Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860

Avem voie sa bem socata in sarcina?

Eu sunt la a doua sarcina abea in 3-4 sapt dar inainte sa aflu am facut socata din flori de soc..si am aflat ca nu este buna in sarcina ca provoaca contractii sau chiar pierderea sarcinii,oare asa este? Stau cu ea asa rece in frigider si nu stiu ce sa fac ,am mai facut si 10 litrii!!!!!!!!!!!!!

Floricica Nou Venita Raluchet's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Sucul de soc si ceaiul de soc cresc tensiunea si cred ca ultimul lucru pe care ti-l doresti e sa ai tensiune mare in sarcina de asemenea se stie ca exista un toxic (alcaloid), care se gaseste in frunze si ramuri, dar nu in fructe. In plus, in flori exista un al doilea toxic. In sucul facut din flori, ar putea exista ambele. Efectul lor este slab, multa lume le consuma, dar nu este bine cunoscut efectul asupra sarcinii. Am gasit cel putin doua surse, destul de serioase, care spun sa nu se ia in sarcina. In primul trimestru de sarcina ar trebui evitata orice substanta cu risc.

Multa sanatate!

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    multumesc..eu am si tensiunea destul de ridicata deci...il voi ignora complet(((((((((((((((

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Nu-mi poti da mie socata??!!! Ce pofta mi-ai facut :P Nu cred ca iti face rau daca bei un pahar de socata, dar pentru linistea ta...lasa-i pe altii sa bea :)

Floricica Cu Vechime SilviaPopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2009
    Postari in forum
    5.395
    Da da da, lasa pe altii sa bea stau si eu la rand pt un pahar din socata ta!

sadia
    Guest
    Daca lasi si reteta aici te rauuuuuuu.......eu nu stiu sa o fac stiu ca e foarte buna de baut dar cam nociva.
    E bine totusi sa o eviti.

Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Florile de soc sunt recomandate ca terapie pentru combaterea multor afectiuni: digestive (au proprietati diuretice si laxative), respiratorii (raceala, gripa si bronsita), dermatologice, oculare, reumatice, cardiace sau de nutritie (in cura de slabire).

Ingrediente
    10-12 flori mari soc (se pot adauga si mai multe daca va place sucul mai concentrat)
    1 kg de zahar (se poate inlocui cu miere)
    2-3 lamai mari
    8 gr drojdie proaspata
    8 litri de apa rece
    un borcan de 10 litri

Mod de preparare
    Se spala florile de soc si se pun pe fundul borcanului. Se adauga zaharul si sucul de lamaie, plus cojile de lamaie taiete felii (se poate pune si coaja de lamaie rasa). Apoi se pune apa cat sa acopere totul si se lasa pana a doua zi la macerat.
    A doua zi se umple borcanul cu apa rece, se amesteca, se adauga drojdia (care ajuta la fermentatie), se acopera cu un tifon si se mai lasa 2 sau 3 zile intr-un loc cald si insorit (depinde cat de cald este in locul de depozitare).

In fiecare zi se amesteca lichidul din borcan, dimineata si seara. Ca sa va asigurati ca totul decurge bine, gustati amestecul, in felul acesta veti stii cand este gata. Atunci cand a ajuns la nivelul de aciditate dorit, strecurati socata, puneti-o in sticle si depozitati-o in frigider. Socata se serveste rece.

O cura de 2 saptamani, cu cate 1 litru socata pe zi, are efecte remarcabile la persoane cu surmenaj nervos, astenie.

Sursa : Gustos.ro

Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Eu fac din 10L de apa rece pun 10 flori de soc,un kg de zahar si o lamaie mare. O lasa 2,3 zile la caldura dupa care o bag in frigider la rece.Se face si cu drojdie,dar eu nu folosesc pentru-ca nu ne place.

Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Eu am folosit 15 flori de soc mari si frumoase,1 kg de zahar ,2 lamai ,1 lingura de sare de lamaie si 10 boabe de orez(iese mai acidulat decat cu drojdie si fermenteaza in max 4 zile deci mult mai repede decat cu drojdia).Se amesteca zilnic dim si seara se pune intr-un borcan de 10 litri ...iese foarte buna si acidulata!E asta este nu voi bea,ce sa fac bebe are prioritate clar ...)))))
    Ps.Va invit la un pahar daca aveti drum prin Tineretului))))

Membru inregistrat la
    05.06.2011
    Postari in forum
    193
    Sarcina usoara si cu final fericit!

Floricica Cu Vechime flavia69's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    6.193
    buna seara, nu stiam ca socata are efect negativ in sarcina, va dau si eu o reteta care mie mi-a iesit super:
    - 15 flori de soc
    - 5 lamai
    - o jumatate lingurita de drojdie (poate fi inlocuita cu boabe de orez)
    - 800 gr zahar
    - 5 litri de apa
    se fierbe apa cu zaharul; cand a clocotit, se ia de pe foc, se pun florile de soc, zeama de la lamai si coaja lamailor, taiata in bucatele); se lasa 8 ore, dupa care se adauga drojdia si se lasa in bucatarie, pe aragaz, acoperita; se amesteca din cand in cand; intr-o zi, aveti o socata super; se trage la sticle si se baga la frigider, apoi se consuma rece si acidulata! :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari