Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Scor APGAR

Scorul APGAR este modalitatea de a masura starea de sanatate a nou-nascutului imediat dupa nastere.

La 1 minut dupa nastere si apoi la 5 minute dupa nastere, medicul neonatolog evalueaza bebelusul in functie de cativa parametrii: ritmul cardiac, respiratia, musculatura, raspunsul reflez si culoarea pielii. Fiecare dintre acesti parametrii au alocat un scor de la 0 la 2 iar apoi aceste rezultate se insumeaza si astfel de obtine scorul APGAR.

In general bebelusii cu scor apgar intre 8 si 10 sunt in stare foarte buna de sananate, bebelusii care au primit un scor intre 5 si 7 cel mai probabil necesita respiratie artificiala cu o masca de oxigen. Un scor APGAR sunt 5 inseamana o stare de sanatate precara si bebelusul va necesita ingrijiri medicale speciale.

Edi a primit la nastere scorul APGAR 8 iar medicul neonatolog mi-a spus scurt nici sa nu intreb de ce pentru ca pentru bebelusii nascuti prin cezariana el nu da mai mult. Sincer nu mi s-a parut normal pentru ca au fost atatea cazuri in care bebelusi nascuti prin cezariana au primit nota 10 dar nu am avut incotro.

Floricica Nou Venita nita's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.09.2009
    Postari in forum
    23
    Numai copii vedetelor nascuti prin cezariana primesc nota 10.Ceilalti....Oricum nu se da niciodata nota zece la cezariana,copilul neparticipand el la actul nasterii,medicul il extrage din uter.Asa ca ...primeste automat nota mai mica.

Floricica Nou Venita dariusbabyfashion's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.05.2010
    Postari in forum
    235
    si eu am facut tot cezariana, si a primit la nastere scop apgar 8, dar asa e moda la toti copii nascuti prin cezariana

Floricica Cu Vechime kamyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    Primul copil pe care l-am nascut natural a avut scor apgar 10,iar fetita care a venit prin cezariana 9....

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    a mea a primit 9 in primul minut si 10 la 5 minute... nu a tipat :) cred ca era din cauza sedativului pe care mi l-au pus mie...

Moderator Floricica Senior madalinutzamamy's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.03.2009
    Postari in forum
    3.906
    darius a avut si la un minut si la 5 nota 10:) a tipat cat l-au tinut plamanii:) si l-am nascut prin cezariana, in plus nu sunt nici o vedeta:)) poate doar faima doamnei doctor...ca altceva...

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    lizu a primit nota 9.nu stiu exact de ce,dar am banuieli: a fost mica,doar 2900 grame,desi depasise termenul cu o saptamana.de tipat a inceput sa tipe inainte de a fi iesit de tot afara :))) .mentionez ca am nascut natural

Floricica Cu Vechime kamyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.02.2010
    Postari in forum
    9.867
    Citat Postat de sierra Vezi mesajul
    lizu a primit nota 9.nu stiu exact de ce,dar am banuieli: a fost mica,doar 2900 grame,desi depasise termenul cu o saptamana.de tipat a inceput sa tipe inainte de a fi iesit de tot afara :))) .mentionez ca am nascut natural
    Nu stiu dc greutatea a avut vreo legatura...Sorana a avut 4,380kg si totusi a luat 9...probabil cum scriau fetele mai sus din cauza cezarienei....

Floricica Senior geo_s's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.04.2010
    Postari in forum
    3.205
    hmmm...nu stiam ca pentru cezariana bebelusii primesc note mai mici
    eu am nascut prin cezariana, gemeni, dar amandoi au primit nota 10, chiar daca fetita am nascut-o cu 2300g, tignalul ei s-a auzit puternic ca si cel al baiatului :)

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Eu am nascut prin cezariana la 37 de saptamani cu o greutate de 2660 gr.si nota 9...Multi dr.nu dau nota 10 la cezariana si incep notarea de la 9...mi sa spus fata este f.bine cu nota 9,iar eu am intrebat atunci de ce nota 9 si nu 10 si mi sa raspuns scurt,este nascuta prin cezariana...

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si eu am nascut prin cezariana ,prematur la 8 luni cu 3100 g iar doctora mia zis ca nu da mai mult de 9 la cezariana.pitika mea a avut nevoie si de oxigen.dar eu am fost multumita de nota ei,fiind prematura.,a luat nota 9.

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari