Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata adela05's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421

Baneocin pudra folosit in perioada sarcinii

De cand am ramas insarcinata, au inceput sa-mi apara cosuri pe fata. De fiecare data, am aplicat, local, baneocin pudra. Stiu ca nu este indicat sa administrezi pe plagi foarte mari, deoarece exista un risc de a trece de placenta.
    Voi ce parere aveti? Credeti ca o aplicare locala, pe cos/rana de la cos, poate pune vreo problema?
    Multumesc

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Parerea mea ca ar trebui sa nu-l mai folosesti..ca nu e bun ,stiu ca nu sunt frumoase cosurile ..dar cred ca exista si altele cu care poti sa le tratezi sa zic asa

Sarcina si alaptare
    In caz de posibila resorbtie, Baneocinul se aplica cu multa prudenta; neomicina, ca si toate antibioticele aminoglicozidei, traverseaza placenta. S-a descris aparitia de leziuni ale aparatului cohlear la fat, in cazul administrarii de doze mari pe cale parenterala

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Poate te ajuta fetele care stiu mai multe.
    eu l-am folosit dupa ce am nascut..dadeam acolo unde era operatia cezariana si pentru bebelus pentru iritatile fesiere mai severe.Era singurul care l-a ajutat.

Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421
    Citat Postat de dami28elena11 Vezi mesajul
    Parerea mea ca ar trebui sa nu-l mai folosesti..ca nu e bun ,stiu ca nu sunt frumoase cosurile ..dar cred ca exista si altele cu care poti sa le tratezi sa zic asa

Sarcina si alaptare
    In caz de posibila resorbtie, Baneocinul se aplica cu multa prudenta; neomicina, ca si toate antibioticele aminoglicozidei, traverseaza placenta. S-a descris aparitia de leziuni ale aparatului cohlear la fat, in cazul administrarii de doze mari pe cale parenterala
    Nu o sa-l mai folosesc, dar l-am folosit de la inceputul sarcinii si pana acum. Ideea e ca nu cred ca administrare locala, pe o suprafata mica, poate fi considerata "administrare de doze mari pe cale parenterala".
    Ce parere ai?

Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    Adevarul este ca mai bine evitam medicamente care sunt cu risc.
    Sarcina usoara si un bebelus sanatos iti doresc!

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    Citat Postat de adela05 Vezi mesajul
    Nu o sa-l mai folosesc, dar l-am folosit de la inceputul sarcinii si pana acum. Ideea e ca nu cred ca administrare locala, pe o suprafata mica, poate fi considerata "administrare de doze mari pe cale parenterala".
    Ce parere ai?
    buna adela
    si eu sunt de parere ca folosit chiar si pe zone ff mici tot afecteaza. e posibil sa fie ceva hormonal si atunci de la crema tot nu trece. ai fost la vreun medic, eventual dermatolog care te poate ajuta? incearca ceva naturist, homeopat. trebuie mare grija in sarcina.
    sarcina usoara in continuare:)

Membru inregistrat la
    17.03.2011
    Postari in forum
    1.421
    Citat Postat de avvva Vezi mesajul
    buna adela
    si eu sunt de parere ca folosit chiar si pe zone ff mici tot afecteaza. e posibil sa fie ceva hormonal si atunci de la crema tot nu trece. ai fost la vreun medic, eventual dermatolog care te poate ajuta? incearca ceva naturist, homeopat. trebuie mare grija in sarcina.
    sarcina usoara in continuare:)
    Dar cum va explicati ca, la anumite afectiuni, il recomanda chiar medicii ginecologi? Nu credeti ca e putin exagerata ideea ca face rau, chiar si aplicat pe zone mici?

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Parerea mea este ca riscul este infim, e mult mai mare riscul sa ai accident de masina, si din aia tot circuli. Normal, ca ideal ar fi sa folosesti ceva care sa nu contina antibiotic, sa nu treaca prin placenta, etc... dar oare cate substante sunt cu adevarat studiate, mai ales din cele homeopate care toata lumea are impresia ca pot face doar bine.
    Eu nu mi-as face probleme pentru ce a fost si probabil acum ca am aflat ca la doze mari pot exista efecte as incerca sa gasesc alta solutie.
    Cosurile clar apar pe fond hormonal, si starea asta se accentueaza in sarcina, dar si imediat dupa nastere.
    Pupici si relaxeaza-te, ca stiu si persoane care au luat tratament oral cu neomicina 7 zile si ginecologii aveau parerile impartite, iar bebe a fost cat se poate de ok.

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    Citat Postat de adela05 Vezi mesajul
    Dar cum va explicati ca, la anumite afectiuni, il recomanda chiar medicii ginecologi? Nu credeti ca e putin exagerata ideea ca face rau, chiar si aplicat pe zone mici?
    :) Adela, ai cerut pareri, eu am raspuns. si nu e ceea ce ai fi vrut tu sa auzi...
    poate sunt eu exagerata dar... eu am pierdut o sarcina si cand am ramas din nou, m-am ferit de tot ceea ce presupune un risc cat mai mic in sarcina. adica: am renuntat la cafea, par vopsit, am renuntat chiar si la creme de fata si de corp- am folosit uneori doar ulei de bebe, medicamente sub nicio forma nu am luat- desigur, doar cele care le aveam eu anume pt sarcina mea cu amenintare de avort, chiar si la unele mancaruri, la sucuri, la unele ceaiuri care nu sunt bune in sarcina.. tot ce am citit eu ca nu e voie. stiu ca am fost exagerata dar am preferat asa decat sa mai trec din nou prin ce am trecut,mai ales ca atunci nu a fost nicio explicatie. sau iar eram ff speriata de malformatii!! eu zic ca daca scrie pe prospect ca trece de placenta, nu are rost sa ne mai intrebam daca e voie macar putin sau nu. nu e voie si gata!
    dar asta desigur, depinde de fiecare dintre noi si de conceptia sa asupra sarcinii si riscurile aparute. normal ca am vazut femei care au baut alcool, care s-au vopsit, care au fumat si tot au nascut un copil f sanatos. f bine si ma bucur pt ele, eu am facut ceea ce am simtit ca trebuie sa faca o gravida si nu discut si nu ma intereseaza cine ce a facut si ce a nascut. eu m-am gandit mereu la copilul meu care e inauntrul meu si mereu imi imaginam ca ceea ce este interzis, lui ii face rau.
    mai exista cazuri cand medicii recomanda unele medicamente atunci cand afectiunea este mai grava decat folosirea medicamentului/cremei. dar eu nu cred ca este atat de grav sa ai cosuri pe fata in timpul sarcinii.
    eu zic ca poti intreba si dr tau, vezi ce spune. o sarcina usoara si la termen:)
    Modificata de avvva; 04.12.2011 la 11:57:24.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari