau jos pelicula respectiva. Voi ce schimbari ati resimtit?

Floricica Senior nicoleta15's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.07.2008
    Postari in forum
    4.085
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    M-am gandit sa propun si eu un subiect, dat fiind ca vad chiar la mine un exemplu. Daca inainte eram disperata dupa carnea de pasare de tara - cocosi si gaini, mai ales in ciorbe - acus nu le mai suport. La fel sosurile cu aroma pronuntata de ardei, carne in mazare sau tocanita nu mai pot manca si nimic ce are strat sau pelicula de grasime, nici chiar daca dau jos pelicula respectiva. Voi ce schimbari ati resimtit?
    acum mai niciuna, dar la prima sarcina f multe. nu am suportat carnea de nici un fel pana la 5 luni. pe la 5 luni m-am atins un pic de cea de pui. toasta sarcina n-am putut manca porc. nici acum nu ma mai ingramadesc sa mananc carne de porc. tot pana la 5 luni n-am mai putut manca nimic gras.. de sila, pur si simplu. n-am mai suportat sub nici o forma mirosul de usturoi. am mancat kilograme de fructe pe zi de parca asa as fi mancat dintotdeauna. de ex, la inceputul sarcinii am mancat intr-o sapt 10 kg de mandarine. sa zicem ca 1 kg l-am aruncat pt ca a mai fost si cateuna mai lovita, mai moale, dar restul au ajuns in stomacul meu

Floricica Nou Venita virginiaelena's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2010
    Postari in forum
    41
    Eu care inainte de sarcina mancam o data pe saptamana spaghete bologneze, de cand am ramas insarcinata si dupa nastere, nu mai pot manca asa ceva. In schimb, inainte de sarcina, nu stiam ce gust au chips-urile. In timpul sarcinii as fi mancat zilnic, dar ma auto-cenzuram. La fel si dupa ce am nascut.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu inainte beam f mult lapte,dar dupa sarcina nu am mai pus gura pe lapte

Floricica Nou Venita arpydia's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.04.2011
    Postari in forum
    6
    Inainte sa raman insarcinata mancam foarte multe ciuperci....Acum nu mai pot nici sa privesc cum le gateste soacra mea.Si nu mai suport usturoiul.In rest,mananc de toate.

Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Eu, iarasi, de cand cu sarcina, beau in disperare lapte, dar sa fie pasteurizat, la cutie si ... bors, cate jumatate de kilogram o data. Bine, ca trebuie sa fie dulceag, nu acru, ca imi face greata. Si banane, muuulte banane, cat mai verzi, cat mai tari si cat mai mari..

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    in sarcina nu suportam pepenele galben cu toate ca innainte imi placea foarte mult.
    in schimb mancam crenvusti cu mustar , nu mai mancasem de cad eram mica, in general nu-i suport.

Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Oho, daca vorbim de crenvursti, imi plac la nebunie cei polonezi de la meda. Tot mananc aproape in fiecare dimineata de vreo 2 luni.. si tot nu m-am saturat de ei. Yum-yum!

Floricica Nou Venita cella_yo's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2011
    Postari in forum
    28
    Creeeenvuuuusti.....Incerc sa ma mai abtin pt ca nu sunt sanatosi deloc....dar de cand sunt gravida as manca crenvusti de 3 ori pe zi....parca sunt obsedata...si de ceva vreme (cam o luna) mananc zilnic - de mai multe ori pe zi - cas cu rosii. Cel putin casul cu rosii e mai sanatos...asa ca am scos din alimentatia mea crenvustii, mezelurile, si altre preparate din carne de la magazin. Imi plac la nebunie in perioada asta dar trebuie sa ma gandesc la sufletelul ala mic care se bazeaza pe mine.
    Incerc sa mananc fructe cu toate ca nu pot suporta portocalele si merele, in schimb mandarinele sunt ok...nu stiu cum si de ce; bananele sunt preferatele mele din copilariel, insa nu le mai pot manca asa cu pofta iar in ultimul timp mananc capsuni (cu toate ca nu ma omoram dupa ele inainte) si struguri alb.
    Mi-e zilnic pofta de "ceva sarat" si as rontai cat e ziua de lunga ceva... In rest nu prea sunt modificari majore. Eu si inainte sa raman gravida eram o pofticioasa si jumatate, asa ca acum mai si profit putin de statutul meu si fac "ochi de catelus" cand vreau sa-mi iau ceva... :D
    Pana la urma mai am 3 luni de profitat si apoi tot universul nostru va fi bebelusul.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari