Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita popagabriela18's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.06.2009
    Postari in forum
    1
    baietelul meu implineste 6 ani in octombrie. acum doi ani am incercat sa-l duc la gradinita dar dupa o saptamana nu a mai vrut sa mearga.anul trecut l-am dus iar dar de aceasta data nu m-a mai induiosat si il duceam zi de zi . In fiecare zi plangea ca nu vrea sa mearga dar eu ii spuneam cat de frumos este acolo si ii promiteam cate ceva ca sa mearga. De dus am reusit sa-l duc numai ca nu participa la nici o activitate desfasurata in clasa,refuza sa manance si sa mearga la toaleta. cum il lasam pe scunel asa il gaseam cand ma duceam sa-l iau. eram disperata. dupa programul de la gradinita statea suparat vreo doua ore si imi zicea ca a doua zi nu mai merge . si tot asa vreeo trei luni de zile. eu am sperat ca o sa se acomodeze dar nu
    a fost asa. se retrasese si se inchidea tot mai mult in el. la gradinita totul era ok. eram prietena cu educatoarea iar el o cunostea de la surioara lui care facuse tot cu ea gradinita.
    am mers la medic si mi-a recomandat sa-l mai tin acasa si sa-l dau urmatorul an la gradi adica acum in toamna. dar imi este cumplit de frica ca se va repeta istoria. in rest este un copil f activ, se joaca cu alti copii prin parcuri doar ca este mai timid. ce sa fac? cum sa procedez?
    va rog din suflet sa-mi dati un sfat

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Din ce imi scrieti, imi dau seama ca situatia nu este chiar simpla si atat insistenta de a-l duce zilnic cat si statul inca un an acasa nu au rezolvat problema. In aceasta situatie, este necesar sa ajutam copilul sa exprime ceea ce simte fata de gradinita, sa invete sa intre in legatura cu ceilalti copii si adulti si sa se acomodeze intr-un loc strain. Pare ca suferinta lui este mare daca reuseste sa nu manance si sa nu mearga la baie atata timp, sa nu se miste, sa nu se joace. Pe de alta parte, situatia este ingrijoratoare din punctul de vedere al perspectivei inceperii scolii si asta impune o rezolvare in anul care vine.
    De asemenea este importanta evolutia lui pana acum, modul in care se joaca si cum au evoluat pe parcursul timpului jocurile lui, relatiile cu membrii familiei si cu strainii, ce ii place, ce il supara, cum isi manifesta trairile, cum este limbajul lui.
    Imi puteti scre mai mult pe adresa mea: cpap.anca@gmail.com

Pe curand

Floricica Avansata ghergulescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.03.2009
    Postari in forum
    1.986
    si noi am avut o problema de genu acesta dar s-a rezolvat,la mine nu vroia sa mearga la gradi pt k eu lucram chiar la poarte gradinitei la un mag si el nu vroia sa stea la gradi vroia la mn.mi-am schimbat locul de munca si l-am trimis k mama mea la gradi iar de atunci merge mereu,noi am patit asta pe la 3 ani ai baietelului.dar dupa vreo 3,4 luni de mers k mama mea la gradi tot mai avea obiceiu dde a nu sta dar numai dak mergeam eu sa îl duc ,nu vroia sa mai stea venea înapoi k mine acasa.pe la 4 anisori nu mai aveam probleme statea chiar dak îl duceam si eu

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari