Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita anka10012007's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2007
    Postari in forum
    67
    Maine avem primul vaccin si sincera sa fiu mi-e tare frica. Ajutati-ma cu sfaturi! Ce trebuie sa fac si ce nu trebuie sa fac..........

Floricica Debutanta gabyy's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.03.2007
    Postari in forum
    902
    IN PRIMUL RAND BBUL TREBUIE SA FIE PAPAT K NU ARE VOIE SA MANANCE 2 ORE DUPA VACCIN.NOI AM CUMP PANADOL SI NUOVOCALMIN SUPOZITOARE PT BB LA RECOMANDAREA MEDICULUI.DUPA CE AM AJUNS ACASA I-AM DAT 2,5 ML DE PANADOL SI AM BAGAT UN SUPOZITOR.BEBE DACA ARE FEBRA II DAI MULT CEIUTZ SA BEA K SA NU SE DESHIDRATEZE.LA PICIORUS NOI AM PUS O FELIE DE LAMAIE DE LA FRIGIDER*RECE*,AM AVUT MAI MULTE FELII TAIATE,INFASURATA INTR-O BATISTA UMEDA SI I-O SCHIMBAM ...ACUM CE SA ZIC ..A AVUT FEBRA 38,5 SI A SCAZUT PANA DIMINEATZA...SI SA NU-L IMBRACI PREA GROS...BAFTA CU BB SA NU FACA PREA MARE FEBRA SAU SA NU FACA DELOC

Floricica Avansata samtex's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2006
    Postari in forum
    1.448
    noi am luat eferelgan pt febra ,si am pus comprese cu apa rece peste piciorus sa nu faca noduli,in rest nu am avut probleme a fost putin agitata doar .pupici si sa scapati cu bine de vaccin.

Floricica Avansata giani's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    eu i-am dat 1/2 de paracetamol inainte de vaccin si cealalta 1/2 seara inainte de culcare, dupa vaccin am mai plimbato 1h afara ca sa nu fie agitata ,i-am pus compresa cu apa statuta la locul vaccinului si a fost ok ,a mai facut un pic de ferbra si a doua zi dar tot asa i-am pus 1/2 de paracetamol ,daca face febra mare atunci este ind. sup de algocalmin ,SI SA NU UITI sa nu-i dai sa manince dupa vaccin 2 ore este f important .BAFTA

Floricica Nou Venita miha_gabrian's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.01.2007
    Postari in forum
    237
    Si eu am fost foarte speriata inainte de primul vaccin. I-am dat sa manance, i-a facut vaccinul, apoi a dormit lemn vreo doua ore, i-am pus un supozitor de paracetamol, a mancat si apoi au apucat-o durerile. si a plans saraca de nu mai stiam ce sa fac cu ea, si s-a inrosit putin piciorusul, pana mi-a venit ideea sa-i dau 2ml de calma baby (sirop calmant din plante) si n-a mai avut nimic. seara ne-am prefacut ca facem baie (ca dr a zis ca nu e indicat) i-am mai pus un paracetamol si 1 ml de calma baby si nani pana dimineata. nu a facut febra deloc si toate au fost in regula. mai un pic si vine si al doilea vaccin:(

Floricica Cu Vechime xandrutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.08.2006
    Postari in forum
    5.009
    la picior am pus felii de cartof, tinute in prealabil la frigider; noua ne-a spus ca nu are voie doua ore sa pape san; formula sau ceai se poate. novocalminul se da daca supozitoarele cu paracetamol nu au efect; atentie la supozitoare, sa fie pentru sugari! daca sunt pentru copii, nu se administreaza unul intreg. si, cum au spus fetele, atentie la hidratare. vaccinul ii schimba comportamentul, depinde de copil, ori face mofturi, ori doarme mult...

Floricica Debutanta georgiana mihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    si eu sunt speriata -va spun maine cum a decurs vaccinarea!

cristina elena
    Guest
    Fetelor eu va recomand sa folositi SAU supozitor SAU siropel. Nu le folositi pe amandoua. In general mamicile au dat sfaturi bune, adica copilul sa fie mancat si dupa vaccin timp de 2-3 ore se dau doar lichide si la picior se pune compresa rece, eu am folosit doar apa, dar e bun si cartoful si merge foarte bine si frunza de varza cruda.
    Dar parerea mea si doctorita copiilor mi-a spus sa folosesc supozitor pentru sugari Paracetamol sau siropel de paracetamol; sa nu le folosesc pe amandoua.

Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    sunt de acord cu Cristina ,

Floricica Debutanta gugu's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.01.2007
    Postari in forum
    753
    deacord cu tine Cris, dar sa va mai spun ceva....e cea mai mare prostie sa combati febra...este un simptom ca organismul a inceput sa- si dea seama ca are ceva stain prin zona si ca trebuie sa incerce sa ia masuri...adica sa sintetizeze anticorpi...ai da un anti termic este ca si cum l-ai lovi in cap exact cand incepe si el sa faca ceva.Eu nu am dat nimic ...doar compresa la piciorus,..a facut peste noapte si ziua urmatoare 38,5 perfect. Mi-am permis sa va spun aceste lucruri pentru ca lucrarea mea de doctorat contine si un capitol de imunologie si a trebuit sa studiez intens aceasta stiinta....
    multa sanatate si sper ca ati trecuit cu brio peste vaccin
    sanatate

Membru inregistrat la
    24.03.2007
    Postari in forum
    1.958
    mami gugu da dar specifica ca nu toate mamicile sunt in domeniu ,ca-i poate face febra 40 si nu-i da nimic si se mai alege si cu convulsii ,pana la o anumita temp poate fi lasat in pace fara sa o combati,dar daca este mai mare? GRESESC daca da te rog sa ma corectezi

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari