Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita micke's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.09.2009
    Postari in forum
    1
    Buna ziua tuturor!As avea si eu o mica problema de lamurit si anume determinarea perioada fertilei.Eu am luat pilule anticonceptionale timp de un an , mai exact pana pe 31 aug, menstruatia mi-a venit pe 3 sept. In timpul in care eu luam pilula ciclul mestrual dura exact 21 de zile. Pe 29 sept am avut din nou ciclu , la 26 de zile insa banuiesc datorita inreruperii pilulei. Recunosc ca inainte de a lua pilule perioada menstruatiei dura de la 21 la26 de zile. Cum pot sa calculez pt luna aceasta adica octombrie, perioada mea fertila??

Floricica Nou Venita ioana98's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2009
    Postari in forum
    84
    Buna, bine ai venit pe forum!
    Si pe acest site este un program pt calcularea perioadei fertile, dar oricum este una aproximativa. De cele mai multe ori da randament, dar nu intotdeauna. Perioada fertila este semnalata de organism prin mucusul cervical care insoteste ovulatia. Doresti sa obtii o sarcina?

Floricica Nou Venita mel75's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.09.2009
    Postari in forum
    3
    doresc o sarcina dar nu am ovulatie fac si tratament cu menopur si pregnil dar nimic.

Floricica Nou Venita crinescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.10.2009
    Postari in forum
    5
    buna,am si ei o nelamurire...imi doresc fff mult un copil,dar nu inteleg un lucru : in luna iulie,menstruatia mi-a venit pe data de 20,in august mi-a venit pe data de 18,iar in sept.la fel pe 18.eu mi-am calculat perioada fertila la 28 zile.de luni incepana,din 28 sept.si pana vineri,mi-am facut un test de ovulatie.Adevarul e ca liniuta care trebuia sa se colere,a doua,se colora,dar nu la fel de intens ca prima.asta primele 3 zile,in ziua a patra de la inceperea testului,adica 1 oct.,se vedea mai bine,dar nu asa cum trebuia sa se vada,cum scria pe prospect,iar de vineri in coace,nu mi-a mai aparut decat o linie...e inseamna asta,ca nu am ovulatie?Va rog sa ma ajutati ca sunt disperata,ne dorim un copil enorm...Adevarul e ca e doar prima luna cand incercam,dar sunt in dubii cu ovulatia...MULTUMESC MULT

Membru inregistrat la
    21.08.2009
    Postari in forum
    84
    Buna, testele de ovulatie indica nivelul hormonului LH, care ar trebui sa fie maxim cu aprx 17 ore inainte de ovulatie, dar nu indica faptul ca ovulatia va avea loc cu siguranta. Vor mai veni si alte cicluri, tr perseverenta, va veni si ciclul acela cu ovulatie! Sa va dea D-zeu acel bebe pe care vi-l doriti!

Membru inregistrat la
    04.10.2009
    Postari in forum
    5
    multumesc mult de raspuns.mi-am facut si ieri un test si mi-au iesit 2 linii,dar nu prea intens colorate,dar important e ca au fost 2 si la fel de colorate,asta ma gandesc ca inseamna ca am fost la ovulatie.Dar ce ma mira pe mine e ca ciclul meu desi imi vine regulat la 28-29 zile,ovulatia am avut-o in ziua a 18 de la prima zi de c.m...Cum e posibil?normal trebuia sa am ovulatie in ziua a 14.Oricum,nu mai conteaza,important e sa iasa bebele.

Membru inregistrat la
    21.08.2009
    Postari in forum
    84
    Este foarte posibil, nici un medic nu poate spune exact cand este ovulatia. Ovulatia fix in ziua 14 este un mit. Perioada de la cm la ovulatie este una variabila functie de cat de stresata esti, cum dormi, cum te alimentezi, perioada relativ sigura este cea de la ovulatie la urmatoarea menstruatie care este intre 11-16 zile, perioada de viata a corpului luteal. Iti doresc sa vina copilasul!

Membru inregistrat la
    04.10.2009
    Postari in forum
    5
    sa sti ca m-am hotarat sa las testele ca nu stiu cat de bune sunt si cat la suta sunt adevarate,si voi incepe cu masurarea temperaturii bazale.Ma gandesc ca asta nu are cum sa dea gres.Multumesc mult pt,sfaturi

Membru inregistrat la
    21.08.2009
    Postari in forum
    84
    Draga de tine, tu hotarasti ce folosesti, dar, nu te superi ca-ti spun, pe langa temperatura urmareste-ti si mucusul cervical. In preajma ovulatiei mucusul este foarte filant, transparent ca un albus de ou crud. Ar fi bine ca relatiile sa fie in zile cu astfel de mucus. Daca vrei sa discutam in particular da-mi un mesaj privat. Toate bune!

Membru inregistrat la
    04.10.2009
    Postari in forum
    5
    ti-am trimis acum un mesaj privat ,dar nu stiu daca l-ai primit.imi poti raspunde te rog...daca l-ai primit ! Multumesc mult

Floricica Nou Venita aaangel's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2009
    Postari in forum
    10
    sa va indeplineasca Dumnezeu dorințele!!!

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari