Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita viitoaremamica's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.05.2008
    Postari in forum
    13

Declararea si inregistrarea nasterii

Topicul este raspuns la articolul Declararea si inregistrarea nasterii

As dori sa stiu care sunt actele necesare pentru inregistrarea in Romania a copilului nascut in alta tara.

cristina elena
    Guest
    Citeste AICI
    Sper sa gasesti ce te intereseaza

Floricica Avansata loreley's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    eu am nascut in alta tara si am alergat mult:a trebuit sa traduc certificatul bebului in romana(am fost la ministerul de externe)dupa care am fost la primaria orasului in care am nascut sa pun stampila de la Haga pe traducerea ce am luat-o de la minister(trd.in lb.romana)si dupa aia am fost la ambasaba cu fotografia bebului si am scos certificatul de nastere(si odata cu el m-au inregistrat automat in tara)iar pentru pasaport iit trebuie procura(care te costa 75euro,iar certificatul 105euro si-ti vine in 5zile lucratoare)iar cand ajungi in tara sa te duci la starea civila pentru alocatie,cam atat succes

Floricica Nou Venita treicamanuela's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.06.2008
    Postari in forum
    3
    buna,
    am intrat si eu pe *aici* dar nu am gasit ce ma intereseaza
    dar in schimb am trimis e/mail la primaria orasului meu si mi/a raspuns cred ca asa ar trebui sa faci si tu ca sa stii ce ai de facut, daca nu ai si facut deja

Membru inregistrat la
    25.06.2008
    Postari in forum
    3
    eu am trimis e/mail la primaria orasului meu, te sfatui sa faci si tu la fel

Membru inregistrat la
    25.06.2008
    Postari in forum
    3
    daca nu gresesc termenul de inregistrare al copilului este de 6 luni de la nasterea acestuia

Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    AMBASADA VA REZOLVA CU INREGISTRAREA

Floricica Nou Venita kattybeb's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2008
    Postari in forum
    247
    Si eu sunt de parere ca ambasada rezolva totul!Eu am nascut in USA si copilul are cetatenie americana,asa ca nu l-am inregistrat in romania...

Membru inregistrat la
    07.06.2008
    Postari in forum
    1.317
    Kattybeb si copilul meu are cetatenie greaca,fiind nascut acolo,declarat la primarie dar asta nu te impiedica sa-l declari si in tara.

Floricica Nou Venita moonlight's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.11.2006
    Postari in forum
    129
    si copilul meu e american dar as vrea totusi sa aiba cetatenie romana asa ca as dori si eu mai multe informatii
    bebelul are 9luni

Floricica Nou Venita ancabarlici's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2005
    Postari in forum
    5
    As fii vrut sa aflu cum facem cand viitorii parinti, casatoriti in Turcia, in 2006, au si cetificat de casatorie romanesc transcris, tatal e ofiter turc, plecat in misiune militara in Liban, mama e romanca si are inca domiciliul in sector 2, angajata in Romania, venita in Romania, special pentru nastere, copilul se va naste in nov. si taticul nu poate fii prezent la eveniment......va veni prin dec...am fost la Prim. sector 2 sa cerem livret de familie si ni s-a zis ca vor pasaportul tatalui...e chiar imposibil sa-l aducem, nu se poate...cred ca bebe va fi declarat doar la spital, apoi, candva in dec. cand vine tatal, mergem la Prim. Sector 2 sa cerem eliberarea certificatului de nastere...abia atunci vom avea pasaportul lui.......doamnele de acolo ori nu credeau, ori nu prea stiau ce sa ne spuna...se intrebau unele pe altele...ne vor da copilul acasa cei din spital fara sa avem copia certif, de nastere?.....sper ca DAAA....Aveti cumva vreo lamurire sau vreo situatie asemanatoare???

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari