Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ralukuutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.01.2014
    Postari in forum
    177

Ajuta la ceva?

Buna fetelor!! As avea si eu o intrebare la voi: eu si sotul meu ne-am hotarat sa avem un bebel,as vrea sa va intreb daca iau elevit pronatal sau acid folic e posibil sa se prinda sarcina mai repede decat daca nu iau nimic?sunt si in perioada de ovulatie si as dori sa raman insarcinata cat mai repede.
    Va multumesc!

Floricica Nou Venita dyana.M's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2011
    Postari in forum
    155
    Sfatul meu este sa citesti asta : Cum sa cresti sansele de a ramane gravida in scurt timp | Copilul.ro

Si da e bine sa iei acud folic .

Membru inregistrat la
    15.01.2014
    Postari in forum
    177
    ms frumos de raspuns...dar elevitul pronatal ajuta?

Moderator Floricica Veterana andreuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2007
    Postari in forum
    11.694
    Raluca, atat elevitul cat si acifolul luate inainte de sarcina pregatesc un bun teren pentru o sarcina sanatoasa insa nu sporesc fertilitatea in vreun fel. Eu asa stiu. Succes!

Floricica Avansata GeorgianaR's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2013
    Postari in forum
    1.999
    Elevit si acidul folic nu te ajuta sa ramai insarcinata,ci,dupa cum a spus si Andreea,ajuta la buna dezvoltare a fatului.Pentru fertilitate exista suplimente naturiste,Branca Ursului,Napraznic,Vitex etc,dar e bine ca inainte sa iei ceva,sa consulti un medic.

Membru inregistrat la
    15.01.2014
    Postari in forum
    177
    Ms frumos fetelor de raspuns...o sa incerc sa raman fara pastile

Floricica Nou Venita Zuzu26's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.01.2014
    Postari in forum
    245
    Buna,Si eu iau acid folic si Elevit pt ca incerc sa raman insarcinata. Insa le iau la recomandarea medicului, in paralel cu alt tratament de stimulare ovariana. Atunci cand mi-a prescris Elevitul, medicul mi-a spus ca sporeste ovulatia si ca pot lua fara probleme, deoarece nu are efecte adverse. Cel mai indicat ar fi sa consulti un medic, ralukuutza.
    Bafta! Pupici

Membru inregistrat la
    15.01.2014
    Postari in forum
    177
    Ms frumos de raspuns Zuzu,cred ca stii foarte bine si tu ca atunci cand iti doresti un bb ti se pare ca trece foarte greu timpul,chiar daca incerci de putin timp(cum e la mine)...si atunci incerci sa faci orice ca sa ramai mai repede insarcinata...

Membru inregistrat la
    02.01.2014
    Postari in forum
    245
    Doamne, nici nu stii cat de bine te inteleg, pt ca sunt exact in aceeasi situatie! Incerc de aproximativ 6 luni, de 4 sunt pe tratament dar n-a dat rezultate, fac analize peste analize si...nimic inca! In plus, toata lumea din jurul meu face copii (parca pe banda :P), chiar si cele care nu-si doresc, si pe langa frustrarile legate de de problemele de sanatate pe care le am, acumulez acum si niste sentimente de vinovatie fata de celelalte femei gravide deoarece, desi ma bucur din inima pt ele, ma intristez cand ma gandesc ca eu nu reusesc...N-avem ce face decat sa luam fiecare etapa pas cu pas si cu rabdare, asa cum ma sfatuieste toata lumea, si o sa ne vina si noua randul :)
    Pupici

Floricica Cu Vechime Astrid22's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.08.2013
    Postari in forum
    5.153
    O citez (inca o data) pe Flavia si spun "stresul e cel mai puternic anticonceptional"... eu am ramas dupa 6 luni, din pacate nu a fost ok, acum incercam din nou. Acid folic am luat si iau in continuare, nu are nici o legatura cu fertilitatea ci doar cu sanatatea viitorului bebe. Vitamine am inceput sa iau si eu de luna asta, iau Centrum dar doar pentru ca ma simteam "lesinata", poate si dupa atatea luni de toamna-iarna... eu zic sa va iubiti cu sotii vostri pur si simplu, fara calcule si teste de ovulatie sau mai stiu eu ce... zuzu, nu stiu cu ce probleme de sanatate de confrunti dar spun asa: aveti incredere in corpul vostru si in Doamne Doamne si bebe o sa vina!

In orice caz daca luati orice fel de medicamente si tratamente, egal ca sunt hoeopate sau nu, luati-le doar la recomandarea si in doza prescrisa de un medic...

Va pup si va doresc numai bine!

Membru inregistrat la
    02.01.2014
    Postari in forum
    245
    Ai dreptate Astrid :) ralukuutza, am uitat sa mentionez ca eu voi incepe sa iau si tinctura de branca ursului...am citit ca face minuni,daca este respectat modul de administrare :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari