Ultimele discutii din forum
    syg
    syg este offline.
    Floricica Nou Venita syg's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    27

Semne prevestitoare ale nasterii

dragele mele !va rog mult sa mi spune ti si mie daca exista ceva semne prevestitoare nasterii.acum 2 sapt la control dr mi a spus ca este posibil sa nasc la jumatatea lunii decembrie poate un 20-25 decembrie tras de coada .cert este ca eu sunt singurica in perioada asta ,sotul meu fiind plecat ,incerc sa aflu daca sunt semne care sa ma ajute sa mi dau seama ca voi naste pt a avea timp sa chem masina,si sa rezist si drumului care dureaza cca 40min pana in brasov .trebuie sa fac singura fata situatiei din pacate eu stau singura si nu am la cine sa apelez .ma ingrozeste ideea ca nu voi ajunge la timp si ma gandesc sa ma internez cu cateva zile inainte de termenul spus de medic.va multumesc .

Floricica Nou Venita adriana_eftm's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.05.2010
    Postari in forum
    159
    Poti merge sa te internezi de la primele contractii , sau cand ti se rupe apa , am nascut prin cezariana si am trait o singura contractie smteam cum apasa pe uterr si aveam inpresia ca iese acum , este o contractie (usor) dureroasa nu ai cum sa nu-ti dai seama , e unica nu prea ai cu ce sa o compari .Dar poti sa-i ceri medicului , daca pana pe 20 nu se intampla nimic sa iti faca internare si stai 3-4 zile in spital pana se hotareste bebe , rau nu are cum sa-ti fie acolo. Nastere usoara si bebe sanatos si frumos

Floricica Nou Venita AyanaMariaNesibe's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.06.2011
    Postari in forum
    113
    Cred ca ar fii cel mai indicat sa mergi la spital mai devreme.Nu se stie cum reactioneaza organismul. La fiecare nasterea este diferita. Eu am avut o scurgere de sange cu doua zile inainte, motiv ptr care am fost la spital. Au vrut sa ma trimita acasa, ca nu se aratau dureri de nastere. Seara, pe la ora 19:00-19:30 m-au apucat durerile, care la inceput au fost rare, la inteval de 20-30min, dar pana la ora 23:00 s-au indesit, la interval de 2 min. Am nascut dim la ora 05:45, foarte greu. Eu aveam timp sa merg la spital. Dar sunt cazuri in care au nascut in masina sau imediat cum le-au apucat durerile.Asta nu poate sa ti-o garanteze nimeni. In cazul tau, e bine sa mergi mai devreme. Eu iti doresc o nastere foarte usoara si multa sanatate tie si micutului. Va asteptam cu vesti. Doamne ajuta!

Membru inregistrat la
    15.06.2011
    Postari in forum
    113
    Citat Postat de adriana_eftm Vezi mesajul
    Poti merge sa te internezi de la primele contractii , sau cand ti se rupe apa , am nascut prin cezariana si am trait o singura contractie smteam cum apasa pe uterr si aveam inpresia ca iese acum , este o contractie (usor) dureroasa nu ai cum sa nu-ti dai seama , e unica nu prea ai cu ce sa o compari .Dar poti sa-i ceri medicului , daca pana pe 20 nu se intampla nimic sa iti faca internare si stai 3-4 zile in spital pana se hotareste bebe , rau nu are cum sa-ti fie acolo. Nastere usoara si bebe sanatos si frumos
    Mie, de exemplu, nu mi s-a rupt apa; mi-au rupt-o ele dupa ce m-am dilatat suficient. Cunosc mama a 3 copii:pe primul (baiat) l-a nascut dupa 9 ore, a doua (fata) a nascut-o aproape in masina (si a zis ca nu a simtit aproape nimic), iar ptr al treilea (baiat) i-au trebuit vreo 14 ore. Deaceea spun ca fiecare sarcina si nastere este diferita in felul ei, chiar daca sunt suportate de aceeasi femeie. Cum este si cu nasterea in apa sau normala (la unele ajuta la altele nu). Numai despre cezariana putem discuta in alti termeni. Cel mai bine e sa discuti cu medicul ginecolog, el iti poate urmari primele contractii mai bine ca tine.
    Modificata de AyanaMariaNesibe; 25.11.2011 la 13:16:50.

Moderator Floricica Cu Vechime savuanamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.07.2010
    Postari in forum
    7.818
    eu am pierdut dopul gelatinos duminca seara in jurul orei 10...am ajuns acasa...am pus hainutele in ordine...am facut bagajul...si m-am culcat....aveam 36 de saptamani si 3 zile...luni dimi la 4.30 am simtit niste dureri si simteam ca si cand vroiam sa ma duc la baie(eu am fost constipata rau in ultima luna)si am crezut ca asta este...dar intr-o ora mi-am dat seama ca erau durerile nastreii pentru ca incepusem sa le simt c-am la 20 de min..la 6 am fost la spital.....trecand peste intampalrile de acolo la 10 s-a nascut piticul emu...prin ceza in cele din urma....asa ca si eu aveam timp sa ajung la spital achiar daca nu stateam la 5 min de spital!dar dopul gelatinos din cate stiu este primul smen...si poti naste oricand dupa ce il pierzi...oricum nastere usora si eu sunt convinsa ca vei ajunge atunci cand trebuie....nu te mai gandi la alte lucruri urate si discuta asta cu medicul tau care va stii sa iti spuan cel mai bine ce este de facut!

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Ce vei avea fetita sau baiat???Daca e fetita ai grija ca de obicei fetele se nasc mai devreme..eu de ex trebuia sa nasc pe 15dec si am nascut pe 7...si cu internatul in spital nu e o idee buna pt ca e groaznic in spital...poate la voi la Brasov sunt alte conditii dar la noi la Valcea e cumplit...stateau cate 2-3fete intr un pat...pe mine ma luasera durerile nasterii si imi adusesera alta gravida sa o puna cu mine in pat...dupa ce am nascut am platit o rezerva ca sa pot sta linistita...ar trebui sa chemi pe cineva care sa stea cu tine..sau nu ai rude la care sa stai in Brasov?

Membru inregistrat la
    15.06.2011
    Postari in forum
    113
    Citat Postat de Maria Vezi mesajul
    Ce vei avea fetita sau baiat???Daca e fetita ai grija ca de obicei fetele se nasc mai devreme..eu de ex trebuia sa nasc pe 15dec si am nascut pe 7...si cu internatul in spital nu e o idee buna pt ca e groaznic in spital...poate la voi la Brasov sunt alte conditii dar la noi la Valcea e cumplit...stateau cate 2-3fete intr un pat...pe mine ma luasera durerile nasterii si imi adusesera alta gravida sa o puna cu mine in pat...dupa ce am nascut am platit o rezerva ca sa pot sta linistita...ar trebui sa chemi pe cineva care sa stea cu tine..sau nu ai rude la care sa stai in Brasov?
    Si eu am nascut fetita si am nascut-o cu 4 zile mai devreme. Cat despre conditiile spitalizarii, cred ca ai dreptate, nu am luat in consideratie...

Floricica Senior julay's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.11.2009
    Postari in forum
    3.590
    Buna! Pe mine a inceput sa ma doara mijlocul in noaptea de joi spre vineri! Durerea a inceput sa urce pe sira spinarii, vineri la pranz durerea devenise permanenta iar burtica se contracta vizibil! Am intrat in baie sa-mi fac dus si am simtit nevoia sa urinez...de fapt se rupsese apa! Si am avut scaun de vreo 3 ori...in decurs de 2 ore:D! Aveam o prietena care-mi spunea intruna ca ea inainte sa nasca nu se mai putea ridica de pe toaleta...si asta ma facut sa ma gandesc clar ca se apropie nasterea!:):):):):):) Eram programata la cezariana martea urmatoare, dupa PASTE! Dar in Vinerea Mare fetita mea a hotarat sa vina!:) La ora 14 jumatate eram la spital, la ora 18 aveam contractii la 5 min iar la 18;45 am nascut!:) Iti tin pumnii si-ti doresc o nastere usoara si un bebe sanatos!:)

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    eu am fata si baiat.....amandoi nascuti cu intarziere.......superstitii alea cu fata vine mai repede......daca te duci in zone diferite ale tarii vei descoperii ca in unele locuri fetle sunt nerabdatoare...in altele baietii......asa ca.....doar TU iti cunosti corpul in asa fel incat sa iti dai seama ca a venit momentul......
    PLUS ca fiind prima nastere iti garantez ca ai la dispozitie cel putin 4 ore inainte sa vina pe lume pitica.......cred ca e suficient timpul ca sa ajungi la spital........
    DAR totusi sunt cateva semnale care te anunta ca se apropie momentul.........
    -pierderea dopului gelatinos
    -coborarea f mult a burticii......f vizibil in cazul burticilor care sunt stau mai "sus"
    -travaliul fals......contractii regulate,de intensitate medie(ce tie insa nu ti se vor parea de intensitate medie) care dupa cateva ore se opresc.......si te lasa sa te odihnesti........la mine travaliul asta fals a durat cam 2 saptamani.......in fiecare seara de la ora 9 si pana noaptea la 3.......bagajul statea mereu la usa .......dupa primele nopti ne-am obisnuit si nu mai dadeam fuga pe usa afara......
    -ruprea membranelor.........care nu cred ca necesita explicatii......
    iti doresc bafta si nastere usoara.......si cand va veni momentul crede-ma ca vei sti!

syg
    syg este offline.
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    27
    asa m am gandit si eu ...multumesc din inima ..te pup

syg
    syg este offline.
    Membru inregistrat la
    16.11.2011
    Postari in forum
    27
    din spusele dr am baietel .nu am rude in brasov,eu sunt din sinaia .maternitatea din bv este curata are o parte din spital cu rezerve curate ,costa putin mai mult dar merita .....imi este groaza doar ca sunt singura ,daca sotul meu ar fi aici cu siguranta ar fi mult mai bn dar din pacate nu poate sa fie alaturi de mn decat dupa 25 dec:((.nu inteleg de ce bebe meu de 2 nopti nu doarme deloc ,bate ingrozitor simt ca iese din burta si nu se potoleste nici ziua ...sa fie semn ca se apropie nasterea ......????te pop

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari