Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita maiadana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2009
    Postari in forum
    28
    sunt noua pe forum si as vrea sa va cer parerea incer sa fac un piticut de 2 ani dupa ce am schimbat vreo 4 medici si facut tot felul de analize inclusiv HSG acum mi sa dat tratament cu duphaston si clostilbegyt . as vrea sa stiu si daca acest tratament da rezultate si eventualele reactii adverse . trebuie sa va mai spun ca trompele sunt ok in schimb am retroversie uterina si anovulatie

Floricica Nou Venita ami24's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.06.2008
    Postari in forum
    92
    Draga Maiadana, eu am facut tratamentul acesta in luna ian si acum sunt in a 17-a zi a CM. Am fost la docor aseara si a zis sa astept pana cand va trebui sa vina menstruatia. Eu sper sa nu vina , caci daca e asa va trebui sa fac acelasi tratament si luna urmatoare.
    Eu am luat doza dubla din prima luna, dar a zis ca nu-mi da mai mult de 2 luni.Tratamentul il suport cam greu caci Duphastonul mi-a marit sanii si abia ii mai suport.Asta e, mergem mai departe. Sper ca ti-am putut fi putin de folos, daca mai ai intrebari te astept.
    Bafta.

Floricica Nou Venita mia76's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.08.2007
    Postari in forum
    41
    Si eu luna aceata am facut tratament cu clostilbegyt, in ziua 12 am avut folicul de 21 mm si am facut pregnyl 5000 si acum sunt in ziua 14. De luni iau si duphaston. Eu si prima sarcina am obtinut-o tot cu stimulare in 2001 si acum mai vreau un bebe.

Membru inregistrat la
    20.06.2008
    Postari in forum
    92
    Mia, cand ai facut mai exact pregnylul? si cam cat costa o fiola si cate se fac?

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Buna seara dragelor.Si eu am facut stimulare ovariana cu clostilbegyt si pregnil 5000 UI.Am ramas insarcinata dar din a doua luna de stimulare.

Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Eu am facut stimulare cu clostylbegit si cu pregnyl 5000UI si am ramas gravi dupa a doua stimulare.De aproape 3 ani incercam sa facem un bebe si nu reuseam .Sanatosi eram amandoi...analizele ok...si cu toate astea nu venea bebe.Am nimerit la o dr buna care mi-a monitorizat ovulatia fara tratamane ca sa vada cum ovulez in mod normal si apoi a horatat sa facem stimulare.Am facut prima stimulare si conditiile de a ramane gravi erau fff mari caci am raspuns excelent la stimulare...cu toate astea nu a fost sa fie.Apoi am facut pauza luna urmat ca era plecata dr in concediu si apoi am incercat a doua stimulare care a avut succes desi nu eram prea optimista.Ma invatasem sa nu reusesc...

Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Ami am copiat ce ti-am raspuns tie mai demult ca mi-am amintit ca am vorbit si cu tine despre acest subiect.

Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Cat despre Pregnyl, este foarte bine ca mi l-a dat.Exista riscul ca stimularea cu Clostylbegit sa produca o ovulatie abundenta si foliculi foarte mari care daca nu se sparg devin chisturi periculoase.Asadar, pregnylul are rolul ca in ziua in care foliculul prezinta o dezvoltare mare dupa ce ai luat clostylbegit, sa il ajute sa se sparga pentru ca spermatozoidul sa patrunda rapid si usor.Deci clostylbegit fara pregnyl poate fi o incercare zadarnica.
    Pregnylul este compus din pulbere si dizolvant ce au in compozitie gonadotropina umana(hormonul HCG secretat de urina femeii gravide).Si exista vorba aceea veche, "cui pe cui se scoate".Asa ca iti garantez ca pregnylul isi face treaba foarte bine.Iti doresc toate cele bune si sa ne auzim cu bine

Floricica Nou Venita mia76's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.08.2007
    Postari in forum
    41
    Ami,pregnyl nu se mai gaseste la noi, l-am cumparat din Ungaria si a costat 150 ron o cutie cu trei fiole.

Membru inregistrat la
    20.06.2008
    Postari in forum
    92
    iti multumesc mult

Membru inregistrat la
    20.06.2008
    Postari in forum
    92
    totusi sunt suficiente 3 fiole?
    Si la cine ai facut stimularea? Medicul meu nu mi-a dat si Pregnyl, si cred ca de aceea nu a dat rezultate.
    Eu totusi mai sper.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari