Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita qann22's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    25

Concediu prenatal

Sunt in concediu pentru studii de la inceputul lui Septembrie 2012(studenta in anul I, la zi, la stat) si insarcinata in 6 luni.
    Vreau sa stiu daca pot sa-mi iau concediu prenatal (stiu ca se da de la 7 la 9 luni de sarcina) si ce acte imi trebuie pentru angajator( care oricum incearca sa-mi puna puna tot felul de piedici)?
    Multumesc anticipat!

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    prenatalul cu postnatalul trebuie sa fie de 126 de zile, din care esti obligata sa iti iei 42 de zile post-natal deci ti-ar ramane 84 zile prentalal asta vine cam 2 luni, pana sa poti intra in prenatal poti sa-ti bagi risc de sarcina dar pentru concediul asat de risc iti trebuie acte de la firma la care lucrezi, trebuie sa duci o adeverinta de la medicul ginecolog si cu aia iti da concediul de risc. prenatalul mie mi l-a dat medicul de fam dar dupa cum iti ziceam, ai dreptul doar la un nr de zile in care tu daca acum ai 6 luni nu te incadrezi...succes

Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    25
    Multumesc pentru raspuns!Vreau sa ma duc pregatita cu toate actele la angajator, ma gandesc ca trebuie sa le depun cu ceva vreme inainte de cele 2 luni de prenatal.
    Medicul de familie mi-l da la cerere, fara sa am probleme medicale?

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:
    a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;
    b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.
    (2) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. a) se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei.
    (3) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. b) se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei.

(5) Cele 12 luni prevazute la alin. (1) pot fi constituite integral si din perioadele in care persoanele s-au aflat in una sau mai multe dintre urmatoarele situatii:

m) frecventeaza, fara intrerupere, cursurile de zi ale invatamantului preuniversitar
    sau, dupa caz, universitar si postuniversitar la nivelul studiilor universitare de masterat, organizat potrivit legii, in tara sau intr-un alt stat membru al Uniunii Europene, intr-un domeniu recunoscut de Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului, cu exceptia situatiei de intrerupere a cursurilor din motive medicale;

Cele 12 luni(anterioare nasterii) se pot constitui din perioada de angajare + perioada de studii, in caz ca are vreo idee sa te concedieze (desi nu are dreptul si stie asta foarte bine, la fel cum nu are dreptul sa iti refuze pre si postnatalul + indemnizatia)

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Medicul de familie iti poate da prenatal la cerere, fara probleme, doar daca ai minim 7 luni de sarcina. De la 5/6 luni doar pentru sarcinile cu risc.

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    Citat Postat de qann22 Vezi mesajul
    Multumesc pentru raspuns!Vreau sa ma duc pregatita cu toate actele la angajator, ma gandesc ca trebuie sa le depun cu ceva vreme inainte de cele 2 luni de prenatal.
    Medicul de familie mi-l da la cerere, fara sa am probleme medicale?
    eu nu tin minte sa le fi dus inainte...cand mi-a dat concediul i l-am dus si gata, bine eu am avut si concediu de risc inainte de prenatal...medicul de fam ti-l da fara nici o problema, e dreptul tau in ultimele 2 luni sa stai acasa...

Floricica Nou Venita Reea_m's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.12.2012
    Postari in forum
    217
    Citat Postat de qann22 Vezi mesajul
    Sunt in concediu pentru studii de la inceputul lui Septembrie 2012(studenta in anul I, la zi, la stat) si insarcinata in 6 luni.
    Vreau sa stiu daca pot sa-mi iau concediu prenatal (stiu ca se da de la 7 la 9 luni de sarcina) si ce acte imi trebuie pentru angajator( care oricum incearca sa-mi puna puna tot felul de piedici)?
    Multumesc anticipat!
    In momentul in care mai ai in jur de 70 de zile pana la nastere poti sa mergi la medicul de familie si sa ceri concediu prenatal, va trebui sa-i duci o adeverinta de salariat. In codul muncii se stipuleaza clar ca angajatorul nu te poate concedia in perioada in care esti insarcinata sau in CIC sau in primele sase luni dupa ce revii din CIC, asa ca stai linistita.
    Daca nu ai inca lunile necesare iti poti lua si concediu medical de la ginecolog, pna in 90 de zile se da fara probleme, dupa 90 de zile trebuie intocmit dosar pentru risc maternal si trebuie sa te prezinti la comisie. Eu am avut ceva probleme in primele luni de sarcina si mi-am luat medical de la ginecolog, am avut 60 de zile.
    Modificata de prussian_bleu; 04.01.2013 la 12:34:11.

Membru inregistrat la
    27.08.2012
    Postari in forum
    25
    Multumesc pentru raspunsuri!
    Problema este ca sunt de 5 luni in concediu pentru studii ( merg doar la facultate) care e un concediu neplatit, asta inseamna ( cred) ca nu mi-au fost platite contributiile la stat si am inteles ca daca vrei concediu prenatal trebuie sa fi contribuit mimim 6 luni inainte sa ti-l iei.
    Voiam sa merg sa intrerup concediul pentru studii si sa-mi iau acest prenatal, urmand apoi concediul de maternitate.
    Inca nu stiu sigur daca voi reusi, stiu ca voi primi indemnizatie doar pentru ca sunt studenta, nu pentru ca sunt angajata!
    A mai fost cineva in situatia mea?
    Daca merg la locul de munca sa intreb, ei spun sigur ca nu se poate, asa a fost si cu concediul pentru studii!:(

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    suna la itm si alfa mai exact cum sta treaba, gasesti pe net nr de tel de la sediul itm de care apartii. nu e nevoie sa spui unde lucrezi, cel putin eu cand am sunat nu m-au intrebat nimic, le-am cerut informatia si mi-au dat-o...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari