Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anya0110's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.01.2009
    Postari in forum
    7
    Apetitul sexual al sotului meu a inceput sa scada dupa ce a suferit socul cauzat de decesul mamei lui. Imi doresc foarte mult sa raman insarcinata dar nu prea am sanse deoarece avem un contact sexual foarte rar. Ce as putea face pentru cresterea apetitului sexual al sotului meu?

Floricica Avansata anca munteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.05.2006
    Postari in forum
    1.305
    Este vorba despre o problematica legata de doliul dupa o persoana foarte apropiata. Putem aborda daca vreti intr-o discutie in direct aspectele psihologice legate de doliul dupa parinti.

Floricica Nou Venita anya0110's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.01.2009
    Postari in forum
    7
    Inteleg ca este o problema legata de doliu dupa o persoana draga dar au trecut aproape 4 ani si tot nu si-a revenit,sunt de acord sa abordam subiectul intr-o emisiune in direct pentru ca trebuie sa gasim o rezolvare urgent

Floricica Avansata radumaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2009
    Postari in forum
    1.934
    buneaana...daca imi permiti sa-ti pun o intrebare: esti sigura ca motivul este decesul mamei....ca dupa 4 ani....iti mai revii cat de cat, durerea ramane mereu, dar are o limita si se exteriorizeaza doar intr-o anumita masura!

Floricica Avansata doloro's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.11.2007
    Postari in forum
    2.392
    Parerea mea e ca ar trebui sa discutati cu un psihiterapeut de cuplu desi 4 ani inseamna o perioada lunga , nu s-a schimbat nimic in tot acest timp?

new sunshine
    Guest
    Trebuie sa te si asiguri ca si el vrea bebe si ca nu e doar dorinta ta....

Floricica Nou Venita bianca ghizdavu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.09.2008
    Postari in forum
    57
    Buna Buneaana :)...

Daca nu si-a revenit in 4 ani dupa decesul mamei, sotului tau i-ar prinde bine ajutorul unui psihoterapeut. E normal sa suferi dupa ce ai pierdut pe cineva atat de apropiat dar viata ta continua. De ce evenimentul acela e inca atat de viu in existenta sa actuala si cum poate sa-l depaseasca, cred ca doar un psiholog il poate invata.

Pe de alta parte, pentru ca tu intrebi de apetitul sexual, iata ce-ti pot spune pentru inceput. Cred ca nu e un secret pentru nimeni faptul ca de la o vreme, intr-un cuplu intervine un soi de rutina care afecteaza si viata sexuala. Plus stress-ul cotidian si alte forme de stress. Inteleg si nu minimalizez suferinta sotului tau legata de pierderea mamei, dar, acesta e doar unul dintre factorii care va impiedica sa fiti ca la inceput.

Ar fi bine sa privesti inauntrul relatiei voastre sa-ti amitesti cum erati la inceput, prin ce-ati trecut impreuna, ce s-a schimbat, ce si cum faceati dar nu mai faceti, etc. Sa-ti relansezi viata sexuala nu e usor, dar e benefic. O buna parte din discomfortul sau psihic ar putea disparea. Si el s-ar simti mai bine si poate ca-si doreste acest lucru dar nu stie ce sa faca.

Nu stiu nimic despre voi. Poate-mi povestesti cate ceva. Cateva lucruri insa sunt valabile la toata lumea. Iti dau cateva cuvinte cheie, cred ca stii ce sa faci cu ele :)atmosfera potrivita, femeia sexy, incitanta, cu incredere in sine, poate un pahar de vin, masajul, ceva nou (modul de a-l mangaia, incita, pozitii, atitudine), putin joc, niscai umor...

Ce zici ?...

Floricica Cu Vechime flora73's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Ti-a spus el ca asta-i unicul motiv?

Floricica Nou Venita bianca ghizdavu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.09.2008
    Postari in forum
    57
    Ciao Flora :)

Iti dai seama ca lucrurile nu pot fi atat de simple. Cateodata pierderea cuiva drag, cu care ai avut o relatie puternica te marcheaza enorm. Tocmai lucrul acesta devine un factor de stress care se autoalimenteaza si invadeaza si alte teritorii din viata ta psihica si relationala. Stress-ul nu vine niciodata singur si nu ramane ca la inceput. Creste cu trecerea timpului si se ramifica. Eu sunt convinsa ca si lui ii lipseste relatia sexuala pe care o avea la inceput cu sotia sa, dar poate ca nu-si da seama de asta. A uitat cum au fost, sau, cine stie...Mintea omului e complicata...

Dar trairile pot fi reimprospatate...viata sexuala implinita poate fi ajutata sa revina... stress-ul poate fi determinat sa piarda teren...dar nu totdeauna putem face asta singuri...nu toti oamenii au abilitatile de comunicare pe care ti le poate pune la dispozitie un psiholog pregatit special pentru asta...desi cunosc de multi ani munca psihologilor, sunt in continuare impresionata de cat de frumos pot ei lucra cu mintea omului...ce lucruri bune pot scoate la iveala...

Sa fim optimisti!

Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Exact comunicarea.....o relatie importanta pe care o aveam in trecut s-a stins tocmai din cauza asta....aveam varste egale, eram crescuti impreuna, dar ceva ne facea sa ne jenam si sa exprimam ceea ce simtim sau cum am vrea sa imbunatatim relatia noastra si din punct de vedere sexual.....

Am invatat din greselile trecutului si acum eliberez toate sentimentele.
    Comunicarea e foarte importanta si mai ales sa-i spui partenerului ce te framanta si cum ai vrea sa fie.

Membru inregistrat la
    27.03.2008
    Postari in forum
    7.652
    Parerea mea e ca poate e prea devreme sa-i propui sa aveti un copil.
    Oricine cand pierde un parinte, desi adult se simte orfan in adancul sufletului.
    In schimb in rarele nopti "fierbinti" incearca sa dai tot ce ai mai bun din tine, incearca sa-i oferi o noapte de vis.

Scuzati Off Topic, dar al meu saracu dupa o noapte fierbinte si adoua zi la telefon de la munca inca ma mai alinta....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari