Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305

Dificultati scolare, luni, 19 octombrie 2009, orele 20-23

Asa cum v-am promis la unul dintre topicuri, vom discuta despre dificultatile scolare ale copiilor. Fie ca este vorba despre lipsa de atentie in clasa, despre copiii care se "pierd" atunci cand sunt ascultati sau la lucrari, fie ca este vorba despre teme sau despre timpul indelungat de care au nevoie pentru a se pregati, vom incerca sa clarificam diferite aspecte psihologice legate de aceste dificuoltati.

Va astept luni seara la ora 20!

Floricica Avansata ghergulescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    BUNA ZIUA SUNT LILIANA SI DUPA CUM VA-TI OBOISNUIT EU AM NUMAI PROBLEME DE FAPT ACUM NU AR FI MARE PROBLEMA MEA CARE ESTE URMATOAREA:BAIETELUL MEU ARE 6 ANI SI 4 LUNI SI LA-M DAT LA SCOALA ESTE ÎN CLASA 1 DAR NU PREA VREA SA ÎSI FACA TEMELE, DE ATENT ESTE ATENT LA SCOALA DAR CAND VINE VB DE SCRIS E DEZASTRU PANA NU ESTE PUTIN MUSTRAT NU SCRIE ÎN SCHIMB ARE ZILE CAND ÎSI FACE TEMELE SINGUR DAR ARE ZILE CAND PLANGE K NU VREA SA SCRIE,CE POT FACE ?

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    eu lucrez in domeniu, dar daca as fi directoare NU as inscrie nici un copil in cls. I-a daca nu ar fi avut performante in ultimul an de gradinita, sau la cererea scrisa a ambilor parinti, mai mult, as cere si un test de inteligenta. de ce va grabiti sa scapati de ei atat de repede??? nu realizati ca este inca un copil care s-ar mai juca cu Batman, omul paianjen si cu masinute, papusi...??? aici ati gresisit scumpa d-na! si o sa regretati toata viata treaba asta...tot timpul scolarizarii acestui copil va fi diferit de un copil care a fost scolarizat la 7 ani!

Floricica Senior coria's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.03.2009
    Postari in forum
    3.299
    imi pare rau daca credeti ca am folosit un vocabular "neadecvat" dar tare m-as bucura ca mai multi parinti sa ia act de acest lucru!
    ar putea fi ajutat si copilul dvs. dar sunt colegi de breasla, care nu isi bat capul...stiu ca nu e corect dar...tocmai ei sunt aceia care vor salarii mai mari!...

Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    scumpa doamna eu nu am vrut sa îl dau la aceasta varsta pt k realizez k lui nu i sta mintea la teme si sa fie atent la scoala,dar asa a fost sa fie pt doamna educatoare a zis k sunt pregatiti si ca nu se vor face doua clase va fi doar clasa 1 si nu vor mai baga înca o clasa cum ar fi clasa 3 sa învete în aceasi încapere doua clase.eu m-am opus si înca doua mame pana în ultimul moment dar cefaceam doar 3 persoane împotriva la 20 de persoane care au fost de acord sa îi dam asa de mici la scoala.eu stiu k lui îi arde de joaca si nu de carte dar ce pot face acum este deja prea tarziu

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine v-am gasit,

Am vazut ca ati inceput inca de la pranz aceasta discutie cu varsta potrivita pentru inceputul scolii. Cineva dintre voi lucreaza in domeniu si ne-a oferit deja o parere.
    Este adevarat ca unii copii intra mai usor in atmosfera de scoala, pe cand altora le trebuie niste luni bune si uneori intreaga clasa a I-a este o perioada de acomodare. Depinde si de cum a fost gradinita si cat de mult a fost copilul invatat sa se concentreze, sa stea asezat, sa fie atent la anumite sarcini asemanatoare cu cele scolare.
    Va astept in continuare pana la ora 23 sa discutam aceste aspecte, prcum si tot ce este legat de teme si dificulattile copiilor.

Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    poi la noi este problema k doamna educatoar nu prea s-a ocupat de el asa k deasta ma gandesc k îi este mai greu sa se concentreye asupra scrisului

Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Aceasta poate fi o problema in cazul tuturor copiilor care n-au fost la gradinita sau care au fost si educatoparea nu a reusit sa-i pregateasca pentru activitatea scolara. Ramane in sarcina invatatoarei sa ii ajute sa se acomodeze cu temele, concentrarea la ore, scrisul, alte activitati, trecerea de la o materie la alta etc.
    Sigur ca si parintii incearca sa-si ajute copiii si aici un ro important o are experienta pe care parintele a avut=-o cu scoala cand era el insusi mic. Exista parinti care isi amintesc cu placere de invatatoarea lor si de clasele primare, altii insa care evita sa re-traiasca momente de dificultate si neputinta.

Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    sincer îmi aduc aminte cu drag de scoala nu am avut dificultati nici nu am fost un as la scoala dar am învatat destul de bine zic eu.aveti mare dreptate sa stiti k de ce trece timpu se acomodeaza mai bn k scrisu dar cum am zis mai are si zile în care plange k nu vrea sa scrie si într-un final scrie pt k nu are încotro,evitam bataia pt k nu îmi place sa îmi lovesc copii nu mi-se pare normal ,de certat n-e mai certam dar de lovit nu .

Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    eu am mai abordat un subiect de discutie tot de baietel este vb ,cand pot sa îi spun k cel caruia îi spune tata nu este tatal biologic?am primit sfaturi k ar trebui sa îi zic eu consider k este înca mic si nu a-si vrea sa reactioneze nu stiu cumva ciudat sa aiba vreo depresie nu stiu ce sa mai zic

Moderator Floricica Novice valye's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    340
    Buna seara, si eu lucrez in domeniu, fiind educatoare, insa la o scoala pentru copii cu deficiente mintale. Propunerea mea este sa ii oferiti si o mica recompensa dupa efectuarea temelor, ceva ce ii face placere fiului dumneavoastra. Este posibil sa se simta mai stimulat pentru aceasta activitate ulterior.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari