Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Dragele mele,

Am deschis acest subiect gandindu-ma ca sunt cu siguranta "proaspete gravidute" care nu stiu incotro sa o ia si ce trebuie sa faca pentru sanatatea lor si a bebelusului.

Astfel, ce vroiam eu sa va propun este ca fiecare burtica sau mamica cu experienta sa ne scrie despre analizele care se fac pe parcursul celor 40 de saptamani de sarcina, teste obligatorii, teste care este bine sa fie facute etc. Si asa, sa creem impreuna un ghid al testelor din sarcina.

Floricica Avansata loreley's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    Felicitari gabitzza!foarte bun subiectul.daca ar fi sa scriu eu toate analizele facute pe perioada celor 40 de saptamani de sarcina mi-ar trebui vreo 5pagini,am facut fffff..multe si mai ales ca am RH-UL negativ si am vrut sa ma asigur ca bebele e bine,se dezvolta normal.Sfatul meu pentru viitoarele mamici este sa faca analize luna de luna si daca medicul nu le recomanda sa ceara ele sa faca analize,e foarte important sa stii daca bebul se dezvolta bine,daca ia in greutate intr-un cuvant sa fii informata de evolutia lui.Din pacate in Romania rari sunt doctorii ce-si dau cu adevarat interesul,mamicile poate multe nu stiu ce analize trebuiesc facute si din aceasta cauza se nasc din pacate copii cu malformatii si cazurile sunt din ce in ce mai multe.Iar mamicile cu RH negativ nu ar trebui sa intre in panica,pentru ca aud multe de genul:am RH neg.daca nu pot duce sarcina?daca iese bebele cu probleme?eu am avut o sarcina foarte usoara si bebu a fost sanatos(4,360gr).si cel mai important dintre toate analizele e cea 3D(se face la 5-6luni)care iti masoara fiecare particica o copilului(inima,ficat,etc)se observa tot.Eu nu stau in tara si nu am nascut in tara,dar am auzit multe cazuri.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Asa este loreley, din pacate multe mamici nu stiu ce trebuie sa faca si poate au si ghinioul sa nu aiba un medic care sa le indrume, tocmai de aceea am zis ca daca putem face impreuna o lista cu analize, gravidutele pot merge la medic, informate si vor sti despre ce sa intrebe.

Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    am sa incerc sa scriu cateva analize dar astea nu sunt toate.in primul trimestru se fac analize uzuale de sange si se va realiza urocultura cu antibiograma in vederea prevenirii infectiilor din col:cglamidia sau microplasma.la sange se fac analize pentru depistarea anumitor tipuri de virusi sau malformatii:toxoplasma,hepatita B si C si HIV.se face si analiza pentru depistarea RH.in sapt.11-13 se face un test la sange sau o ecografie morfologica a embrionului.aceasta poate detecta sindromul down si analizeaza anatomia embrionului,aceasta se poate face pana in sapt. a20-a deoarece in jurul acestei formarea cordului si a marilor vase din corp e definitiva.la ecografia pentru acest sindrom daca embrionul nu e ok se observa o forma ciudata a capului.in sapt.16-18 se face A-test asta daca nu s-a facut dublul test in primul semestru.asta se refera la masurarea a trei hormoni:AFP,B-HCG si E3.principalele malformatii sunt cele cardiace.in sapt. 20-23 se face faimoasa ecografie 3D.in sapt.24 se face si acea injectie prt.cele cu RH negativ:RHOPHYLAC.A!IN SAPT.14-16 SE FACE TESTUL DE PROVOCARE LA GLUCOZA 0SULIVAN(depistarea diabetului gestational)in trim.3 de sarcina medicultrebuie sa verifice situatiaplacentei si a copilului.voi reveni acum va las ca s-a trezit bebul

Floricica Senior arrriadna's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.01.2008
    Postari in forum
    2.821
    Prinsa cu analizele importante - bine scris, Loreley- nu mi-am dat seama ca tuta de asistenta a uitat de prima glicemie. Nu am facut decat in trim 3 (noroc ca a iesit bine).
    Pt urocultura mi-am luat urocultoare si dimineata cand m-am dus sa imi ia sange, si secretii (papanicolau si cultura din col) am dus si borcanasele. Pt cine nu stie, urocultura se ia in 2 ture: primul jet intr-un borcanel si "pe la mijloc" in altul.
    Cand e vb de triplul test si ecografii intrebati-va medicii, pt ca softurile functioneaza diferit! La mine, de ex, triplultest s-a facut in sapt 21 (softul dadea cele mai bune rezultate pe sapt 20-23..). La fel, prima morfologie am facut-o in sapt 14 cand ni s-a spus si sexul lui BB si-am auzit-o pe Doppler. A doua morfologie, 20-23.
    Apropos de 3D si 4D ni s-a explicat ca toate masuratorile se fac foarte bine si frumos pe 2D si ca n-avea rost sa platim dublu, doar "asa". :) Sincer, eu am plans 2 zile dupa 4D pt ca mi s-a parut ca fi-mea e nasoasa...
    Analizele pt trim 3 le-am facut in sapt 32, odata cu penultima ecografie.

Apropos de medici si de cum sunt in raport cu noi. Am anuntzat din prima ca "io-s mai zuza" si am rugat sa imi dea indicatii "ca la prosti". De fiecare data cand merg la consultatie am grija sa imi iau ceva de scris. E super-util. Ba chiar, uneori cand ma framanta ceva scriu intrebari scurte si la obiect si solicit raspunsuri. Indiferent cat de ocupati medicii, niciodata nu am fost refuzata. ;)

Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    arriana,din cate stiu eu testul DOPPLER se face in sapt.32-36,acest test controleaza oxigenul pe care il primeste copilul.este important deoarece daca noi avem tensiune,diabet sau obosim repede cantitatea de oxigem nu mai e la fel ca atunci cand n-am avae nimic.iar analiza pentru depistarea diabetului se mai face si in sapt.24-28(se ia sange si se bea un likid fff..dulce,50gr iar la o ora se ia iar sange).iar referitor la faptul ca intrebi faci foarte bine si eu intrebam de 100ori daca nu intelegeam ceva,iar in legatura cu pixul si foaie e o idee extraordinara pentru ca sunt atat de multe intrebari si cand ajungi la consult uiti sa intrebi anumite lucruri.mai ai un pic,nerabdarea ta de sa-ti tii puil in brate se apropie cu pasi repezi de final.iti doresc sa ai nastere usoara si o papusica sanatoasa sa va bucurati de ea si sa va faca fericiti!pupici

bbk
    bbk este offline.
    Floricica Nou Venita bbk's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2008
    Postari in forum
    2
    Felicitari pentru topic! Eu sunt nou-venita in forum si alerg disperata dupa informatii despre ecografia morfofetala. Cand se face prima data? E acelasi lucru cu 3D? Daca nu, 3D cand se face? Si unde?
    Multumesc.

Floricica Novice darria's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2008
    Postari in forum
    335
    Fetelor, stiti cumva care sunt valorile normale ale colesterolului in sarcina? Am citit ca in ultimul trimestru de sarcina cresc, dar cat de mult e normal sa creasca? Mie mi-a iesit colesterol total 306 in saptamana 32. Voi cu ce valori v-ati confruntat? Am de gand sa mananc numai fructe si legume de acum incolo.

Floricica Nou Venita fralinka's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2008
    Postari in forum
    12
    si eu sunt disperata!
    nu stiu cand se face morfofetala din al doilea trimestru. din informatiile care le-am cules de pe net am inteles ca periada optima ar fi intre a 20 si a 24 a saptamana! dar eu mi-am facut 2 programari:
    1. la Medlife la d-na doctor Cheles despre care nu am citit nimic bun :( si sunt speriata toata! as avea atunci fix 23 saptamani! ma bate gandul sa renunt pentru ce am patit la Medlife: mi-au gresit analizele si am fost diagnosticata eronat cu hepatita C. nu va spun prin ce am trecut...
    2. la centrul Sanador la domnul doctor Herghelegiu despre care am citit numai de bine. dar atunci as avea 25 saptamani si 4 zile. ma intreb: oare este tarziu? as fi chiar la finalul trimestrului II!!
    voi ce spuneti?

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    bbk bine ai venit in comunitatea de prieteni Copilul.ro

Morfologia fetala pentru trimestrul II se face intre saptamanile 20 si 24 si in general se face 4D. Masuratorile lui bebe se fac in 2D si apoi il studiaza un pic si 4D pt ca se vede mult mai bine si este foarte spectaculos.

fralinka despre dl dr. Herghelegiu si eu am auzit numai cuvinte de lauda, nu stiu sa iti spun exact daca este mult prea tarziu la 25 de saptmani...
    Eu iti pot recomanda cu toata increderea Dr. Claudia Stefanescu de la Centrul medical Victor Babes. Este o dr minunata si personalul de acolo este de exceptie. Poti incerca sa dai un telefon si poate reusesti sa prinz programare in perioada optima.

Floricica Nou Venita fralinka's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2008
    Postari in forum
    12
    gabitzza, iti multumesc foarte mult pentru ajutor. datorita sfatului tau am reusit sa prind o programare in 16 sept. la doamna doctor Claudia Stefanescu, in a 22-a saptamana de sarcina. deci sunt in grafic!
    multumesc foarte mult! sanatate!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari