Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita geanina-laura's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2009
    Postari in forum
    1
    Buna ziua ,

Am o fetita de 3 ani si sase luni si nu vorbeste bine.La varsta de 1 an si 2 luni spunea cuvinte specifice varstei ei.La varsta de 1 an tatal ei a plecat si nu s-a mai intors, iar pentru ca ramasesem singura, de la un an si 5 luni a crescut-o mama mea la tara unde a stat mai mult cu bunica.La varsta de 2 ani si 6 luni spunea mai putine cuvinte ca la 1 an asa ca am luat-o si am dus-o la cresa.De atunci am tot lucrat cu ea dar a recuperat mai greu.Acum stie sa spuna ce vrea, cunoaste culorile, numara pana la 10,stie cateva poezii, intelege tot ce-i spun si face tot ceea ce-i spun.Problema este ca stalceste toate cuvintele si este mai greu pentru un strain sa o inteleaga.

Asa ca va intreb daca este bine sa continui in acest ritm.

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Ajutorul unui psiholog logoped ar fi binevenit. Iti pot recomanda pe cineva in Constanta atunci cand te hotarasti.

Floricica Cu Vechime serena2008's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.11.2009
    Postari in forum
    5.470
    Am avut si eu un verisor, care a crescut tot la tara, si el pana la 4 ani si jumatate, vorbea pe limba lui, doar parintii si bunicii intelegeau ce spunea...cei straini nici atata. Cu timpul si-a dat drumul. Cat despre cazul tau, da, cred ca un logoped ar fi bine venit, numai timp si bani sa ai. Numai bine si multa sanatate

Floricica Nou Venita veronica_30's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.06.2006
    Postari in forum
    9
    eu am auzit ca pana la 4 ani e ok sa stalceasca si sa mai vorbeasca pe limba , apoi devine o problema

Floricica Nou Venita veronica_30's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.06.2006
    Postari in forum
    9
    lui

eus
    eus este offline.
    Floricica Nou Venita eus's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.01.2009
    Postari in forum
    4
    buna si eu am o fetita de 6 ani,si aveem aceiasi problema cu vorbitul pt noi nu este ca o intelegem dar ceilati nu prea facem de 1 an sedinte (1 data pe saptamana cu logopedul)acum se cunoste un pic ca si dat drumul la vorbire si comportamentul a fost un pic moderat tinand cont ca inainte era foarte agitata caum e mai calm,totusi lucram mault cu ea si speram ca la anul in toamna sa fie ok tinand cont ca ar trebui sa inceapa scoala asa ca sfatul meu e sa consulti un logoped ca sigur nu o sa regreti si pana la urma pt binele copiulului nostru nu mai conteaza nici toti bani din lume pa

Floricica Nou Venita ramonairina's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    2
    Buna, baietelul meu are 4 ani si nu il pronunta pe "R" .In rest nu am probleme, ba chiar de multe ori vorbeste prea mult. Credeti ca este necesar sa merg cu el la logoped?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari