Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Iata ca ne propunem sa discutam luni, 15 decembrie, de la ora 20, despre un subiect complex si delicat: copiii din alte casatorii. Urmare a divortului, despartirii sau decesului, nu sunt deloc rare situatiile in care copilul sau copiii raman in grija unui singur parinte care se poate recasatori. Rezulta familii in care exista copii dintr-o alta casatorie sau din mai multe casatorii.

Exista referinte din toate timpurile despre aceste recasatoriri si aceste familii recompuse. Mitul mamei vitrege care asupreste copiii din prima casatorie a tatalui ne este foarte cunoscut…

Incercam sa descoperim in adancul simtirii noastre care sunt sentimentele care ne incearca in aceste situatii, dar si care sunt problemele care apar.

Va astept cu parerile si experientele voastre luni de la ora 20!

Parinti vitregi, copii din alte casatorii

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ne-am regasit la o noua discutie in direct. Din cauza unor mici probleme, forumul a putut fi deschis de-abia acum.
    Asadar va astept cu parerile si experientele voastre pana la ora 23.

Floricica Nou Venita ioanamircea777's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    20
    Imi pare rau ca doar acum am putut intra pe forum si sunt foarte dezamagita sa vad ca nu s-a postat nimic pana acum.
    Eu sunt recasatorita si am o fetita din prima casatoie si as vrea cateva sfaturi

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ai venit! Avem un pic de timp pentru a discuta despre familia ta soi despre cum simte fetita ta, tu si sotul tau aceasta situatie.

Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    20
    Vreau sa stiu daca ar trebui sa imi duc fetita la un psiholog, deoarece ea merge la doua saptamani la bunicii din partea tatalui si acolo i se fac toate poftele si mie mi se pare ca educatia care i-o dau e in zadar.Cred ca, copilul meu este ....deviat, ca nu stie ce ce bine si ce e rau.....

Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    20
    Si cuze ca am omis sa te salut...Buna seara si din partea mea!

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Sigur ca este alta familie cea a bunicilor paterni, diferita de a ta si ca aceasta vizita are efecte asupra fetitei. Dar poate fi o influenta binevenita chiar daca tu nu esti intocmai de acord cu modul lor de a ii face toate poftele.
    Cred ca de discutat ar fi relatia pe care o ai cu fetita si ce anume te-a facut sa spui ca este "in zadar". De asemenea, ce exprima fetita fata de aceasta situatie si daca au aparut manifestari ale suferintei sau incapaciatii ei de adaptare.
    In cazul in care te-ai hotari sa mergi cu ea la psiholog, care ar fi cererea ta?

Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    20
    Cererea mea ar fi ca pur si simplu sa stea de vorba cu ea.
    Eu o invat sa vorbeasca frumos si cand vine de acolo uita si se "scapa" cu mine si nu vorbeste foarte frumos ceea ce ma deranjeaza. Adica se rasteste si parca as fi obligata sa ii dau .....aia.. sa ii fac aia.....intr-un cuvant uita de bunele maniere.Acum are deja o luna decand nu a mai fost la ei din cauza ca isi renoveaza casa si le ei e santier.Totul este OK .Parca imi este groaza sa o mai las acolo si nu pot sa nu o las pt. ca sunt bunicii ei si chiar ne si ajuta material, sunt niste oameni extradordinari!!!

Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    20
    ...doar educatia lor fata de fetita lasa de dorit....asa cum a fost educat si baiatul lor (ex-ul) Si el vorbeste foarte urat cu parintii lui si ce ma deranjeaza cel mai tare este ca vorbeste asa cu ei si fata de fetita!

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Vom incheia aici discutia noastra de astazi si o vom relua in 2009 daca va exista interes pentru acest subiect.
    Lunea viitoare, pe 22 vom avea ultima discutie in direct din acest an, despre Mos Craciun, incepand cu orele 20.
    O saptamana minunata!

Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    20
    O saptamana minunata si tie!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari