Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Vladutz are 4 luni si 1/2 si tatal lui a exersat cu el in fiecare seara mersul in picioare. La inceput tara piciorusele, acum merge, pune pasul, indoaie piciorul de la genunchi si face pasi mari la inceput si apoi marunti si rapizi. Tatal il tine de sub brate si eu stau mai departe si il chem. El incepe si merge spre mine si rade de mama focului.

Toti se mira de acest lucru si nu le vine a crede. Este un bebe super, nu?

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    si niki a facut asa cand era si mai mica:)

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Daca va ocupati de el mai departe va umbla repede. Numai sa il lasati numai cit poate el sa se sprijine pe picioare.

Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Il lasam pe el cat poate, nu-l fortam, ca nu este bine. Cateodata il tin in brate, il apropii de sol si incepe sa dea din picioare, ca si cum incepe sa mearga. E un scump.

Floricica Veterana alinna's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.06.2007
    Postari in forum
    15.121
    e prea repede,am o cunostinta care tot asa ca voi l-a pus in picioruse ,dar la 6 luni, si cand i-a spus la pediatru ,i-a interzis categoric sa o mai lase in picioruse,oasele la ei inca nu sunt destul de tari .
    la 4 luni jumate 5 abia incepi sa-l pui in fundulet

Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Stiu ca este destul de devreme si nu este bine dezvoltat pentru asa ceva, dar il punem foarte putin, nici 30 de secunde si nu il lasam sa se sprijine el cu toata greutatea lui, il tinem mai mult noi de sub brate.

mischa2000
    Guest
    Una e sa fie "batos" si sa stea drept si sa impinga cu picioarele de la 4 luni, una e sa stea in picioare singur.
    Din punctul meu de vedere cel mai sigur pentru exersarea mersului este dupa ce bebe se ridica singur in picioare.
    Fetita mea a stat singurica in fund foarte tarziu la 8 luni pentru ca atunci cand o puneam se rostogolea si o lua la sanatoasa...
    La 8 luni s-a ridicat singura si a inceput sa se joace.
    Acum are 10 luni si se plimba si se plimba singurica in patut sprijinita intr-o mana.

Deci toate la timpul lor.

Floricica Debutanta georgiana mihai's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.03.2007
    Postari in forum
    628
    da ,nu e bine sa il fortezi ! baiatul meu la 7 luni a pasit prima oara si acum dupa o luna si jumatate se tine bine pe picioare

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    David a inceput sa faca primii pasi pe la 7 luni si jum.nu l-am fortat.fiecare copil cu ritmul lui.si pe la 10 luni jum a inceput sa faca primii pasi fara sprijin.

Floricica Avansata stef.irl's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.07.2006
    Postari in forum
    1.204
    Si alexandra a inceput sa umble singura la 10luni jumate, dar a cazut de cateva ori si apoi nu mai vroia sa mearga decat tinuta de gluga de la bluza sau de manuta. A reinceput sa mearga singura la 12 luni. Si de atunci nimic nu a mai oprit-o :)

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Da, cel mai bine e pentru ei cind sunt ei in stare sa se ridice singuri. Atunci pot si ajutati sa mearga.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari