Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alecsa20's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2011
    Postari in forum
    8

Contract de munca pe perioada determinata

Contract determinat
    Cine ma poate ajuta si pe mine cu detalii despre acest subiect tinand cont ca anul trecut s-a schimbat legea in defavoare angajatilor, de exemplu eu lucrez de un an si ceva intr-o banca si mi se tot prelungeste contractul din 3 in 3 luni, dar nu am reusit sa trec la un contract nedeterminat deoarece este politica firmei, iar legea permite acest lucru.Eu inteleg ca daca ramai insarcinata si ai un contact determinat, dupa ce ai anuntat angajatorul , acesta daca doreste poate sa nu mai prelungeasca contractul fara nici o consecinta (din fericire nu a fost cazul meu)Mie mi-au prelungit contractul dar am alta intrebare acum:
    Sunt insarcinata in 29 saptamani si trebuie sa nasc pe 27 -03- 2012, problema este ca eu am un contract determinat la munca care expira la 30-04-2012(dupa ce nasc mai exact).Intrebarea mea este daca eu beneficiez de indemnizatie in aceasta situatie , tinand cont ca imi expira contractul inainte sa se termine cele 42 de zile dupa nastere( care din cate stiu sunt platite de angajator).Cum trebuie sa procedez in aceasta situatie ?Pot depune cererea pt CCC chiar daca nu au trecut cele 42 de zile, sau daca expira contractul in aceasta perioada adio indemnizatie .

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de alecsa20 Vezi mesajul
    Contract determinat
    Cine ma poate ajuta si pe mine cu detalii despre acest subiect tinand cont ca anul trecut s-a schimbat legea in defavoare angajatilor, de exemplu eu lucrez de un an si ceva intr-o banca si mi se tot prelungeste contractul din 3 in 3 luni, dar nu am reusit sa trec la un contract nedeterminat deoarece este politica firmei, iar legea permite acest lucru.Eu inteleg ca daca ramai insarcinata si ai un contact determinat, dupa ce ai anuntat angajatorul , acesta daca doreste poate sa nu mai prelungeasca contractul fara nici o consecinta (din fericire nu a fost cazul meu)Mie mi-au prelungit contractul dar am alta intrebare acum:
    Sunt insarcinata in 29 saptamani si trebuie sa nasc pe 27 -03- 2012, problema este ca eu am un contract determinat la munca care expira la 30-04-2012(dupa ce nasc mai exact).Intrebarea mea este daca eu beneficiez de indemnizatie in aceasta situatie , tinand cont ca imi expira contractul inainte sa se termine cele 42 de zile dupa nastere( care din cate stiu sunt platite de angajator).Cum trebuie sa procedez in aceasta situatie ?Pot depune cererea pt CCC chiar daca nu au trecut cele 42 de zile, sau daca expira contractul in aceasta perioada adio indemnizatie .
    https://www.copilul.ro/forum/parinti...14/index2.html ai aici raspunsul

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    buna alecsa
    iti pot raspunde eu, stiu un caz similar
    asadar, angajatorul tau iti plateste concediul de maternitate pana cand ai tu contractul, apoi vei duce hartiile cu concediul maternal [poti sa iei toate cele 126 zile prevazute de lege] + ceva de la locul de munca, parca salariile pe ultimele 6 luni si copie dupa contactul de munca, la casa de asigurari si ei iti vor plati concediul. dupa ce au expirat zilele de concediu, atatea cate ai dorit sa-ti iei, la depunerea dosarului pt indemnizatie de crestere a copilului, cei de la casa de asigurari trebuie sa-ti dea o adeverinta prin care sa reiasa faptul ca ti-au platit concediul pe perioada cutare. ca sa fii sigura si linistita, mergi pana la casa de asigurari, acolo unde depune contabilul vostru concediile medicale si vorbeste cu cineva autorizat de acolo sa-ti confirme ceea ce am spus eu mai sus, pentru a fi sigura si sa poti sta linistita.
    sarcina usoara!!
    Modificata de avvva; 08.01.2012 la 05:19:15.

Membru inregistrat la
    27.09.2011
    Postari in forum
    8
    Multumesc frumos pentru raspuns , mai m-am linistit acum:)

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Si pe mine ma intereseaza ceva legat de contr.munca -cum pot afla daca angajatorul imi plateste toate taxele si daca in caz ca voi mai avea un copil imi pot lua indemizatia...???

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Si pe mine ma intereseaza ceva legat de contr.munca -cum pot afla daca angajatorul imi plateste toate taxele si daca in caz ca voi mai avea un copil imi pot lua indemizatia...???
    Poti intreba la ANAF, pentru a verifica daca angajatorul a platit taxele si contributiile datorate bugetului de stat. La fel poti verifica stagiul de cotizare solicitand CNASS eliberarea unui certificat de stagiu de cotizare.

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    multumesc eu ma gandeam sa merg la casa de pensii sa cer o situatie cu toata cotizatia dar voi incerca si la anaf

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Ai dreptul, intrucat conteaza 12 luni lucrate ANTERIOR nasterii, nu mai conteaza postnastere. Tu oricum nu te mai duci la servici dupa nastere, asa ca nu mai are niic o valoare faptul ca expira contractul in aprilie. Important este sa fii angajata pana in momentul nasterii, sau angajatorul sa te bage in concediul prenatal si ai totul asigurat!

Floricica Nou Venita izabela09's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    78
    buna
    si eu sunt insarcinata in 7 saptamani si am contract de munca pe perioada determinata, mai exact pana in 10 mai. chiar este posibil sa nu existe nici o lege care sa protejeze femeia gravida in privinta asta? daca nu o sa am nici un venit cum o sa iau indemnizatia pt cresterea copilului?

Membru inregistrat la
    27.09.2011
    Postari in forum
    8
    Citat Postat de izabela09 Vezi mesajul
    buna
    si eu sunt insarcinata in 7 saptamani si am contract de munca pe perioada determinata, mai exact pana in 10 mai. chiar este posibil sa nu existe nici o lege care sa protejeze femeia gravida in privinta asta? daca nu o sa am nici un venit cum o sa iau indemnizatia pt cresterea copilului?
    Buna izabela09,

Tot problema asta am avuto si eu cu contractul determinat, mai ales ca este la moda acum sa avem numai contracte determinate, m-am tot interesat si eu si se pare ca nu exista o lege pentru astfel de contracte.Adica angajatorul este obligat fata de tine pana la data cand ai semnat contractul( nu are voie sa te dea afara) , dupa ce expira in cazul in care l-ai informat cu privire la starea ta este doar alegerea lui daca il mai prelungeste sau nu. In cazul meu am avut noroc, mie mi-au prelungit contractul cat sa imi acopere toata perioada sarcinii, dar am stat in mare stres deoarece mi-au prelungit din 3 in 3 luni adica pana in ultimul moment eu nu am stiut daca am sa beneficiez de imdemnizatie sau nu. Oricum mai intereseaza-te dar din pacate cred ca in felul acesta stau lucrurile.
    O solutie ar mai fi daca nu iti prelungeste sa iti depui dosarul de somaj imediat sau sa iti bagi cartea de munca pe firma unui prieten ceva si sa platesti tu taxele.
    Modificata de alecsa20; 12.03.2012 la 12:06:40.

Floricica Nou Venita izabela09's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    78
    problema este ca eu inainte sa lucrez aici am fost o luna jumate in somaj dar l-am intrerupt pt ca m-am angajat si nu stiu daca o sa mi se mai acorde. am avut primul contract pe 3 luni apoi mi l-au prelungit cu inca 6. este posibil asa cum ai spus tu sa am noroc sa mi-l prelungeasca macar cu 3 luni si apoi sa intru in prenatal. ar fi super asa. m-am gandit si eu la cea de-a 2-a varianta adica sa caut pe cineva care sa imi faca contract de munca si sa platesc eu taxele. o sa mai vad ce fac pana in mai. mersi pt raspuns

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari