Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Inca de la nastere, organele genitale sunt sensibile si erogene, adica prin atingere produc o anumita placere, pe care mai tarziu o vom numi “placere sexuala”. La inceput insa este o placere pe care copilul o simte ori de cate ori este atins si care este legata de ingrijirile materne.

Aspectul cel mai adesea semnalat de catre parinti este “cat de periculoasa este masturbarea?”, ei fiind surprinsi atunci cand isi descopera copilul facand asta. “Sa-l lasam?”, “Sa-i interzicem?”, “Cum sa reactionam?”, “E normal?”, “Daca va continua?”, “Daca va face in public, la gradinita?”, “Ce inseamna acest gest?” si cate si mai cate intrebari puse de parinti aflati in diferite stari: teama, rusine, ingrijorare, curiozitate, nelamurire.

Masturbarea la copii

Va astept cu parerile, opiniile, experientele si intrebarile voastre, sa abordam acest subiect, luni 10 martie, la orele 20.

Anca Munteanu

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine ati venit!
    Astept parerile, opiniile si intrebarile voastre, experientele prin care ati trecut sau amintirile de cand erati mici.

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Buna seara! Si eu sunt alaturi de voi! Ma bucur ca ne regasim in cadrul unei noi discutii azi, avem un subiect foarte delicat de discutat. Va asteptam [floare galbena]

Floricica Nou Venita bebemerisor's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.02.2008
    Postari in forum
    18
    Buna seara! Sunt bucuroasa ca s-a deschis o discutie pe tema asta pt ca si eu ma confrunt cu aceeasi problema.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Pai...spune-ne care este de fapt "problema".

Membru inregistrat la
    27.02.2008
    Postari in forum
    18
    Fetita mea are un an si 7 luni si nu stiu cum sa fac sa o dezvat de acest obicei. Mara - fetita mea - a avut infectie urinara cand era mai micuta si probabil atunci a avut usturimi si mancarimi si atunci a descoperit ca poate fi si o senzatie placuta pt ea. Iar acum, se urca pe margina fotoliului sau se aseaza pe burtica si isi freaca pasarica.
    Nu stiu cum sa reactionez ca sa nu ii fac nici un rau sau sa nu se simta frustrata.

Membru inregistrat la
    27.02.2008
    Postari in forum
    18
    Ma gandesc si din alt punct de vedere: TATAL EI NU A VRUT SA O Recunoasca la nastere si cand am venit acasa cu ea de la maternitate a considerat ca e mai frumoasa viata fara noi. Mentionez ca locuim impreuna cu parintii mei si nu traim intr-un mediu dezorganizat sau lipsit de dragoste, dimpotriva este foarte iubita si comunicam foarte mult cu ea. Si ea este comunicativa, deja vorbeste multe lucruri est foarte activa. Ma gandesc k lipsa tatalui sa nu o afecteze in vreun fel. Eu ii acord toata atentia necesara (zic eu) atat cat reusesc intre un serviciu si casa.

Floricica Nou Venita inata's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2008
    Postari in forum
    126
    aceiasi problema o am si eu de putin timp cu fetita mea in varsta de un an jumate si nu stiu cum sa reactionez

Membru inregistrat la
    27.02.2008
    Postari in forum
    18
    Iar cand se apuca de treaba asta greu o mai ridic de acolo sau cu greu reusesc sa ii distrag atentia. Daca o ridic plange si o ridic transpirata, uda leoarca. Incerc in fel si chip, atat eu cat si mama, pt k ea sta cu Mara in timpul zilei, incercam orice posibil sa o scoatem din ale ei. Daca reusim sa ii distragem atentia in sfarsit cu ceva, se plictiseste repede si isi reia activitatea. La inceput o certam, pt k nu stiam ca nu e bine sa o cert (ulterior am citit multe articole legate de acest subiect) si incepuse sa se ascunda. Ei, in ultimul timp am lasat-o in pace si nu am mai certat-o si nu se mai ascunde.

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    La 7 luni nu ai cum sa reactionezi. important este sa te asiguri ca nu mai exista o problema medicala si masturbarea are legatura doar cu placerea pe care o simte.
    Copiii fac acest lucru in diferite momente, fie cand se plictisesc, fie cand sunt agitati si vor sa se linisteasca (ca si suptul degetului), fie inainte de a adormi.
    Daca este foarte des, poate ca simte o carenta in comunicare, nu gaseste cum sa se joace si are nevoie de un pic de ajutor pentru a reusi sa se joace singurica.

Floricica Nou Venita inata's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.02.2008
    Postari in forum
    126
    ma confrunt exact cu aceeasi problema ca bebemerisor, tot asa plange si fetita mea daca o dau jos din pat. ii mai distragem atentia cu papusi sau cu diferite jocuri insa cand vine ora de culcare revine la acelasi obicei.ce sa fac?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari