Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita miamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2014
    Postari in forum
    5

Testul genetic care detecteaza anomaliile genetice in timpul sarcinii

Sunt insarcinata in 10 saptamani si la eco i se pare medicului ca ceva nu este ok cu bebelusul. :((( mi s-a recomandat sa fac un test genetic din sange. Cica este usor de facut. Voi ce stiti despre acest test?

Floricica Nou Venita csila's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2014
    Postari in forum
    2

testul de sange

Well, acum 2 zile am facut si eu acest test, practic ti se va recolta sange care se va compara cu vreo 2 substante pentru identificarea sindromului down. Este un test simplu, eu iti recomand sa-l faci, nu presupune absolut nici un risc pt sarcina. Amniocenteza este periculoasa, exista posibilitatea pierderii sarcinii, sau infectie. Asa ca ai grija ce iti cer, si nu semna nimic pana nu citesti bine inainte.
    Imagini atasate
    Modificata de csila; 30.10.2014 la 18:55:17.

Floricica Nou Venita csila's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2014
    Postari in forum
    2
    Si mai este un test care il fac prin sange, dar nu stiu daca in Romania il fac, aici in USA au inceput sa-l faca de vreo 5 ani. Se recolteaza sange de la mama si proba din gura tatalui, si pot identifica adn-ul bebelusului, astfel se poate observa daca ovulul fecundat de spermatozoid a fost sanatos, si se pot identifica anumite anomalii, sau starea de sanatate a copilului pe viitor, daca va fi sanatos sau bolnavicios. Mie mi l-au facut si pe ala. Poate e vorba de acel test.

teodoraioana
    Guest
    Citat Postat de miamaria Vezi mesajul
    Sunt insarcinata in 10 saptamani si la eco i se pare medicului ca ceva nu este ok cu bebelusul. :((( mi s-a recomandat sa fac un test genetic din sange. Cica este usor de facut. Voi ce stiti despre acest test?
    Probabil ti-a recomandat sa faci dublu test...
    Imi pare rau ca zice ca ceva nu e ok.. sper sa iti iasa ok analizele si sa mergi iar la eco sa fie ok.. la dublu test iti ia sange si iti face si eco pt ca face niste masuratori care impreuna cu analiza de sange vor da rezultatul...
    Sper ca are un eco bun medicul tau...daca ai posibilitatea spune-i sa iti faca 4d..
    Iti doresc multa sanatate si sa fie totul in regula cu bebe.

teodoraioana
    Guest
    Amniocenteza ti-o recomanda doar in cazul in care iti ies rezultate rele la dublu si la triplu test...Deasemenea sa citesti despre amniocenteza, se face in cazuri mai extreme deoarece e destul de periculoasa si nu se face doar la banuieli nefondate....
    sa astepti pana ai rezultatele si dupa vezi ce iti recomanda!

Membru inregistrat la
    30.10.2014
    Postari in forum
    5
    Mi-a dat un alt test PrenaTest si depisteaza mai multe anomalii si este un test european. cica ar fi singurul acreditat in europa. va spun mai multe dupa ce il fac.
    Modificata de littleprincess; 20.02.2015 la 16:54:18.

Membru inregistrat la
    30.10.2014
    Postari in forum
    5
    mi-a zis ca e un test de screening pentru sindroame des intalnite Down, Edwards

Floricica Nou Venita merryrotaru's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.07.2014
    Postari in forum
    14
    Mie la dublutest mi-a iesit risc mare de sindrom down 1/50, la ecografie nu se vedea nimic anormal...totusi pentru a fi sigura ca nu e nici o problema mi s-a recomandat amniocenteza care e 99,8% sigura...

Mi-au explicat care sunt riscurile de a pierde sarcina :2% un procentaj destul de mic...m-am gandit foarte bine ce sa fac ..am luat in calcul toate posibilitatile...si am preferat sa stiu sigur daca bb este bine sau nu...nu cred ca rezistam pana la nastere sa ma intreb daca totul e bine sau nu.
    Am luat decizia de a face amniocenteza..din fericire nu au fost urmari dupa procedura si am aflat ca bb este perfect normal ,nu are nici o anomalie..acum am 27 saptamani si totul decurge normal...
    Iti doresc din suflet sa iasa totul bine ca am trecut si eu prin asta...1000 de intrebari , plansete si ganduri negre..oricat ai incerca nu poti sa nu te gandesti daca bb chiar eare ceva sau e sanatos..
    Sarcina usoara si un bb sanatos!!!

teodoraioana
    Guest
    Miamaria Doamne Ajuta sa iti iasa bine. Tu de unde esti?

merryrotaru Ma bucur din suflet ca a fost ok la amniocenteza. Doamne Ajuta sa fie totul perfect pana la capat si sa ai un bebe sanatos!

Floricica Nou Venita sandcastle's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.11.2014
    Postari in forum
    1
    Citat Postat de miamaria Vezi mesajul
    Mi-a dat un alt test PrenaTest si depisteaza mai multe anomalii si este un test european. cica ar fi singurul acreditat in europa. va spun mai multe dupa ce il fac.
    Sunt tare curioasa daca ai facut testul si cum a iesit??

Floricica Senior raluca28's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.11.2009
    Postari in forum
    2.806
    Testele genetice nu schimba nimic, il faci doar in cazul il care vrei sa avortezi in conditiile in care exista o anomalie cromozomiala. Daca avortul iese din calcul, atunci te sfatuiesc sa nu faci teste genetice, ci sa te bucuri e sarcina. Doar amniocenteza da rezultate 100% sigure, tocmai am citit despre doua mamici care au facut testele in SUA (matena21) si au avut rezultate fals pozitive, infirmate de amniocenteza. Eu am copil cu anomalie cromozomiala, si este un dar si o bucurie, ne face foarte fericiti. Fiecare copil are dreptul la viata si la a-si implini scopul cu care e trimis pe pamant. Si la sarcina asta am refuzat testele genetice, pentru ca nu as face in nici un caz avort. Vreau sa ma bucur relaxata de sarcina. Ecografiile, da, au rostul lor, daca e vreo problema rezolvabila se poate depista in sarcina si se pot rezolva ulterior.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari