Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Va astept asta seara la ora 20 sa discutam despre acest subiect propus de mai multe ori. Ce e voie si ce nu? cum ii spunem copilului ca nu e voie? cat de sticte trebuie sa fie limitele si interdictiile? Cum suporta parintii aceste interdictii, cum le pun? Cum suporta copiii, daca le respecta?

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit la o noua discutie in direct!In aceasta seara vom discuta despre limite si reguli, despre interdictii pe care le punem copiilor si modul in care o facem. Va astept pana la ora 23 cu parerile, trairile si experientele voastre!

mother
    Guest
    buna seara!

din pacate taman eu nu am timp de stat in asta seara:(

dar incerc in fuga sa stau un pic....

problema mea este cum sa il fac pe copilasul meu de 1 an si o luna sa priceapa de "nu e voie"... cu palmutza nu sunt de acord... si chiar am incercat , de curiozitate, si nu tine oricum...

iar de explicat nu am ce sa ii explic, ca e prea mic si nu pricepe....

Floricica Senior delya's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    3.920
    Buna seara !
    E greu sa ne intelegem cu ei la aceasta varsta!Nici eu nu sunt de acord cu palma, la noi cea mai buna metoda, e sa repet de cateva ori, nu e voie, ii explic de ce nu e voie si de cele mai multe ori merge....

mother
    Guest
    eu nu imi propun sa ii interzic orice... il las sa exploreze, chiar daca asta inseaman sa am casa deranjata mereu sau sa strang mereu dupa el... asta acum, la varsta asta... mai incolo o sa schimbam foaia...
    ma deranjeaza cand face lucruri care l-ar putea rani..de ex sa traga stecherele din priza :)

Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    3.920
    Da asa e, trebuie sa exploreze cat mai mult, altfel cu cat le interzicem mai multe cu atat devin mai curiosi si nu rezolvam nimic..important e sa incercam sa-i facem sa inteleaga pe cat posibil ca sunt anumite limite si ca sunt lucruri care ii pot face rau...

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ati venit!
    Eu cred ca este bine sa-i explicati. Desi nu intelege cuvintele sau rationamentele, totusi explicatiile calmeaza si mai ales starea dvs. El observa ca ii vorbiti despre lucrul acela pe care nu are voie sa-l atinga si astfel isi da seama ca e ceva deosebit de celelalte, mai ales prizele.
    De asemenea este important sa nu-i interziceti prea multe lucuri ci doar cele intr-adevar periculoase pentru ca nu poate tine cont de atatea reguli la varsta lui.

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Buna seara , eu nu-i interzic multe lucruri , foarte rar ajungem in situatia in care sa-i spun nu ai voie, din aceasta cauza am avut probl cu familia cand am fost in tara - mi s-a spus ca nu-l disciplinez deloc.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Pe de alta parte este important si cum se raporteaza parintele la interdictia respectiva, cum isi aminteste de regulile si interdictiile din propria copilarie si mai ales cum i le prezinta copilului.

Membru inregistrat la
    16.11.2007
    Postari in forum
    3.920
    Da asa e, e foarte important felul in care ii prezinti situatia, sunt sigura ca prin tipete, dat peste mana, si alte lucruri de genul asta , care nu ajuta decat parintele sa se descarce, nu copilul sa inteleaga,nu se rezolva absolut nimic..

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Ma bucur ca ati atins acest subiect al disputelor cu ceilalti. Pentru ca fiecare familie are regulile ei si adesea exista o presiune in prvinta cresterii si educarii copiilor. Sunt parinti care sunt foarte interdictivi si copii care nu au voia sa pna mana pe nimic, sa intrebe nimic, sa ceara nimic etc.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari