Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Florenta27's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2014
    Postari in forum
    1

Ce pot face pentru a obtine indemnizatia de crestere a copilului?

Am fost angajata al o firma cu contract pe perioada nedeterminata din 1.07.2013 pana in 17.12.2013. Am fost data afara din initiativa angajatorului. In perioada de preaviz am ramas insarcinata afland exact acest lucru deabea dupa ce acestia mi-au dat decizia de incetare. Tin sa precizez ca nici pana astazi nu mi-au eliberat adeverinta pentru somanj, spunand ca nu au fonduri sa plateasca. Pot sa le cer reangajarea? As dori sa stiu ce pot face sa obtin indemnizatia de crestere a copilului?
    Multumesc

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Din nefericire, nu cred ca mai poti face nimic in punctul asta. Ai o 'gaura' in cotizare de o luna. Sarcina ai descoperit-o abia dupa ce ai primit decizia de concediere, nici de asta nu te poti lega. Dar, daca respectiva concediere s-a facut din motive neimputabile tie, trebuia sa primesti somaj. De ce nu ai fortat lucrurile? Trebuia sa mergi la institutiile abilitate, sa le expui problema si sa vezi cum poti obtine somajul. Acum, dupa cum spuneam, este cam tarziu, nu cred ca mai poti primi somaj pentru luna lipsa, chiar daca angajatorul ar accepta sa te dea in somaj. Defapt, nii nu stiu daca angajatorul mai este obligat sa iti acorde somaj, la peste o luna de la concediere.

Floricica Novice meprincipessa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2010
    Postari in forum
    344
    Iti poti depune actele de somaj, stiu sigur ca nu e tarziu (stiu ca ai timp cam 3 luni parca cu depunerea actelor), dar trebuie sa ai 12 luni lucrate pentru a putea beneficia de somaj. Daca inante de 01.07.2013 ai mai lucrat, atunci iei adeverinta si de celalalt angajator si problema-i rezolvata. Daca nu ai lucrat inainte, atunci pentru doar 5 luni lucrate nu poti primi somaj.
    Acelasi lucru este valabil si pentru indemnizatia de crestere a copilui: se iau in calcul ultimele 12 luni lucrate inainte de nasterea copilului.

Moderator Floricica Avansata Krisstina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.01.2010
    Postari in forum
    1.390
    Citat Postat de Florenta27 Vezi mesajul
    Am fost angajata al o firma cu contract pe perioada nedeterminata din 1.07.2013 pana in 17.12.2013. Am fost data afara din initiativa angajatorului. In perioada de preaviz am ramas insarcinata afland exact acest lucru deabea dupa ce acestia mi-au dat decizia de incetare. Tin sa precizez ca nici pana astazi nu mi-au eliberat adeverinta pentru somanj, spunand ca nu au fonduri sa plateasca. Pot sa le cer reangajarea? As dori sa stiu ce pot face sa obtin indemnizatia de crestere a copilului?
    Multumesc
    Adica angajatorul recunoaste ca nu si-a platit contributiile la somaj si restul? Il poti reclama la ITM si soma sa iti plateasca acel 1% macar pt tine, daca pt ceilalti angajati nu are fonduri. Asta ca sa poti depune dosarul de somaj la timp. Nu specifici daca ai mai lucrat anterior acestei perioade; trebuie sa ai lucrate 12 in ultimele 24 de luni pt a obtine somaj. Referitor la indemnizatie, trebuie sa ai venituri realizate/declarate 12 luni anterior nasterii, altfel nu o poti obtine. Daca ai intra in somaj, chiar si cu o luna neacoperita, ar insemna 6 luni in care ai inregistra venituri, restul de 2 luni jumate -3 luni , sa zicem ca le poti acoperi cu concedii medicale/prenatal.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari