Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Desi nasterea unui copil este un motiv de fericire, bucurie, implinire pentru mama lui, totusi uneori apar si probleme (si nu ne referim aici la cele strict medicale).

Cine si-ar imagina ca imediat dupa aducerea pe lume a unui bebelus frumos si sanatos, o tanara mamica a carei nastere a decurs in bune conditii, care si-a dorit copilul, care este inconjurata de familie ar putea plange cu lacrimi amare, ar putea fi cuprinsa de vinovatie, tristete sau chiar stari de panica?

Depresia postnatala

Perioada postpartum, nu atat de roz precum ne-am dori

Anca Munteanu

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Buna seara si bine at venit la o noua discutie online!
    Asta seara incercam sa discutam despre problemele de dupa nastere, starile psihice ale proaspetei mame, nevoia ei de ajutor, influenta lor asupra starii bebelusului.
    Va astept asadar cu experientele, opiniile si intrebarile voastre!

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Buna seara tuturor [floare galbena]. Va asteptam la discutii, sunt sigura ca aveti multe de povestit si de intrebat

Floricica Nou Venita tyna13's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2007
    Postari in forum
    129
    Buna seara. Sunt mamica unui baietel de 6 luni si jumatate.La inceput parca nu am trecut prin starile prin care trec acum.Imi pierd rabdarea, mai ales cand trebuie sa-l schimb de pampers pe bb, si asta cand sunt singura in casa si nu are cine sa-l tina "de vorba".De asemenea mi se pare k unele zile sunt fara sfarsit. Ma plictisesc de nu mai pot, cu toate k bb nu sta locului o clipa. Ma plictisesc singura. Detest sa fiu singura in casa.Chiar nu stiu cum pot sa ies din starea asta.

Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    buna seara.
    am un baietel de 5 luni si 2 sapt si incerc din rasputeri sa nu ajung intr-o stare de depresie care sa imi afecteze viata.
    Cand sunt singura acasa cu el si sunt si obosita ma cert cu Alex, si apoi plang pt ce fac, nu am mai dormit de inainte sa-l nasc si acum sunt rupta de oboseala.
    Ma enervez din orice motiv, cand sunt obosita numai stiu parca sa ma comport cu Alex.
    Imi doresc din suflet ca sa fiu vesela si optimista si sa numai las oboseala sa ma conduca.

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Bine ai venit alaturi de noi tyna. La noi aici in Bucuresti este furtuna, iar netul functioneaza cum vrea el din pacate ..ne cerem scuze pentru intarzierea raspunsurilor.

Eu cred ca este normal sa te plictisesti, sunt convinsa ca multe mamici au trecut sau trec prin momentul in care trebuie sa se descurce singura cu bebe in timpul zilei, si intr-adevar fiecare din noi are nevoie sa comunice sau sa simta ca iese din rutina. Ai incercat o activitate prin casa care sa iti faca placere, cat doarme bebe spre exemplu?

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Buna seara

Si eu cred ca e normal sa intervina unele scimbari. Sa fi parinte este o experienta minunata si foarte noua, cand bebe vine pe lume totul este nou si sunt atatea de facut incat ai senzatia ca te pierzi si ca nu le mai poti face. Sunt convinsa insa ca se poate depasi aceasta stare. Ce cred eu ca este important este sa nu te sperii, sa nu intrii in panica si sub nici o forma sa nu te obisnuiesti cu starea pe care o ai de obiseala. Asa cum a zis si bebelaa incercati cat bebe doarme sa va odhiniti, sa va relaxati, sa faceti ceva pentru voi, care sa va redea tonusul.
    Sunt convinsa ca mai ales pentru mamicile active rutina devine o corvoada dar cu un pic de imaginatie lucurile cred ca se rezolva.

Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    as vrea de multe ori sa ma plictisesc sa nu am ce face, dar mai tot timpul raman in urma cu treburile casnica, as vrea sa fie toate puse la punct, cand doarme Alex eu atunci incep sa fac treaba, mancare, iar timp de mine numai am decat atunci cand fac dus si atunci ma grabesc ca sa ma duc la copil imediat.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Eu cred ca trebuie sa incerci sa iti faci macar un pic de timp si pentru tine, printre picaturi. Cred ca este foarte important sa nu uiti de tine, de ceea ce iti face placere. Poti incerca de exemplu, ca dusul rapid sa il transformi intr-o baie nu foarte lunga dar oricum, cred ca 10 min de relaxare in cada poti incerca sa iti acorzi si eu zic ca te vei simti mai bine!

Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    in prima luna dupa ce l-am nascut pe Alex puteam dormi cand doarme el, dar acum as vrea dar numai reusesc, si cand stau intinsa tot ma gandesc ca trebuie pregatita masa ca vine sotul de la munca, nu sunt spalate vasele sau alte treburi.
    Problema mea cea mai mare e oboseala fizica. numai reusesc sa ma odihnesc. si toata oboseala se resimte in comportamentul meu: sunt nervoasa, starile sufletesti se schimba la minut si tot asa. Ma bucur ca nu am ajuns in stadiul in care sa numai pot avea grija de copil, dar cateodata plang cu el in brate ca numai pot, simt ca ma prabusesc.

Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Multumim Gabi ca esti si tu alaturi de noi! Irina bine ai venit alaturi de noi!

Irina, pentru moment cum a zis si Gabi cel mai important este cum iti pastrezi calmul si este extrem de important sa te odihnesti pentru ca trebuie sa realizam ca fara somn nu vom putea realiza nici macar jumatate din cate ne propunem.

Intotdeauna inceputul este greu.

Eu zic sa le iei usor, spre exemplu eu ma gandesc ca cel mai bine e sa lasi trebuile casei in ziua in care mai exista o persoana care sa te ajute, sa faci ce este necesar, si cat doarme bebe sa dormi si tu cu el sau eventual sa faci ceva relaxant in timpul acesta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari