Ultimele discutii din forum
    oanap85
    Guest

Ce conditii sunt necesare pentru nasterea in Germania?

va rog daca stie cineva care sunt conditiile sa nasti in Germania?Am inteles ca daca nasti la ei ......................................................................................................................................................................................................................................
    Modificata de oanap85; 28.06.2011 la 12:09:24.

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Citat Postat de oanap85 Vezi mesajul
    va rog daca stie cineva care sunt conditiile sa nasti in Germania?Am inteles ca daca nasti la ei ai indemnizatia copil.de 1200euro si e obligatoriusa locuiesti dupa ce nasti 2 ani la ei.insa nu exista nici o alta conditie ?
    Eu sunt insarcinata in 6luni si as vrea sa nasc in Germania deoarece sotul nu mai lucreaza si pt. ca deja s-a hotarat sa stam numai 1 an cu copilul,plus ca ne este foarte greu,ma gandeam sa merg si sa nasc in Germania si intre timp poate isi va gasi si sotul meu ceva de munca acolo.nu stiu nici daca trebuie sa ai acte sau iti faci acte pe urma,adica dupa ce nasc?eu as vrea sa merg cu vreo saptamana inainte oare se poate?va rog mult daca stie cineva sa-mi raspunda.multumesc
    Pt. a beneficia de indemnizatie in orice alta tara este nevoie sa demonstrezi ca locuiesti acolo,sa lucrezi cu acte

Floricica Cu Vechime kamyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    Buna...eu lociuesc in Germania si am nascut aici....
    Iti trebuie mutatie....apoi automat asigurare medicala,o poza si contract de casa...sa vd unde locuiesti si acte de la serviul sotului(asa a fost la mine)cu cat castiga,sa vd dc ai bani sa traiesti....Apoi cu toate astea mergi in alta parte sa-ti dea dreptul de sedere...La inceput am avut pe un an,acum am pe 3 ani...nu am primit definitiv chiar dc sunt casatorita aici si fetita e nascuta tot aici....
    Apoi....bani pt ca nu am lucrat inainte am primit timp de un an de zile 300 de euro pe luna+alocatia care este de 184 de euro/luna pt fiecare copil....
    Deci concluzia e ca nu poti sta asa doar fara casa,lucru,dar mai ales asigurare medicala,care e ff importanta....
    Deci nu crede povestile tuturor....
    Si eu asa am zis ca mergi cu buletinul la primarie si iti faci mutatia...asa am auzit si eu pe vremea cand stateam in Ro si sotul si acum rade de mine.....nu se rez totul asa usor....

Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    Daca ar fii asa usor cum spui ar venii toate mamicile,ar naste in Germania,ar primii banii multi...ce bine ar fii,nu?
    Aici sunt alte conditii si e totul bine pus la punct...in alte tari poate o fii mai usor sa locuiesti,dar aici nu....apoi iti mai trebuie cont in banca sa-ti vireze banii si asta tot asa nu ti-l face dc nu ai mutatie.....

oanap85
    Guest
    am inteles dar trebuie sa ai si ceva timp decand locuiesti acolo?
    Modificata de oanap85; 28.06.2011 la 12:07:45.

Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    Citat Postat de oanap85 Vezi mesajul
    am inteles dar trebuie sa ai si ceva timp decand locuiesti acolo?sa am unde sa stau acolo nu ar fi o problema dar pana sa-si gaseasca sotul de munca ar dura ceva timp si eu nu mai am decat maxim 3 luni pana nasc..off e asa de complicat sotul meu vrea sa mearga desi mie sincer mie frica sa nasc acolo mai ales ca nu m as intelege cu nimeni dar nici sa raman aici singura cu 3 copii
    E cam dificila situatia ta.....dc ai la cine sta acolo,pers respectiva trebuie sa mearga cu tine la primarie si sa faca toate actele cum ca stati la ea si atunci trebuie sa castige ea suficient cat sa poti trai 5 pers cate sunteti voi plus ei...deci e cam greu....
    Si apoi asig medicala eu am platit un an jumate 140 de euro pe luna asigurarea...apoi dupa ce ne-am casatorit am intrat pe asig sotului toti automat....
    Iar despre limba e intr-adevar greu dc nu stii...Nici eu nu am stiut,am mers apropae un an la scoala si pot spune ca stiu atat cat sa ma descurc,dar nu f mult....la inceput sotul mergea cu mine peste tot,la medici,la banca,peste tot...
    In Ro lucrezi, o sa iei bani de mame?
    Lasa-l pe sot sa merga prima data,tu stai in Ro unde banuiesc ca ai parinti,prieteni si dupa ce sotul isi gaseste de lucru ceva stabil,o chirie va mutati si voi...atunci o sa beneficiezi de aloctie pt copii,deci o sa fie 500 de euro(dc am inteles bine 3 copii)....
    Apoi trebuie sa te gandesti ca trebuie dusi la gradi...care costa 90eurogradinita+mancarea...ajungi pe luna intre140-150 euro pt un copil....Deci sunt cam multe cheltuieli pe care trebuie sa le iei in calcul...

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Oana parerea mea sa studiati inainte sa mergeti acolo..mai ales ca nu stiti limba
    e cumplit acolo.printre straini,....cu 2 copii..si altul pe drum...aveti grije de voi!
    lasa sotul sa mearga sa studieze terenul..si apoi mergeti si voi daca e totul ok..
    nu cred ca te ajuta cu ceva daca e sotul cu voi...si nu are servici acolo..va chinuiti cu 3 copii

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Citat Postat de kamyy Vezi mesajul
    Buna...eu lociuesc in Germania si am nascut aici....
    Iti trebuie mutatie....apoi automat asigurare medicala,o poza si contract de casa...sa vd unde locuiesti si acte de la serviul sotului(asa a fost la mine)cu cat castiga,sa vd dc ai bani sa traiesti....Apoi cu toate astea mergi in alta parte sa-ti dea dreptul de sedere...La inceput am avut pe un an,acum am pe 3 ani...nu am primit definitiv chiar dc sunt casatorita aici si fetita e nascuta tot aici....
    Apoi....bani pt ca nu am lucrat inainte am primit timp de un an de zile 300 de euro pe luna+alocatia care este de 184 de euro/luna pt fiecare copil....
    Deci concluzia e ca nu poti sta asa doar fara casa,lucru,dar mai ales asigurare medicala,care e ff importanta....
    Deci nu crede povestile tuturor....
    Si eu asa am zis ca mergi cu buletinul la primarie si iti faci mutatia...asa am auzit si eu pe vremea cand stateam in Ro si sotul si acum rade de mine.....nu se rez totul asa usor....
    Citat Postat de kamyy Vezi mesajul
    Daca ar fii asa usor cum spui ar venii toate mamicile,ar naste in Germania,ar primii banii multi...ce bine ar fii,nu?
    Aici sunt alte conditii si e totul bine pus la punct...in alte tari poate o fii mai usor sa locuiesti,dar aici nu....apoi iti mai trebuie cont in banca sa-ti vireze banii si asta tot asa nu ti-l face dc nu ai mutatie.....
    Exact...................numai povesti fantastice.....asa ceva auzisem eu cu nasterea in SUA.

Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    salut,
    locuiesc si eu in Germania si m-am casatorit si am nascut un bebe aici si va spun din start ca birocratie au si ei cat incape...deci povestile cum ca vii aici si statul german iti pun toate in tava e cam minciunica...cum spunea cineva mai sus.. asa ar veni oricine sa nasca aici sa ia bani etc....
    sotul are dubla cetatenie, si pt a ne casatori am avut o gramada de umblatura (in ro si in ger pt pus la punct actele ale mele si ale lui)... apoi totul a fost f usor cu bebe... bebe intr-adevar are cetatenie germana, si intr-adevar,dupa ce m-am casatorit am primit toate drepturile (munca, sedere, asigurare sociala si de sanatate etc)dar in conditiiile in care sotul e cetatean german... altfel e foarte greu(dar nu imposibil)... cunosc o familie de romani(mama, tata si un bebe) care au fost ajutati de o famile de nemti sa stea in Germania; initial i-au facut mamai drept de munca si i-au lasat sa locuiasca la ei, apoi au bagat pe bebe la gradinitza, iar tatal a fost refuzat de cateva ori la dreptul de munca(era in plina criza economica), drept pe care l-a obtinut in sfarsit acu vreo 2 luni...si deci raman definitiv in Germania... ce nu va pot spune e cum au reusit si care sunt dedesupturile legilor germane...dar se poate daca cunosti pe cine trebuie...
    Cat despre suma de bani pentru nastere e cam fabulatie...de ex eu pt un copil primesc 184 euro alocatia copilului, si 300 euro elterngeld(ajutor pt mama).. alocatia pt copil se primeste pana cand face 18 ani , sau 27 daca continua studiile, iar ajutorul de mama un an de zile...si cam atat...pt un al doilea copil se primeste tot 184 euro, pt al treilea copil vreo 200 , pt alt patrulea copil 215 si apoi suma ramane fixa indiferent cati copii mai faci...deci nush zau daca e o asa bogatie, tinand cont de faptul ca unui copil ii trebuiesc destule, nu mai zica ca trebuie sa platesti gradinitza(care aici in zona mea e cam 200 euro pe luna)- deci un fel de iau pe mere si dau la pere... eu va urez multa bafta dar trebuie sa va pregatiti cu multa rabdare si forta de munca daca alegeti Germania , pt ca nu e statul care primeste tocmai cu bratele deschise auslanderi...
    Modificata de iri_nuk; 08.12.2010 la 11:06:09.

oanap85
    Guest
    da aici iau indemnizatia copilului..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
    Modificata de oanap85; 28.06.2011 la 12:06:27.

oanap85
    Guest
    oricum... va multumesc pentru raspunsuri

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari