Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita banamaria's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.06.2008
    Postari in forum
    13
    Am fost adoptată la 5 ani,acum am 16,îmi cunosc mama biologică și fratele din partea ei(însă nu-mi trezesc nici un interes de a-i cunoaște mai mult) și vreau să-mi cunosc tatăl și totodată și frații din partea lui(din București).Mă ,,torturează' gândul ăsta de ceva vreme însă ideea este că nu vreau ca ai mei(părinții adoptivi) să afle și nu știu cum să fac.Vreau păreri,sfaturi.. ceva.. poate mă ajută să găsesc o soluție.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Draga Maria,

In primul rand vreau sa iti urez bun venit in comunitatea de prieteni Copilul.ro

Parerea mea este ca ar fi bine sa discuti cu parintii tai adoptivi despre faptul ca iti doresti sa iti cunosti tatal bilogic, pentru ca ei s-ar putea sa te poata ajuta in aceasta privinta. Tu de ce nu vrei sa afle parintii adoptivi?
    Cred ca daca le explici faptul ca doar iti doresti sa il cunosti pe tatal tau biologic, va fi ok, adica sa ii asiguri ca nu vrei sa pleci de langa ei..
    Iti doresc mult succes si te rog sa ma ti la curent cu ce se intampla!

Floricica Debutanta gabi_alex's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Buna Maria.
    Si eu cred, la fel cum a spus Gabitzza, ca daca incerci sa le spui parintilor tai adoptivi ce iti doresti, te vor putea ajuta sau macar sustine.
    Bineinteles asigurandu-i ca nu vei pleca de langa ei.

Eu cred ca este perfect normal sa iti doresti acest lucru, si cu siguranta ca si parintii tai( adoptivi) se asteapta la asta mai devreme sau mai tarziu.
    Orice decizie ai lua, iti doresc bafta, si te mai asteptam aici, la discutii, si ne tii la curent.

Membru inregistrat la
    27.06.2008
    Postari in forum
    13
    Ei insista sa relationez cu mama deoarece cu ea am posibilitatea ca e aici si o cunosc dar nu o vreau deloc in viata mea, nu merita si in plus nu-mi face bine sa o vad.In legatura cu tatal am deschis odata subiectul dar foarte vag si nu am ajuns la nici o conlcuzie(nu mi-am putut da seama ce e in mintea lor).Nu vreau sa le spun (din nou) pentru ca imi imaginez ca nu le-ar pica bine, îi vad ca le e teama ca le-as putea intoarce spatele pentru ceilalti. In plus nu as vrea sa amestec relatia mea cu ei cu ce relatie as putea avea (daca as avea) cu ceilalti.

Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Probabil le este teama, ca nu le-ai spus clar ceea ce simti pt unii si pt ceilalti.
    Cu siguranta, daca vei discute cu ei deschis, vor intelege ca doar vrei sa ii cunosti, si ei vor ramane singurii tai parinti.
    Cred ca totusi o discutie ar rezolva multe.
    Pune-te in locul lor, si gandeste-te cum s-ar simti daca ai face pe ascuns treaba asta.
    Mai gandeste-te si sa ne spui si noua ce ai rezolvat.

Membru inregistrat la
    27.06.2008
    Postari in forum
    13
    Mda.. pare simplu,doar pare.Cred și eu că o discuție ar rezolva situația cât de cît, dar de discuții încerc sa fug.Unele lucruri trebuie făcute :P.E ciudat cum decurg lucrurile in viață, până acum un an nu aș fi vrut să aud de părinții biologici pentru nimic în lume,începeam să cred că-i urăsc deși nici nu-i cunoșteam iar acum eu îi caut. :P

Membru inregistrat la
    31.10.2006
    Postari in forum
    703
    Cred ca din-afara totul pare usor, si cred ca nu este.
    Insa orice probleme ar fi intre tine si parintii tai, totul s-ar putea rezolva, sau macar prinde contur in urma unei discutii.
    Orice decizie ai lua, este dreptul tau, si daca ai nevoie de sfaturi sau macar sa te descarci, suntem aici. Poate macar cu o vb buna te putem ajuta.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si eu cred ca ar fi bine sa discuti din nou cu parintii tai si sa ii asiguri in primul rand ca nu doresti sa ii parasesti si poate chiar sa le spui exact ce simti despre mama ta bilogica, si apoi sa le spui ca iti doresti sa cunosti si tatal biologic si vezi ce zic. Sincer cred ca nu ai nimic de pierdut.
    Iti tin pumnii si sa ne ti si pe noi la curent cu ce se mai intampla.

Floricica Nou Venita raluca30's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2006
    Postari in forum
    5
    Draga Ana Maria, ai spus ca doresti sa iti intalnesti tatal insa nu ai specificat daca ii cunosti numele sau nu.
    In situatia in care ii cunosti identitatea te poti adresa cu o solicitare la Oficiul Roman pentru Adoptii urmand a fi sprijinita in vederea contactarii acestuia. (www.adoptiiromania.ro)
    Daca nu-i cunosti indentitatea, aceasta poate fi cunoscuta de catre tine dupa ce Tribunalul Satu Mare iti autorizeaza accesul la informatii. Aceasta cerere poate fi facuta de tine numai dupa ce implinesti varsta de 18 ani. Pana la implinirea acestei varste identitatea tatalui tau poate fi dezvăluită pentru motive medicale, cu autorizarea instanței judecătorești, la cererea oricăruia dintre adoptatori, a ta ori a reprezentantului unei instituții medicale sau unui spital.
    Iti doresc mult succes in demersurile tale. >:D<

Floricica Nou Venita alexa20's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.10.2008
    Postari in forum
    1
    Salutare tuturor!
    Am ales sa ma inregistrez pe acest forum pt a afla mai multe info despre cum poti afla identitatea parintilor biologici. Nu voi oferi mai multe informatii referitor la povestea mea de viata deoarece deocamdata nu sunt pregatita, insa mi-ar placea sa primesc informatii despre acest aspect, bineinteles atat cat se poate.
    Raluca, vad ca aici scriai referitor la modalitatea de a depune o cerere la tribunal, insa ai putea sa imi spui si ce acte ar fi necesare? Mai exista si o alta modalitate de a afla informatii despre identitatea parintilor biologici? Sau daca este altcineva care a trecut prin acest proces de birocratie pt a afla identitatea parintilor biologici ar putea sa imi dea mai multe info, va rog? Mi-ar placea sa aflu ce alte aspecte implica tot acest proces si aici ma refer mai ales la impedimente de orice ordin in a afla informatii ref la parintii biologici.
    Multumesc!

Floricica Debutanta bebelaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.10.2007
    Postari in forum
    957
    Buna Maria, vad ca ai 17 ani acum, este o varsta foarte dificila pentru acest subiect. mie mi-au spus ai mei de cand eram pitica pitica ca mai exista si ceilalti parinti, iar cu timpul am mentinut legatura cu ei, intr-adevar de cand cu facultate, serviciu.. lucrurile s-au mai aglomerat si ne-am vazut mult mai rar. In jur de 17-19 ani, am avut si eu un moment in care ma simteam pierduta intr-un fel, venise acel sentiment de apartinere asa cu valul peste mine.

De ce simti nevoia sa faci acest pas? Ce crezi ca vei gasi? Nu uita in orice caz ca parintii adoptivi te-au dorit nebuneste si tin foarte mult la tine daca te-au adoptat.

Ai grija de tine si ia-o usor, pune-ti gandurile in ordine, iar daca inca simti ca trebuie sa faci ceva in sensul acesta, do it

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari