Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita denissiioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.03.2008
    Postari in forum
    3

Rusinos Comportamentul unui parinte fata de copil

buna ziua ,sunt noua pe aici dar as avea si eu nevoie de un sfat .Am un baietel de 8ani si4luni,este pe cls a 1-a,dar scoala nu il prea atrage,.vreau sa zic studiatul,facutul temelor etc.Nu ma pot plange caci in clasa este printre cei mai buni elevi ,ma plang doar ca vad ,ca evita intotdeauna facutul temei,amana spunand ca le face mai tarziu,daca il pun sa mai faca si ceva in plus,face dar vad ca doar din cauza ca il pun eu.Vreau sa ma ajutati cu un sfat ,cum sa il fac sa ii placa scoala ,studiul,caci vad ca este un copil foarte inteligent si poate ,trebuie doar sa il fac sa inteleaga trebuinta invataturii.Aici mai am si eu o problema:desi sunt destul de tanara(28)vreau sa va spun si sunt si eu constienta ca nu e bine,dar NU PREA AM RABDARE CU COPILUL.Ma enervez foarte epede,strig la el daca greseste si ii zic fel de fel de cuvinte.Imi pare rau pe urma dar nu ma pot controla ,desi stiu ca nu e bine.Va rog sa ma ajutati sa imi revin ,sa stiu cum sa ma comport cu copilul meu pt a nu avea de suferit mai tarziu,caci nici eu nu pot spune ca am avut o copilarie tocmai perfecta,dar as dori ca fiul meu sa o aiba.MULTUMESC

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Intptdeauna atitudinea fata de copil are legatura cu propria copilarie. Mereu temele, scoala si altele ne trimit inapoi la cum eram la respectiva varsta pe care acum o are copilul nostru. Nu este tocmai un sfat ci doar o recomandare - aceea de a va uita inauntrul dvs. si in trecut pentru a depista de ce amintri neplacute este legata nervozitatea de care vorbiti. Sigur ca starea dvs. de irascibilitate, fie ca spuneti cuvinte urate fie ca va abtineti este resimtita de copil si influenteaza relatia lui cu scoala si temele. El ar putea sa considere scoala si temele ca niste poveri desi nu are propriu-zis probleme cu ele dar se asteapta la o atmosfera tensionata in casa.
    Nu este usor sa faceti legatura cu propria copilarie si sa incercati sa elaborati acele evenimente si suferinte. Un terapie pentru dvs. sau de familie va poate fi de ajutor iar in lipsa disponbilitatii pentru ea, nu uitati ca relatia cu copilul cuprinde toate aspectele, si cele emotionale, legate de diferite manifestari pe care le aveti si cele comunicationale. In plus, in afara de atitudinea copilului dvs, fara de scoala si evolutia lui scolara si intelectuala, sa ne gandim si la ce va transmite el mai departe copiiilor lui, cu ce amintiri va ramane din primele clase si ce afecte vor fi legate de scoala s teme.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari