Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ati mancat condimentat in timpul sarcinii

Se tot spune ca nu este bine sa mananci condimentat in timpul sarcinii insa nu prea sunt oferite explicatii clare, de ce nu e bine, una din explicatiile pe care le-am auzit ar fi ca mancarurile condimentate, picante pot sa provoace contractii insa nu sunt convinsa de treaba asta

Eu nu mananc de fel condimentat, picant deci nici in sarcina nu m-am apucat insa sunt curioasa daca voi stiti care este explicatia, si mai ales daca voi ati mancat condimentat, picant in timpul sarcinii si daca s-a intamplat ceva sa nu.

Floricica Cu Vechime onita's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    5.926
    Mancarurile condimenatate pot provoca arsuri la stomac. ..dar cine pofteste la ceva condimentat poate dupa sa manance ananas...e f bun contra arsurilor.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    De ani de zile nu folosesc decat sare si piper(f putin).Condimentele din comert Delikat, Maggi, etc, nu sunt sanatoase.O vecina avea cancer.Medicul a intrebat-o: ce mancati?Ea: aia, aia, aia, la micul dejun, paine cu unt presarata cu Delikat.Medicul: doamna, stiti ce mancati?cancer pe paine....Vecina s-a vindecat, dar a si renuntat la condimente de atunci.Tot de atunci am renuntat si eu.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Citat Postat de onita Vezi mesajul
    Mancarurile condimenatate pot provoca arsuri la stomac. ..dar cine pofteste la ceva condimentat poate dupa sa manance ananas...e f bun contra arsurilor.
    Nu stiam asta despre ananans! Multumim pentru pont onita!

Floricica Debutanta yuxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.02.2010
    Postari in forum
    1.074
    Am mancat condimentat cat am fost insarcinata cu Sofia, pentru ca mi-a permis sarcina, a fost o sarcina fara greturi, fara stari de rau, voma, fara prea multe arsuri... asa ca am mancat. Cel mai mult am poftit la mancare mexicana. Eu una nu am avut contractii de la ea.

Floricica Nou Venita drutza1799's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291
    condimente nu inseamna delikat;eu inteleg prin condimente:busuioc,cimbru.oregano,iehibahar,menta,ghimbir,etc
    delikatul se poate face si in casa,fiin astfel 100% natural

Floricica Nou Venita drutza1799's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.02.2010
    Postari in forum
    291
    si da, am mancat condimentat in timpul sarcinii,la fel ca si yuxi nu am avut probleme si am poftit l;a mancare chinezeasca

Floricica Veterana madalina79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    si eu am mancat picant in timpul sarcinii...imi place mancarea spicy,condimentata,picanta....mai ales ca ajuta si in diete mancarea picanta si condimentata.....nu mai zic acsunt fan usturoi...nu am probleme cu stomacul si in timpul sarcinii nu am avut arsuri deloc....

Floricica Veterana madalina79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    Citat Postat de drutza1799 Vezi mesajul
    condimente nu inseamna delikat;eu inteleg prin condimente:busuioc,cimbru.oregano,iehibahar,menta,ghimbir,etc
    delikatul se poate face si in casa,fiin astfel 100% natural
    si eu tot la asta ma refer condimente pt mine nu inseamna delikat

Floricica Novice teodora33's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.04.2011
    Postari in forum
    329
    Mancarea o mai fac cu condimente. Dar la a doua sarcina nu am suportat deloc condimentele, asa ca nu am mancat. Acum mai gatesc si condimentat.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Eu sunt o fana a mancarii condimentate adica imi place la nebunie desi recunosc in timpul sarcinii si alaptarii nu am mancat in timpul saexinii nu am simtit nevoia de a manca mancaruri condimentate imi placeau fructele si muraturile si morcovii mancam morcovi non stop Acum mananc mancare condimentata mai bine zis o savurez din cand in cand

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari